Latając dronem można zarabiać na życie. Młodzi Opolanie mają taki plan

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Szkolenie składało się z części teoretycznej oraz praktycznej. W tej pierwszej młodzi ludzie zdobyli wiedzę za zakresu prawa lotniczego, tego jak warunki atmosferyczne wpływają na drona oraz otrzymali wskazówki jak latać bezpiecznie.
Szkolenie składało się z części teoretycznej oraz praktycznej. W tej pierwszej młodzi ludzie zdobyli wiedzę za zakresu prawa lotniczego, tego jak warunki atmosferyczne wpływają na drona oraz otrzymali wskazówki jak latać bezpiecznie. Droneace
Chętnych na szkolenie organizowane przez Ochotnicze Hufce Pracy nie brakowało. Ci, którzy zostali zakwalifikowani i kilka dni temu zdali egzamin, mają apetyt na więcej. Już pytają, kiedy będą mogli zdobyć dodatkowe uprawnienia.

W pierwszym, testowym kursie na operatora drona, organizowanym przez Opolską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy, wzięło udział 7 młodych mężczyzn. Głównie są to uczestnicy i absolwenci OHP z powiatu brzeskiego.

Operatorzy dronów mogą łatwo znaleźć pracę

- Operatorzy dronów mają dziś szerokie spektrum możliwości znalezienia pracy i młodzi ludzie to wiedzą, dlatego chcą mieć nowoczesne zawody, które dają realną szansę na zatrudnienie – mówi Celina Szymik, kierownik zespołu rozwoju zawodowego w opolskim OHP. - To było podstawowe szkolenie, zakończone egzaminem. Teraz uczestnicy czekają na uprawnienia, które nadaje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę, że aby latach dronami, nie tylko zarobkowo, trzeba mieć kwalifikacje, a każdy lot musi być zarejestrowany. Niezrobienie tego może skutkować poważnymi konsekwencjami, włącznie z karnymi. Nie słyszałam, żeby ktoś wcześniej na Opolszczyźnie organizował takie szkolenia, dlatego zainteresowanie było spore.

Jak wygląda szkolenie na operatora drona

Szkolenie składało się z części teoretycznej oraz praktycznej. W tej pierwszej młodzi ludzie zdobyli wiedzę za zakresu prawa lotniczego, tego jak warunki atmosferyczne wpływają na drona oraz otrzymali wskazówki jak latać bezpiecznie.

– Dodatkowo w module foto-wideo uczestnicy nauczyli się obróbki zdjęć oraz montażu filmów – mówi Celina Szymik. – Dziś drony są wykorzystywane m.in. do inspekcji słupów wysokiego napięcia, do poszukiwania zaginionych osób czy diagnostyki termowizyjnej. Oczywiście nasi kursanci, by zdobyć takie kwalifikacje specjalne, musieliby dalej się dokształcać. Szkolenie było przyjęte tak entuzjastycznie, że oni tuż po zakończeniu pytali, czy planujemy takie kursy. Jeśli będzie zainteresowanie, jesteśmy otwarci, by w przyszłym roku wrócić do tematu.

Koszt wyszkolenia jednego uczestnika wraz z egzaminem wyniósł 1200 złotych.

Ochotnicze Hufce Pracy zostały powołane do pracy z ludźmi do 25 roku życia, którzy m.in. mają trudności z nauką, a chcieliby zdobyć kompetencje, pozwalające na podjęcie pracy i finansową niezależność.

Ślubowanie odbyło się pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Podczas apelu uhonorowano wyróżniających się uczniów.

Pierwszoklasiści z klasy mundurowej w Opolu złożyli ślubowan...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska