Lublin cię zaskoczy

Robert Lodziński
Robert Lodziński
Na staromiejskim rynku zbiegają się drogi wszystkich turystów.
Na staromiejskim rynku zbiegają się drogi wszystkich turystów.
Gości, którzy przyjeżdżają tu po raz pierwszy, to miasto zadziwia. Ma jedną z najpiękniejszych starówek w Polsce, świetne restauracje i malownicze zaułki. Spacer tam jest jak powrót do przeszłości.

Z czym może kojarzyć się Lublin? Warto zadać sobie to pytanie na kilka dni przed przyjazdem do tego miasta. Odpowiedzi, które przychodzą do głowy, są raczej banalne albo niekonkretne: z samochodem dostawczym produkowanym tam przed laty? Katolickim Uniwersytetem Lubelskim? Zespołem muzycznym Bajm albo Budka Suflera?

Lublin z odległości Opola to miasto, które zaniedbało swój PR. Wystarczy jednak pierwsza godzina spaceru po starym mieście, aby się przekonać, że Lublin potrafi się promować. Odwiedza je codziennie wielu turystów. Na starówce widoczni są obcokrajowcy: Włosi, Niemcy, Holendrzy, Ukraińcy.

Wielu gości oglądanie miasta zaczyna od lubelskiej archikatedry. Jeden z pierwszych polskich barokowych kościołów zadziwia efektownymi polichromiami. Wizyta tam to dobra zapowiedź kolejnych atrakcji.

Lubelska starówka należy do najpiękniejszych w kraju. Odrestaurowane kamieniczki sąsiadują z tymi "uszczerbionymi" przez czas. Ta pozornie estetyczna dysharmonia to jeden z największych atutów starego miasta. Miejscowi wyjątkowo cenią uroki uliczki Ku Farze. To miejsce wygląda tak, jakby czas zatrzymał się 300 lat temu. Takich wrażeń spacer po Lublinie zapewnia jednak więcej.

Na Rynku Staromiejskim turyści odpoczywają, dzieci urządzają wyścigi, a witryny niezłych pubów i restauracji przyciągają klientów. Najważniejszym traktem jest Krakowskie Przedmieście, także pełne restauracji i kawiarenek.

Lublin to jednak nie tylko starówka. Warto rozszerzyć swój spacer. Oglądać kościoły, dawne szlacheckie rezydencje i okazałe place.

Zaledwie trzy kilometry od centrum miasta leży Muzeum Martyrologii - Majdanek. To znowu miejsce zadumy.

Głowę daję, że po weekendowym pobycie w mieście Lublin przestanie się kojarzyć tylko z artystką, która śpiewająco zapewniała, że nie daruje Józkowi pewnej nocy.

Ważne

Dojazd
Samochodem
Najszybsza trasa z Opola do Lublina liczy ok. 400 kilometrów. Jedziemy przez Częstochowę, Piotrków Trybunalski, Radom, Puławy. Podróż zajmie nam około siedmiu godzin. Warto pod koniec trasy trochę zboczyć i odwiedzić Nałęczów z pięknym parkiem zdrojowym i pijalnią wód mineralnych.

Pociągiem
Z Opola do Lublina kursuje pospieszny. Wyjazd o godz. 11.36. Podróż trwa także prawie siedem godzin. Bilet drugiej klasy kosztuje 54 zł.

Noclegi
W ich poszukiwaniu warto zajrzeć na stronę: www.lublin.ue. Ceny zaczynają się od 40 zł za osobę. Na tej samej stronie można odbyć wirtualną wycieczkę po mieście - na dobry początek naszej podróży.

Restauracje
Najwięcej ich jest na starówce i biegnącym do niej Krakowskim Przedmieściu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska