Łotwa, Litwa i Estonia zabronią wjazdu do siebie Rosjanom. Polska i Finlandia na razie pauzują

Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
O trójstronnym porozumieniu Łotwy, Litwy i Estonii w sprawie wprowadzenia restrykcji wizowych względem Rosjan poinformował szef MSZ Łotwy Edgars Rinkevics.
O trójstronnym porozumieniu Łotwy, Litwy i Estonii w sprawie wprowadzenia restrykcji wizowych względem Rosjan poinformował szef MSZ Łotwy Edgars Rinkevics. Fot.: mfa.gov.lv
O porozumieniu osiągniętym przez kraje bałtyckie – Łotwę, Litwę oraz Estonię – dotyczącym niewpuszczania przez swoje granice lądowe obywateli Federacji Rosyjskiej poinformował na Twitterze szef MSZ Łotwy Edgars Rinkevics.

Zakaz przekraczania granic krajów bałtyckich ze strony Rosji będzie dotyczył rosyjskich posiadaczy wiz Schengen niezależnie od tego, przez który z krajów wizy te zostały wydane.

„Kraje bałtyckie porozumiały się o ograniczeniu, z pewnymi wyjątkami, możliwości przekraczania granic przez obywateli Federacji Rosyjskiej posiadających unijne wizy Schengen” – napisał Edgars Rinkievics. Wyjaśnił, że rządy krajów bałtyckich wdrożą zakaz przekraczania granic przez Rosjan już w najbliższe dni, po tym jak zostaną spełnione odpowiednie procedury krajowe, ale sam zakaz zacznie obowiązywać w tym samym momencie.

Jak donoszą media, zakaz nie obejmie:

  • kierowców TIR-ów,
  • dyplomatów,
  • osób wjeżdżających do krajów bałtyckich z przyczyn humanitarnych bądź rodzinnych.

Do trójstronnego porozumienia nie dołączyła Finlandia, wcześniej koordynująca z krajami bałtyckimi swoje restrykcje względem Rosjan. Rząd w Helsinkach oznajmił, że nie wprowadzi zakazu bez odpowiedniej decyzji Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska z kolei wystąpiła we wtorek z propozycją całkowitego zawieszenia porozumienia o ułatwieniach wizowych z Rosją.

Inicjatywa ta została uzgodniona w ubiegłym tygodniu przez ministrów spraw zagranicznych UE w Pradze.

"Polityka wizowa UE jest oznaką zaufania - zaufania, które Rosja całkowicie podkopała swoją niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresją przeciwko Ukrainie. Dopóki trwa militarna agresja Rosji przeciwko krajowi kandydującemu do UE, obywatele rosyjscy nie mogą korzystać z ułatwień w podróży do Europy. Po raz kolejny UE pokazuje swoją niezachwianą jedność w odpowiedzi na militarną agresję Rosji" - oświadczył po podjęciu uzgodnionej decyzji krajów UE wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas.

Uzgodniona decyzja okazała się jednak niewystarczająca z punktu widzenia graniczących z Rosją Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii oraz Polski. Świadczyła o tym między innymi zapowiedź polskiego wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego, który anonsował podjęcie rozmów w sprawie dodatkowych ograniczeń z udziałem krajów zainteresowanych wprowadzeniem surowszych sankcji wizowych dla Rosjan.

Dzisiejsze oświadczenie szefa MSZ Łotwy Edgarsa Rinkevicsa może świadczyć o tym, że Polska, podobnie jak Finlandia, uznała wprowadzenie zakazu przekraczania przez Rosjan swojej granicy za przedwczesne.

Trójstronne porozumienie krajów bałtyckich jest swoistym wyrazem solidarności Litwy i Łotwy z Estonią, która, nie czekając na akceptację ze strony Komisji Europejskiej, przestała wpuszczać na swój teren Rosjan z wydanymi przez siebie wizami Schengen 18 sierpnia.

lena

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łotwa, Litwa i Estonia zabronią wjazdu do siebie Rosjanom. Polska i Finlandia na razie pauzują - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska