Lekcja historii prawie klasycznej. Komentarz Jerzego Miki

Jerzy Mika
Mało kto dziś pamięta, że w okresie przedrozbiorowym najważniejszą sprawą stało się utrzymanie niepodległości. W sejmie wiec starano się o aukcje wojska (tzn. powiększenie armii), istotne były edukacja, i podatki. Trudne były relacje międzynarodowe. Ze wschodu spodziewano się agresji. Z zachodu szła rewolucja polityczno-społeczno-obyczajowa.

Pod hasłem wolności i równości wprowadzano nowe zasady społeczne, burzono porządek państwowy. Tak naprawdę - monarchia była wrogiem, ale największą przeszkodą na drodze tzw. postępu był Kościół Katolicki. Księża byli prześladowani, a Kościoły zamykano i zmieniano na stajnie. Kilka lat wcześniej rozprawiono się z całym regionem, który stanął do walki przeciw rewolucji w obronie wiary, wolności i porządku.

Wandea ujawniła prawdę o ludziach, którzy mieli pełno wolności i równości na ustach, a w rękach narzędzia zbrodni. Postępowe towarzystwo, nie tylko francuskie, ale niemieckie, belgijskie i inne, będąc w znacznej mniejszości musiało stosować przemoc aby się utrzymać. Ich „oświeceniowe ideologie” prowadziły tysiące ludzi na gilotynę, wymyślili też masowe mordy na ludności, byli prekursorami Holokaustu.

Kiedy już okrzepli we władzy, będąc władcami absolutnymi szli dalej. Kto dziś pamięta tą historię? Konfederacja Barska, wcześniej poseł nowogrodzki Tadeusz Rejtan… I ci „mądrzejsi” Poniński, Potocki i inni. Wykorzystano te postacie abyśmy się wstydzili, jacy to jesteśmy słabi i jak nie potrafimy rządzić i administrować. Oni nie czuli się Polakami, byli reprezentantami europejskiej elity oświeconej, dlatego Rejtan tak bardzo odstawał.

A dziś… mało kto zauważa, że wszystko widać. Dlatego, gdy premier mówi „Polskość to nienormalność”, a wszystko co obiecał: „zrobię to w 100 dni”, zmienia się po wyborach w „sprawy wymagające zastanowienia”, to już nie dziwi - dziwi, że jeszcze jest premierem.

Bo teraźniejszość różni się nieco od przeszłości. Wprawdzie Rosja jest taka sama, politycy w Uni też, poseł nie jest z Nowogródka, a nazywa się Braun, ale my to wszystko wiemy i możemy mieć wpływ.

Nie jest nas 10 % jak wtedy polskiej szlachty. A i dziś, nie chodzi tylko o Polskę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska