Tak żyło się w Opolu 20 i więcej lat temu. Miasto oraz jego mieszkańcy zmienili się nie do poznania

Sławomir Draguła
Cytrusek w Opolu.
Cytrusek w Opolu. Archiwum nto
Zapraszamy Was na historyczną wycieczkę po Opolu. Na zdjęciach z archiwum widać, jak wyglądali wówczas zwykli ludzie na tle miasta, którego już w dużej części nie ma. Poszukajcie, może znajdzie się ktoś z waszej rodziny: dziadkowie, rodzice.... Zapraszamy do naszej galerii zdjęć!

Tym razem proponujemy spojrzenie na Opole końca lat 90. i początku 2000. z perspektywy jego mieszkańców. W tym celu zapraszamy Was na historyczną podróż w czasie. Na zdjęciach uwieczniono codzienność Opolan w drodze do pracy, na zakupach czy nawet podczas zabawy.

Tylko sklepu kolonialnego żal

W galerii można m.in. zobaczyć ulicę Krakowską z lat 90., czyli główny deptak miasta. Na jednej z fotografii widać kamienicę przy nieistniejących już Delikatesach, na której widnieje reklama studia fotograficznego oraz firmy Kodak, która przez lata przykuwała wzrok spacerujących deptakiem ludzi.

Na tym samym zdjęciu można zobaczyć też nieistniejącą już kamienicę przy Krakowskiej 32, w której przez dziesięciolecia znajdował się słynny w Opolu sklep kolonialny. Został on zamknięty w 2018 roku. Powód? Rewitalizacja głównego miejskiego deptaka oraz budowa w tym miejscu budynku Centrum Aktywizacji Społecznej.

Samochodem przez Rynek

Na kolejnej fotografii widzimy opolski Rynek a ściślej mówiąc jego pierzeję, w której dziś mieści się m.in. restauracja Maska czy klub Laboratorium. Rynek wygląda tu zupełnie inaczej niż dziś. Obok kamienic ze wspomnianymi lokalami prowadziła asfaltowa ulica, którą jeździły samochody. Teraz płyta Rynku po przebudowie służy tylko pieszym, a w miejscu ulicy rozkładane są kawiarniane i restauracyjne ogródki.

Opole zmienia się nie do poznania

W naszej galerii można zobaczyć, jak dynamicznie zmienia się Opole. W miejscu starego dworca PKS, który przedstawia jedno ze zdjęć, dziś jest nowoczesne centrum przesiadkowe Opole Główne, na które składa się dworzec autobusowy m.in. z poczekalniami, sklepami, toaletami i kasami biletowymi oraz wielopoziomowy parking.

Całkiem inaczej wygląda też uwiecznione na jednym ze zdjęć skrzyżowanie Bohaterów Monte Cassino, Batalionów Chłopskich i Oleskiej. Dziś to wielki węzeł komunikacyjny składający się m.in. z tuneli, wiaduktu i centrum przesiadkowego Opole Wschodnie.

Zachęcamy do obejrzenia naszej galerii i zobaczenia, jak wyglądała codzienność w Opolu 20 i więcej lat temu. Tempo życia było inne, miasto też. Zdjęcia pochodzą głównie od naszych byłych fotoreporterów, w tym przede wszystkim od Tadeusza Kwaśniewskiego a także z Narodowej Biblioteki Cyfrowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska