MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liliowiec rdzawy to kwiat jak z babcinego ogródka, ale świetnie wygląda w każdym ogrodzie. Posadź go, a będzie na lata

Katarzyna Laszczak
Liliowiec rdzawy pięknie kwitnie i jest bardzo trwały. W ogrodzie może być nawet przez kilkadziesiąt lat.
Liliowiec rdzawy pięknie kwitnie i jest bardzo trwały. W ogrodzie może być nawet przez kilkadziesiąt lat. Katarzyna Laszczak
Liliowiec rdzawy ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest bardzo trwały, kwitnie niezawodnie i ma niewielkie wymagania. Sprawdź, jak wygląda ta roślina, gdzie ją posadzić i jak zadbać o ten liliowiec, żeby pięknie kwitł.

Spis treści

Liliowiec rdzawy – „stary” kwiat, który dobrze mieć w ogrodzie

Liliowce to kwiaty, które trochę przypominają lilie, ale są od nich łatwiejsze w uprawie i mniej wymagające. Obecnie liliowce można kupić w sklepach ogrodniczych w tysiącach odmian – mają różne kolory i wielkość. To przeróżne mieszańce i mieszańce mieszańców, które wyglądają pięknie, ale miewają też swoje kaprysy. W tym zalewie nowych odmian warto sobie przypomnieć o starym gatunku. To liliowiec rdzawy. Może nie jest tak spektakularny, jak niektórzy jego nowi kuzyni, ale jest to roślina „nie do zdarcia”. To właśnie te liliowce królowały w polskich ogrodach przed laty. Mogą kojarzyć się z przysłowiowym (albo dosłownym) babcinym ogrodem, ale wcale nie są passé. W dodatku pasują do ogrodu w każdym stylu i udadzą się nawet początkującym ogrodnikom.

Jak wygląda liliowiec rdzawy?

Ten liliowiec ma kwiaty o dość wąskich płatkach, w rdzawopomarańczowym kolorze. Przez środek każdego biegnie żółty, wąski pasek, żółta jest także tzw. gardziel kwiatu. Kwiaty wyrastają na szczytach nagich pędów. Na jednym może być kilka, a nawet kilkanaście, a rozwijają się one kolejno. Wprawdzie każdy jest otwarty tylko przez jeden dzień, ale ponieważ jest ich więcej, roślina kwitnie długo. Pojedyncze kwiaty, które już przekwitły, warto usuwać – łatwo je odłamać u podstawy. Dzięki temu nie będą zawiązywać owoców, tylko tworzyć nowe kwiaty.
Liliowiec rdzawy jest dość wysoki – kwiaty mogą mieć 120-150 cm wysokości. Do tego jest kępa niższych liści (70-90 cm). Są one długie, wąskie i ładnie przewieszają się. Mogą się kojarzyć z trawą ozdobną.

Liliowiec rdzawy: odmiany

Ten liliowiec ma niewiele odmian ozdobnych. Najbardziej popularny jest liliowiec rdzawy Kwanso – o większych i pełniejszych kwiatach. Jest też Kwanso Variegata, który dodatkowo ma jasne pasy na liściach. Można spotkać też odmianę Hemerocallis fulva ssp. aurantiaca, która ma żółte kwiaty.

Kiedy kwitnie liliowiec rdzawy?

Ten liliowiec kwitnie latem – najczęściej od czerwca do sierpnia.

Czy liliowiec rdzawy jest wieloletni?

Tak. Liliowiec rdzawy jest wieloletni i naprawdę trwały. Może zdobić ogród nawet przez kilkadziesiąt lat.

Gdzie sadzić i jak uprawiać liliowiec rdzawy?

To wyjątkowo uniwersalna roślina. Lubi słońce i dobrze się w nim czuje, ale może też rosnąć w lekkim cieniu. Zniesie też mocniejszy cień, ale wtedy nie licz na kwiaty. Liliowiec rdzawy najbardziej lubi żyzną, próchniczą glebę, ale rośnie na każdej w miarę typowej ziemi ogrodniczej. Może rosnąć w miejscu, gdzie jest dość mokro (np. na obrzeżu oczka wodnego), ale poradzi sobie także w suchszym, a przejściowa susza też nie robi na nim większego wrażenia. Podobnie jak mróz, czy miejskie zanieczyszczenia. To wytrzymała i tolerancyjna roślina.

Jak zadbać o liliowiec rdzawy?

Ten liliowiec wymaga minimum pracy – wiosną warto go zasilić nawozem. Bardzo dobrze sprawdza się obornik suszony (moje właśnie taki dostają) oraz kompost. Nie wymagają nawozów mineralnych, ale jeśli zdecydujesz się na taki, wybieraj dla roślin kwitnących. Stosuj go z umiarem.
Tych liliowców nie trzeba ich osłaniać przed zimą, a podlewać można tylko, jak naprawdę przedłuża się susza. Jedyne, co warto zrobić (poza bieżącym usuwaniem kwiatów), to ścięcie łodygi, gdy już przestanie tworzyć kwiaty i zacznie zasychać. Taki badyl po prostu nieładnie wygląda. I to cała praca przy tych roślinach.

Rozmnażanie liliowców rdzawych

Sadzonkę tych roślin warto kupić – ale zwróć uwagę na nazwę, a nie tylko kolor kwiatów, bo wiele nowych odmian również ma pomarańczowe kwiaty. Liliowiec rdzawy to po łacinie Hemerocallis fulva i czasem właśnie tę nazwę można znaleźć na etykiecie. Jeśli masz zaprzyjaźnionego ogrodnika, możesz go poprosić o sadzonkę – wystarczy wykopać kawałek kępy i posadzić u siebie. Liliowce ładnie się rozrastają (ale nie są uciążliwe). W ten sposób można rozmnożyć liliowce wiosną i jesienią.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska