Łukasz Michalski, konstruktor z Zimnej Wódki pod Strzelcami Opolskimi buduje bezpieczne przejścia dla pieszych. Założył spółkę Safepass

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Łukasz Michalski z Zimnej Wódki prezentuje prototyp urządzenia.
Łukasz Michalski z Zimnej Wódki prezentuje prototyp urządzenia. Radosław Dimitrow
Łukasz Michalski, były uczeń strzeleckiego technikum najpierw zaprojektował i zbudował inteligentne przejście dla pieszych, a teraz wdraża swój projekt w życie.

System „Safepass” , który zaprojektował 21-latek składa się ze słupków montowanych przy pasach, blisko krawędzi drogi. W środku znajdują się czujniki i duży panel z diodami LED. Całość podłączona jest do sieci elektrycznej.

Urządzenia nieustannie skanują teren przy przejściu w poszukiwaniu pieszych - gdy osoba zbliży się do krawędzi drogi, system zapala pulsacyjne światło żółte. Natomiast wraz z wejściem na „zebrę” kolor pulsacyjnego światła zmienia się na czerwony.

- Dzięki temu kierowca z daleka widzi, że powinien zachować ostrożność lub zatrzymać pojazd, żeby przepuścić pieszego - tłumaczy Łukasz Michalski, autor systemu.

Młody konstruktor zaprezentował po raz pierwszy swoje rozwiązanie w 2019 r., gdy był jeszcze uczniem technikum. Zamontował je na nieoświetlonym przejściu dla pieszych w Jaryszowie. Pomysł wzbudził zainteresowanie nie tylko w powiecie strzeleckim, ale także w innych częściach kraju. Łukasz Michalski zaczął więc rozwijać i dopracowywać swój projekt. Założył spółkę Safepass, która jest na etapie certyfikowania systemu.

- Niedawno zamontowaliśmy 6 takich systemów ostrzegawczych na drogach w Żyrardowie pod Warszawą - dodaje konstruktor. - Na razie urządzenia stoją, jako oznakowanie eksperymentalne.

W ostatnich dniach system był testowany dodatkowo w Strzelcach Opolskich na ul. Mickiewicza. Miejsce do testów wybrano nieprzypadkowo - to jedna z bardziej ruchliwych dróg w mieście.

- Ankiety, które wypełnili mieszkańcy, wskazują, że system został bardzo dobrze przyjęty - dodaje Michalski.

System „Safepass”, w III kwartale tego roku ma uzyskać wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa. Łukasz Michalski zamierza wdrożyć go do masowej produkcji. Koszt oznakowania w ten sposób jednego przejścia dla pieszych szacowany jest na ok. 35 tys. złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska