Mają 900 tysięcy pozycji

Redakcja
- Podczas powodzi w 1997 roku straciliśmy 120 tys. pozycji. Odbudowanie zbiorów było ogromnym wysiłkiem, ale szybko sobie z tym poradziliśmy - mówi dyrektor Danuta Szewczyk-Kłos.
- Podczas powodzi w 1997 roku straciliśmy 120 tys. pozycji. Odbudowanie zbiorów było ogromnym wysiłkiem, ale szybko sobie z tym poradziliśmy - mówi dyrektor Danuta Szewczyk-Kłos. Sławomir Mielnik
W minionym tygodniu Biblioteka Główna UO świętowała 60. rocznicę istnienia. - Dziś łączy ona tradycję z nowoczesnością - mówi dyr. Danuta Szewczyk-Kłos.

Historia największej naukowej biblioteki na Opolszczyźnie wcale nie zaczęła się w Opolu.
- Jej pierwszą siedzibą był Wrocław - mówi Danuta Szewczyk-Kłos, dyrektor Biblioteki Głównej UO. - Tam mieściła się Państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna.

Od 1954 r. uczelnia przeniosła się do Opola, a z nią biblioteka, która w pierwszych latach działalności mieściła się przy ul. Luboszyckiej, a następnie przy Oleskiej. Od 1989 r. BG mieści się przy ul. Strzelców Bytomskich.

Biblioteka w swojej historii miała chwile dramatyczne. Do takich należała powódź w 1997 r.

- Gdy zalało Pasiekę, przepadło 120 tys. pozycji. Ich odbudowanie było ogromnym wysiłkiem, ale szybko sobie poradziliśmy, m.in. dzięki darczyńcom, programom pomocowym dla powodzian i ustawie o egzemplarzu obowiązkowym. Obecnie przechowujemy i udostępniamy ok. 900 tys. tytułów - mówi dyrektor BG.

Biblioteka UO to nie tylko budynek główny. Funkcjonuje przy niej też dziesięć bibliotek specjalistycznych.

- Możemy się pochwalić 24 tysiącami tytułów książek elektronicznych, polskich i zagranicznych. Sukcesem było to, że jako druga w kraju biblioteka akademicka wprowadziliśmy serwis Ibuk.pl, który gwarantuje dostęp do polskich podręczników akademickich i literatury naukowej - podkreśla szefowa BG.

Innym powodem do dumy jest ucyfrowienie zbiorów zabytkowych. - Dokumenty te przechowywane są na serwerach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej w Katowicach, a można z nich korzystać z dowolnego komputera podłączonego do internetu - zaznacza szefowa BG.

Łącznie w bibliotece jest 649 woluminów starodruków. Do najstarszych zalicza się np. starodruk "Chronica Polonorum" Macieja z Miechowa wydany w 1521 r.

- To dzieło, które opisuje historię Polski, zostało odrestaurowane z dotacji MNiSW. Zaopatrzone jest w piękne drzeworyty, na których widnieją polscy władcy. W naszych zbiorach jest również najstarsze francuskie czasopismo naukowe z XVIII wieku "Journal des Scavants" - kończy szefowa BG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska