Logistyka humanitarna na WSZiA. Logistyka, w której chodzi o zminimalizowanie ofiar

Łukasz Fiebich
Dr Tadeusz Pokusa od 2009 r. rozwija ten kierunek na uczelni.
Dr Tadeusz Pokusa od 2009 r. rozwija ten kierunek na uczelni. Archwium uczelni
Rozmowa z dr. Tadeuszem Pokusą, prorektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Admini­stra­­cji, pomysłodawcą utworzenia kierunku logistyka humanitarna

Czym jest naprawdę logistyka humanitarna ?
Często słyszę to pytanie więc stale odpowiadam, że to nowa logistyka o ludzkiej twarzy. To przejaw nieuchwytnego stanu ducha ludzi wrażliwych na potrzeby innych ludzi.

A co jest jej celem?
Jeżeli określamy cel logistyki humanitarnej to przede wszystkim chodzi o dostarczanie pomocy ludziom, niezależnie od aspektów: religijnych, politycznych, rasowych, gospodarczych czy narodowych, niezależnie także od płci i wieku potrzebujących; chce ona pozostać niezależna finansowo i politycznie względem regionów, do których dostarczana jest pomoc koncentrując się głównie na, zaopatrzeniu w wodę, żywność, pomocy medycznej, zapewnieniu „dachu nad głową” czy tworzeniu niezbędnej infrastruktury np. drogowej, sanitarnej.

Słyszy się w środowisku akademickim że Pan jest twórcą merytorycznych podstaw logistyki humanitarnej…?
To stwierdzenie jest dość prowokacyjne, tym niemniej zacznę od tego iż po pierwsze, do 2009 roku przeglądarki internetowe nie odnajdywały w sieci terminu „logistyka humanitarna” w polskiej wersji językowej w przeciwieństwie do tego typu określeń w literaturze angielsko bądź niemieckojęzycznej. Faktycznie to dzięki moim staraniom na naszej uczelni zorganizowaliśmy w 2009 roku pierwszą w naszym kraju konferencję nt. logistyki humanitarnej m.in. pokazując jej praktyczny wymiar i opisując ją merytorycznie. Pokłosiem konferencji była również pierwsza w Polsce książka traktująca o wspomnianej tematyce.

Co więc różni problematykę logistyki jako koncepcji zarządzania od logistyki humanitarnej?
W klasycznej logistyce mówimy o wysokiej jakości obsłudze klientów przy odpowiednim wykorzystaniu zasobów oraz maksymalizacji zysków i minimalizacji kosztów. W logistyce humanitarnej natomiast o zminimalizowaniu liczby ofiar i zmniejszeniu cierpienia poszkodowanym. Należy zawsze pamiętać że podstawowa zasada działania w logistyce klasycznej wiąże się z ekonomicznością natomiast w humanitarnej ze skutecznością.

Jak inni przedstawiciele tej dyscypliny naukowej odnoszą się do logistyki humanitarnej?
W ocenie dorobku pracowników naszej katedry istotnym głosem są m.in. dwie ostatnie recenzje. Prof. dr hab. Jarosław Witkowski podkreśla, iż jest to „specjalność unikatowa w skali kraju” i stanowi jedną z najbardziej atrakcyjnych ofert kształcenia. Podobnego zdania jest również prof. dr hab. Maciej Szymczak, który podkreśla, że ta specjalność „idzie z duchem czasu”

Zobacz też: Opolskie Info [2.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska