Czego nie robić, aby nie wrócić z grzybobrania również z mandatem? Grzybobranie może zakończyć się mandatem? Tak, z lasu możesz wrócić nie tylko z koszem pełnym grzybów, ale także wysokim mandatem. W lasach co krok można znaleźć różne rodzaje grzybów, z czego korzystają zapaleni grzybiarze. Z ich relacji wynika, że nawet z krótkiego wyjścia do lasu wracają z pełnymi koszami.

Grzybiarze chwalą się w sieci swoimi zbirami i zapewniają, że w tym roku w lesie można znaleźć wiele rodzajów grzybów. Warto jednak pamiętać o tym, że z grzybobrania możemy wrócić nie tylko z koszem pełnym grzybów, ale także... z mandatem wynoszącym nawet 500 złotych! Za co grzybiarze mogą dostać mandat w lesie. Sprawdź!

Grzybobranie 2019. W lasach istny wysyp grzybów


Tegoroczna jesień jest dla wielu pasjonatów grzybobrania spełnieniem marzeń. Ci, którzy dzielą się swoimi relacjami z wypraw na grzyby w sieci piszą, że grzybów jest na tyle dużo, że nawet godzinny spacer po lesie wystarczy, aby nie wracać do domu z pustymi rękami.

Dziś wypad na dwie godz po pracy wysyp rydzów 6 czerwonych 2 kanie no i maślaczki - pisze jeden z Internautów, a drugi dodaje - Wszystko czego dusza zapragnie . Borowiki wszystkich gatunków , podgrzybki , rydze , kolczaki . Parking w dolinie pusty , ludzi spotkanych w lesie przez blisko cztery godziny - zero.

Mandaty dla grzybiarzy. Grzybobranie może skończyć się mandatem wynoszącym nawet 500 złotych!


Sytuacja grzybiarzy w Polsce jest naprawdę dobra. Zbieranie grzybów w Polsce jest:

  • w pełni dozwolone i legalne,
  • bezpłatne.

Przykładowo, w Niemczech grzybiarz z lasu może wynieść zaledwie 2 kg grzybów "na głowę", zaś jeszcze gorzej jest w Holandii, gdzie... zbieranie grzybów jest zabronione! Jednak i w Polsce istnieje ryzyko, że grzybobranie skończy się mandatem, który uszczupli zawartość portfela.

Mandaty na grzybobraniu. Co wolno zbierać w lesie?

Mandaty dla grzybiarzy w Polsce. Za co można dostać mandat?

Nieprzestrzeganie kilku zasad podczas grzybobrania może sprawić, że do domu wrócimy nie tylko z koszem pełnym grzybów, ale także z mandatem. W jakich sytuacjach grzybiarze mogą dostać mandat, czego nie można robić?

Powody otrzymania mandatu na grzybobraniu

  • Jednym z powodów otrzymania mandatu przy okazji grzybobrania jest nieuprawniony wjazd do lasu oraz parkowanie w niedozwolonych miejscach. Grzybiarze często zapominają o tym,że do lasu nie wolno wjeżdżać autem, można się nim poruszać tylko po drogach publicznych. Dróżkami leśnymi można się poruszać autem tylko wtedy, gdy są odpowiednio oznaczone.
  • Mandat dla grzybiarza pojawi się także wtedy, gdy ten będzie zbierał grzyby w nieodpowiednim miejscu - np. na terenie, który należy do prywatnej osoby czy instytucji, bądź w rezerwatach przyrody.
  • Istotne jest także to, jak grzyby są zbierane. Mandat można dostać np. za wyrywanie grzyba i niszczenie tym samym runa leśnego.
  • Niedopuszczalne jest także płoszenie dzikich zwierząt, niszczenie drzew, krzewów czy roślinności.

Za powyższe przewinienia grzybiarz może otrzymać mandat karny o wysokości od 20 do 500 złotych.

Czy znasz instrukcję obsługi lasu? Za te rzeczy możesz dostać mandat!

SPRAWDŹ w naszym sklepie: Jak na grzybach zabezpieczyć siebie i dziecko przed kleszczami i komarami? >>

Uwaga na grzybach możesz dostać wysoki mandat. Sprawdź, co wolno w lesie.