List otwarty nauczycieli z powiatu kędzierzyńskiego. "Z niepokojem obserwujemy narastający spór" - piszą. Ale będą kontynuować strajk

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Zaktualizowano 
Wiec wsparcia dla nauczycieli.
Wiec wsparcia dla nauczycieli. Tom
Nauczyciele martwią się, że są skłócani z rodzicami oraz uczniami. Nie zamierzają się jednak poddać.

List otwarty napisali podpisali pracownicy 34 placówek oświatowych z powiatu kędzierzyńskiego, w tym wszystkich szkół z terenu gminy Kędzierzyn-Koźle. Pedagodzy przyznają, że z niepokojem obserwują narastający spór oraz działania dążące do skłócenia środowiska nauczycieli, rodziców i uczniów.

"Dysputa medialna owiana propagandą władz, która trwa od kilku dni, nakreśliła w naszej ocenie bardzo niesprawiedliwy i skrajnie negatywny obraz nauczyciela-awanturnika, który protestuje jedynie ze względów finansowych" - piszą nauczyciele.

Podkreślają, że solidaryzują się ze strajkującymi nauczycielami oraz pracownikami oświaty z całej Polski. Jednocześnie dziękują tym rodzicom, którzy sami okazali im wsparcie.

"Bardzo chcielibyśmy wrócić już do naszych klas i uczniów. Działania rządu nie pozostawiły nam jednak innego wyboru niż strajk, aż do odwołania" - zapowiadają.

Czytaj także

Na razie w Kędzierzynie-Koźlu z protestu wyłączyły się jedynie trzy przedszkola, przy czym dwa zrobiły to jeszcze przed strajkiem, a jedno podczas niego.

W piątek 300 mieszkańców Kędzierzyna-Koźla przyszło wesprzeć nauczycieli na Plac Wolności. Ten protest jest apolityczny, strajkują także związkowcy z "Solidarności" która przecież w dużej części sympatyzują z rządem - mówił jeden z obecnych na Placu Wolności. -Wspieramy nauczycieli, bo ich zarobki urągają ich godności.

Szefowa ZNP w Kędzierzynie-Koźlu Anna Zielińska przyznała w rozmowie z dziennikarzem portalu nto.pl, że determinacja pracowników oświaty w tym powiecie jest olbrzymia. - Rząd ponosi pełną odpowiedzialność za sytuację w jakiej znaleźliśmy się wszyscy - przekonywała.

Pełna treść listu otwartego:

Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie oraz wszyscy Ci z Państwa, dla których kształcenie oraz wychowanie dzieci i młodzieży jest i powinno być wartością nadrzędną!

My, strajkujący nauczyciele:

 • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kędzierzynie – Koźlu
 • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kędzierzynie - Koźlu
 • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Kędzierzynie - Koźlu
 • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Kędzierzynie - Koźlu
 • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Kędzierzynie - Koźlu
 • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Kędzierzynie - Koźlu
 • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Kędzierzynie - Koźlu
 • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Kędzierzynie - Koźlu
 • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Kędzierzynie – Koźlu
 • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 16 w Kędzierzynie - Koźlu
 • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 w Kędzierzynie - Koźlu
 • Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 w Kędzierzynie - Koźlu
 • Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Kędzierzynie – Koźlu
 • Publicznego Przedszkola nr 2 w Kędzierzynie - Koźlu
 • Publicznego Przedszkola nr 5 w Kędzierzynie – Koźlu
 • Publicznego Przedszkola nr 6 w Kędzierzynie – Koźlu
 • Publicznego Przedszkola nr 8 w Kędzierzynie – Koźlu
 • Publicznego Przedszkola nr 9 w Kędzierzynie – Koźlu
 • Publicznego Przedszkola nr 10 w Kędzierzynie – Koźlu
 • Publicznego Przedszkola nr 11 w Kędzierzynie – Koźlu
 • Publicznego Przedszkola nr 18 w Kędzierzynie – Koźlu
 • Publicznego Przedszkola nr 21 w Kędzierzynie – Koźlu
 • Publicznego Przedszkola nr 24 w Kędzierzynie – Koźlu
 • Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Polskiej Cerekwi
 • Publicznej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Starym Koźlu
 • Szkoły Podstawowej im. A. Zgrzebnioka w Dziergowicach
 • Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Kuźni
 • Szkoły Podstawowej w Solarni
 • Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Dziergowicach
 • Zespołu Gimnazjalno-Szkolno-Przedszkolnego w Gościęcinie
 • Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Kędzierzynie - Koźlu
 • Zespoł Gimnazjalno – Szkolno - Przedszkolnego w Pawłowiczkach
 • Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Ostrożnicy
 • Publicznej Szkoły Podstawowej w Maciowakrzu
 • Publicznej Szkoły |Podstawowej w Landzmierzu
 • Publicznego Przedszkola w Bierawie z oddziałami zamiejscowymi

czujemy się w obowiązku zabrać głos w sprawie, jaka zaistniała w polskiej oświacie. W sprawie, która dotyczy większości społeczeństwa, gdyż każdego dnia z niepokojem obserwujemy narastający spór oraz działania władz oświatowych dążące do skłócenia środowiska nauczycieli, rodziców i uczniów.

Dysputa medialna owiana propagandą władz, która trwa od kilku dni, nakreśliła w naszej ocenie bardzo niesprawiedliwy i skrajnie negatywny obraz nauczyciela-awanturnika, który protestuje jedynie ze względów finansowych. W tym miejscu chcielibyśmy wyraźnie stwierdzić, iż podjęcie trudnej decyzji o rozpoczęciu strajku podyktowane zostało nie tylko walką o lepsze warunki życia, ale przede wszystkim o godność zawodu nauczyciela, troską o jakość i przyszłość polskiej edukacji, bo „takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Solidaryzujemy się ze strajkującymi nauczycielami oraz pracownikami oświaty z całej Polski. Popieramy stanowisko naszych koleżanek i kolegów reprezentujących szkoły średnie oraz placówki oświatowe Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.

Zobacz: "Można przesunąć termin, nie niszcząc dzieciom żyć". Nauczyciele z warszawskiego liceum Reytana apelują do premiera o przesunięcie matur

wideo: TVN24/x-news

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jeśli chcecie kasy to najlepiej by było zabrać się do roboty.

G
Gość

Pelne dupy w glowach im sie poprzewracalo

G
Gość

do lopaty to by im sie nie chcialo strajkowac pracuja pare godzin w tygoniu a rarabiac by chcieli bog wie ile porazka

G
Gość

"Pedagodzy przyznają, że z niepokojem obserwują narastający spór oraz działania dążące do skłócenia środowiska nauczycieli, rodziców i uczniów". Pedagodzy są tutaj nie tylko obserwatorami. Sami ten spór uruchomili i starają się go podtrzymywać. Od rządzenia jest rząd a nie związki zawodowe. Po to został wybrany. Skłócenie wszystkich ze wszystkimi to tylko konsekwencja upartego trwania przy żądaniach, które są nierealne. W taki sposób strajkowanie może trwać aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Tylko że co żyć na emeryturze jak się ostanie lata nie pracowało.

r
rene

Teraz widać jakich uczniowie mają nauczycieli. Zamiast uczniów wolą strajki.

G
Gość

Wstyd i hańba nauczyciele strajkujący.

G
Gość

Art. 70 Konstytucji

1. Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa.

2. Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.

3. Rodzice mają wolność wyboru dla swoich dzieci szkół innych niż publiczne. Obywatele i instytucje mają prawo zakładania szkół podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych oraz zakładów wychowawczych. Warunki zakładania i działalności szkół niepublicznych oraz udziału władz publicznych w ich finansowaniu, a także zasady nadzoru pedagogicznego nad szkołami i zakładami wychowawczymi, określa ustawa.

4. Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów. Warunki udzielania pomocy określa ustawa.

5. Zapewnia się autonomię szkół wyższych na zasadach określonych w ustawie.

Polskie prawo rozróżnia dwa pojęcia: obowiązek szkolny i obowiązek nauki.

Obowiązek szkolny polega na przymusie uczęszczania do szkoły podstawowej i wygaszanego gimnazju. Rozpoczyna się w roku szkolnym, w którym dziecko kończy 7. rok życia. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. Ustawa nie określa w wyraźny sposób, kiedy obowiązek szkolny się kończy. Można o tym wnioskować jedynie w związku z pojęciem obowiązku nauki, czyli uczęszczania do szkoły osób w określonym przez prawo wieku. Obowiązek nauki obejmuje osoby od 7. do 18. roku życia, co pokrywa się z wiekiem, z którym (generalnie) uzyskuje się pełnoletniość. Ponieważ nauka w prawidłowym toku (bez powtarzania klasy) kończy się w gimnazjum w wieku 15 lub 16 lat, musi być kontynuowana przez uczęszczanie do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadgimnazjalnej lub przez realizowanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, przygotowania zawodowego u pracodawcy.

Niespełnienie tego obowiązku podlegaegzekucji administracyjnej.

 Organ miejscowy administracji publicznej właściwy do spraw edukacji może nałożyć na opiekuna prawnego dziecka karę grzywny w celu przymuszenia do realizowania tego obowiązku. W skrajnych przypadkach sąd opiekuńczy może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej.

Chyba sprawdzę, co grozi za ograniczenie prawa do nauki oraz nie realizowania programu nauczania w szkole publicznej.... będę bardzo zdeterminowany a proszę wierzyć stać mnie na to , bo zapier....po 18 godzin ale dziennie.... jeśli dziecko nie wróci do szkoły po świętach najdalej po majówce pozwę dyrektor szkoły i tego patałacha z ZNP..

i
ixi

Jeżeli strajkują, maja opór do przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych czy maturalnych... to dlaczego nie mają oporu by przeprowadzać rekrutację do własnych szkół - dla przykładu PSP 9 w KK - 23.04. - 24.04. testy sprawnościowe do przyszłych klas sportowych - kto je przeprowadzi? Strajkujący nauczyciele...

G
Gość

13 godzin tygodniowo to 2,6 godziny dziennie!!! O zgrozo i tylko 3 tysiące na rękę plus korki za które rodzice płacą - bo nauczyciel nie potrafił nauczyć

G
Gość
, KK:

Kto im każe uczyć. Niech idą do innej pracy nikt dla idei nie pracuje tylko dla kasy. Przyjdą inni co będą chcieli uczyć. Jak by tak było źle już dawno by się pozwalniali. Niech pokażą pity a nie tylko gołe paski. Do roboty a nie za zakładników brać dzieci z przedszkoli i młodzież szkolną. Mam nadziej że na ulicy tego roczni maturzyści nie powiedzą wam dzień dobry jak was kiedyś spotkają.

, Gość:

hehe, no wlaśnie w tym problem, że po 2-3 pensji młodzi nauczyciele się zwalniają, bo za 1800 zł nikt nie chce pracować.

No to niech się młodzi zwalniają nie będzie komu robić to znajdzie się kasa na podwyżki na wszystko. A tak sami sobie nauczyciele robią czarny piar.

G
Gość
, Gość:

Strajkujący nauczyciele nawet nie będąc w szkole uczą. Informują młodych ludzi, że można dążyć do celu za wszelką cenę, nawet poświęcając przyszłość swoich uczniów. To jednak zła nauka. Cel nie uświęca środków. Ponadto skłócają środowisko dzieląc na tych co strajkują i tych co dalej o zgrozo pracują. Konsekwencje takiej postawy będą dalekosiężne. Niestety. Żadna wywalczona kasa tego nie naprawi.

"nawet poświęcając przyszłość swoich uczniów"

A w jaki sposób? Wystarczy MYŚLEĆ a nie ślepo wierzyć w to co TV rządowa mówi. Jedno rozporządzenie zmienić może organizację roku szkolnego - wtedy matury można przeprowadzić choćby w czerwcu.

G
Gość
, KK:

Kto im każe uczyć. Niech idą do innej pracy nikt dla idei nie pracuje tylko dla kasy. Przyjdą inni co będą chcieli uczyć. Jak by tak było źle już dawno by się pozwalniali. Niech pokażą pity a nie tylko gołe paski. Do roboty a nie za zakładników brać dzieci z przedszkoli i młodzież szkolną. Mam nadziej że na ulicy tego roczni maturzyści nie powiedzą wam dzień dobry jak was kiedyś spotkają.

hehe, no wlaśnie w tym problem, że po 2-3 pensji młodzi nauczyciele się zwalniają, bo za 1800 zł nikt nie chce pracować.

G
Gość
, Kiki:

I znowu im mało tyle wolnego do tego wczasy pod gruszą trzy letni urlop platny.co mają piwiedziec ludzie ktorzy tyraja po 12 godz.dziennie za minimum socjalne i musi im starczyc strajkowac nie pojdzie.a im malo i malo.

Człowieku, jeśli bierze się udział w dyskusji warto mieć choćby trochę pojęcia o tym co się mówi.

3letni urlop jest dla poratowania zdrowia. Wielu nauczycieli na niego nie idzie choć powinno bo ich na to nie stać (dostają wtedy gołą pensję).

Kto pracuje za "minimum socjalne"? Chyba miałeś na myśli pensję minimalną - to dwie różne rzeczy. Mniej więcej tak różne jak to co nauczyciel dostaje realnie na pasku, a to co pokazuje rząd...

G
Gość
, tez gosc:

Drogi Gościu. Widać musiałeś napisać aż 2 komentarze pod rząd. Czyżby rząd za mało trolli zatrudnił?

Nauczyciele i akcji mówili co najmniej od stycznia. Pierwsze ankiety były w okolicach września. Przez kilka miesięcy rząd nie zrobił NIC by załagodzić sytuację. Zatem nie mów że sytuacja ta jest z dnia na dzień...

Może mieli znowu dla dobra obcych im dzieci robić manifestacje w soboty, albo po lekcjach jak przez kilka ostatnich lat? Pamiętaj że mają oni WŁASNE dzieci i wnuki, a ten strajk to wyraz troski właśnie o nich - przy okazji o te obce dzieci też...

Trzymajcie się, bo wierzę że walczycie o przyszłość edukacji i dla moich dzieci!!!

Jest to szczególny rodzaj troski o dzieci i młodzież. Dzieci nie zrealizują programu nauczania. Maturzyści prawdopodobnie nie będą mieli szansy, by otrzymać dyplom ukończenia szkoły... Po co ta cała gadka że to dla ich przyszłości wszystko ulega zaburzeniu.

A
Alojz

Broniarz = się PO i KOD

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3