reklama

Mały ZUS 2020. Dla kogo i ile wynosi? Mały ZUS plus - zasady, jak go obliczyć i gdzie złożyć wniosek? Zmiany od 2020 roku [14.12.2019]

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Mały ZUS 2020. Co się zmieni dla przedsiębiorców po uchwalenia zmian w ustawie?
Mały ZUS 2020. Co się zmieni dla przedsiębiorców po uchwalenia zmian w ustawie? brak
Mały ZUS plus - od 1 lutego 2020 mają wejść w życie nowe zasady tzw. Małego ZUS-u. To rozwiązanie dla najmniejszych firm, których przychód w 2019 roku zamknie się w kwocie 120 tys. złotych. To oznacza, że z Małego ZUS-u będzie mogło skorzystać więcej przedsiębiorców. Składki mają być liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Chęć skorzystania z Małego ZUS-u plus będzie można zgłosić do końca lutego 2020. Uprawnieni do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 roku.

Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców od 1 lutego 2020 roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u Plus.

 • Ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie;
 • To rozwiązanie dla najmniejszych firm, których przychód w 2019 roku zamknie się w kwocie 120 tys. zł;
 • Szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 do ok. 1,5 mld zł w kolejnych latach – tyle pozostanie w kieszeniach przedsiębiorców;
 • Chęć korzystania z Małego ZUS-u Plus będzie można zgłosić do końca lutego – takie będą efekty ustawy, którą Sejm uchwalił w czwartek wieczorem. Nowelę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej przygotowało MR we współpracy z ZUS i właściwymi resortami.

– Dzięki rozszerzeniu Małego ZUS-u najmniejsi przedsiębiorcy każdego miesiąca zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych. Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2800 złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 roku, bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł – mówi minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Mały ZUS - jak jest teraz?

Obecnie – od 1 stycznia 2019 roku – obowiązuje tzw. Mały ZUS. Mogą z niego korzystać przedsiębiorcy, których średniomiesięczny przychód w 2018 roku nie przekraczał 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 63 tys. zł rocznie. W ich przypadku składki na ubezpieczenia społeczne naliczane są proporcjonalnie do przychodu.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że od początku obowiązywania ustawy chęć skorzystania z nowej ulgi zgłosiło ponad 186 tys. osób.

Czytaj także

Przedstawiciele przedsiębiorców sugerowali jednak poszerzenie grupy beneficjentów tego rozwiązania. Zgłaszali też postulat powiązania wysokości składek z dochodem, który lepiej niż przychód odzwierciedla faktyczną sytuację finansową przedsiębiorcy.

Mały ZUS Plus obniży składki tym, którzy już obecnie korzystają z Małego ZUS-u, a także poszerzy grono przedsiębiorców, którzy będą mogli płacić niższe składki.

Mały ZUS 2020. Dla kogo jest przeznaczona ta zmiana?

 1. Aby skorzystać z Małego ZUS-u plus, oprócz wyżej opisanego kryterium przychodowego, trzeba będzie również prowadzić działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.
 2. Z obniżki składek nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w poprzednim roku w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT.
 3. Oprócz dotychczasowego obowiązku przedkładania przez przedsiębiorcę informacji o rocznym przychodzie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz o podstawie wymiaru składek, powinien on przekazywać dane dotyczące dochodu oraz form opodatkowania. Te dodatkowe informacje przedsiębiorcy będą składać, jak dotychczas, w imiennym raporcie miesięcznym albo w deklaracji rozliczeniowej. Nie będzie to więc wymagać wypełniania żadnych dodatkowych nowych formularzy ani druków.
 4. Oprócz tego obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności. Chodzi o to, by przedsiębiorcy mieli szansę na uzbieranie stażu niezbędnego do otrzymania emerytury.
 5. Z rozwiązania nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Celem jest to, aby zapobiegać zjawisku „wypychania” pracowników z etatu na samozatrudnienie.
 6. Co do zasady, chęć korzystania z Małego ZUS-u plus będzie można zgłosić do końca pierwszego miesiąca obowiązywania tej regulacji (jeśli wejdzie w życie 1 stycznia 2020, to czas na zgłoszenie będzie do 31 stycznia 2020). Jednak w przypadku, gdy uprawnienie do korzystania z Małego ZUS-u plus uzyska się później, w trakcie roku, wówczas będzie przysługiwał termin 7 dni.
 7. Nie zmieni się kolejność korzystania z ulg w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne: najpierw „ulga na start”, potem 24 miesiące preferencyjnych składek, a następnie Mały ZUS plus.

Czytaj także

Co to jest Mały ZUS?

Mały ZUS to zmiana, z której mogą korzystać mali przedsiębiorcy. Dzięki niej najmniejsze firmy mogą uiszczać niższe, adekwatne do osiąganych przychodów składki na ubezpieczenie społeczne.

Od wielu lat mikroprzedsiębiorcy zwracali uwagę na to, że wysokość obciążeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne nie była skorelowana z ich możliwościami finansowymi.

Stała podstawa wymiaru składek, niezależna od wysokości przychodów, była barierą w rozwoju małych firm oraz negatywnie wpływała na ich przeżywalność.

To właśnie w momencie pojawienia się obowiązku opłacania pełnej wysokości składek ZUS, nawet 10 tys. przedsiębiorców rocznie decyduje się na zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej.

Czytaj także

Mały ZUS Plus to kolejna zmiana w prawie, którą można zaliczyć do proprzedsiębiorczych ułatwień wprowadzonych w ostatnim czasie. Co ważne jest to zmiana komplementarna wobec innych nowych regulacji.

Dlaczego? Jeśli przedsiębiorca zaczyna działalność i jego miesięczny przychód jest niższy niż połowa najniższej pensji krajowej (obecnie 1125 zł), w ogóle nie musi rejestrować swojej działalności. Jeśli zacznie mu się powodzić lepiej, musi założyć firmę, ale może skorzystać z tzw. ulgi na start, czyli przez pół roku od rejestracji przedsiębiorstwa będzie zwolniony ze składek społecznych.

Później, przez kolejne dwa lata, ten sam przedsiębiorca będzie miał możliwość korzystania z preferencyjnej składki, która w przyszłym roku wyniesie 780 zł. Po tym czasie będzie mógł korzystać z udogodnień Małego ZUS-u Plus (jeśli spełni kryteria przewidziane ustawą).

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
12 grudnia, 22:32, Gość:

Gratuluję, ciekawe jak ma się do osób prowadzących sklep osiedlowy - duży przychód przy małej marży ( bardzo duże koszty przychodu ).

Czy naprawdę uważają nas za debili, dla kogo ta ustawa????

A może to rządzący uczyli się z innych podręczników?

U nich przychód = dochód, zero kosztów przychodów.

Kiedy w końcu ludzie zrozumieją, że to wszystko to ściema.

Tak dokładnie, uważają nas za debili

G
Gość
3 grudnia, 8:02, Gość:

to przychód 120 000 czy 63 000? Czy może redaktor nie odróżnia przychodu od dochodu?

13 grudnia, 11:36, Gość:

Przychód 63 był, 120000 ma być...

120 tys to maly zus plus

63 tyś to mały zus

G
Gość
23 listopada, 15:48, piotr:

Mały ZUS mała emeryturka , a potem zdziwienie i lamenty.

Nie wiem czy się śmiać czy płakać 🙂to odłóż sobie to zaoszczędzone 500 zł i doloz do emerytury

G
Gość
24 listopada, 21:03, Krzysztof Kornatowicz:

Pytanie na inteligencję polityczną czytających - ile od nowego roku zabierze państwo na para podatek ZUS "przedsiębiorcy", który uzyska dochód w wysokości 1000 zł ? Odpowiadam dla tej ciemnoty ludzkiej - państwo takiemu nieszczęsnikowi zabierze wszystko i każe sobie jeszcze buty całwac za jego panstwowa łaskę. A ile zabierze państwo bidakowi, który z różnych powodów nic nie zdołał zarobić (bo zepsuł mu się na przykład samochód)?! Ano takiemu biedakowi zarozumiałe państwo każe mu zabrać "jedyne" 1000 zł na para podatek ZUS. Otóż Polakom należy się określenie MINIMUM EGZYSTENCJI, a nie jakaś łaska szajek politycznych . Nie zarobiłeś na chleb dla rodziny, NIE PŁACISZ HARACZÓW !!! W Polsce rabuje się w majestacie prawa setki miliardów złotych rocznie. Zwolnienie konusowatych "przedsiębiorców" z haraczu ZUSem zwanego kosztowałoby jakieś 20 miliardów, czyli 20 % rabowanej kwoty. Jednak tego "Polacy" nie łapią, bo to jest zbyt trudne. Lepiej klepać w kościołach różańce, niż zainteresować sie sąsiadem za ściana, wieszającym się bo go to dziadostwo, udające Polskę zagryzło haraczami !!! ~Krzysztof Kornatowicz (szukaj audycji po personaliach na You Tube)

Raczej ten który zarabia 1000 zł miesięcznie nie zdecyduje się na pełny ZUS...

G
Gość
3 grudnia, 8:02, Gość:

to przychód 120 000 czy 63 000? Czy może redaktor nie odróżnia przychodu od dochodu?

Przychód 63 był, 120000 ma być...

G
Gość

Gratuluję, ciekawe jak ma się do osób prowadzących sklep osiedlowy - duży przychód przy małej marży ( bardzo duże koszty przychodu ).

Czy naprawdę uważają nas za debili, dla kogo ta ustawa????

A może to rządzący uczyli się z innych podręczników?

U nich przychód = dochód, zero kosztów przychodów.

Kiedy w końcu ludzie zrozumieją, że to wszystko to ściema.

G
Gość

Kolejne kłamstwo pisu. Mówienie o pomocy małym jednoosobowym firmom w opłacania składki ZUS jest kłamstwem rządu, gdyż projekt ustawy wyklucza jednoosobowe małe firmy które opłacają podatek w formie karty podatkowej. Jest to ogromna grupa małych firm które zostaną doprowadzone przez morawieckiego do likwidacji. Tak wygląda pomoc pisu małym firmom

G
Gość
23 listopada, 15:48, piotr:

Mały ZUS mała emeryturka , a potem zdziwienie i lamenty.

A jak będziesz płacił duży to będziesz żyć w dostatku na emeryturze :D hahahhaha

j
ja
3 grudnia, 8:02, Gość:

to przychód 120 000 czy 63 000? Czy może redaktor nie odróżnia przychodu od dochodu?

przeczytaj ważnie... bo strach pomysleć co podpisujesz jak nie rozumiesz...

G
Gość

to przychód 120 000 czy 63 000? Czy może redaktor nie odróżnia przychodu od dochodu?

G
Gość

https://kpir50.pl/maly-zus-plus-2020-kalkulator/

K
Krzysztof Kornatowicz

Pytanie na inteligencję polityczną czytających - ile od nowego roku zabierze państwo na para podatek ZUS "przedsiębiorcy", który uzyska dochód w wysokości 1000 zł ? Odpowiadam dla tej ciemnoty ludzkiej - państwo takiemu nieszczęsnikowi zabierze wszystko i każe sobie jeszcze buty całwac za jego panstwowa łaskę. A ile zabierze państwo bidakowi, który z różnych powodów nic nie zdołał zarobić (bo zepsuł mu się na przykład samochód)?! Ano takiemu biedakowi zarozumiałe państwo każe mu zabrać "jedyne" 1000 zł na para podatek ZUS. Otóż Polakom należy się określenie MINIMUM EGZYSTENCJI, a nie jakaś łaska szajek politycznych . Nie zarobiłeś na chleb dla rodziny, NIE PŁACISZ HARACZÓW !!! W Polsce rabuje się w majestacie prawa setki miliardów złotych rocznie. Zwolnienie konusowatych "przedsiębiorców" z haraczu ZUSem zwanego kosztowałoby jakieś 20 miliardów, czyli 20 % rabowanej kwoty. Jednak tego "Polacy" nie łapią, bo to jest zbyt trudne. Lepiej klepać w kościołach różańce, niż zainteresować sie sąsiadem za ściana, wieszającym się bo go to dziadostwo, udające Polskę zagryzło haraczami !!! ~Krzysztof Kornatowicz (szukaj audycji po personaliach na You Tube)

K
KKK
23 listopada, 15:48, piotr:

Mały ZUS mała emeryturka , a potem zdziwienie i lamenty.

Jołop !

W
Wogo

Czy mogę skorzystać z małego ZUSu plus? Mam metr osiemdziesiąt sześć

p
piotr

Mały ZUS mała emeryturka , a potem zdziwienie i lamenty.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3