Marsz Niepodległości 2016, KOD i marsz antyfaszystowski [ZDJĘCIA] Święto 11 listopada w Warszawie

Marek MajewskiJakub Oworuszko, Leszek Rudziński, Maciej Deja, Eliza Stępień (AIP)
Marsz Niepodległości 2016 fot. Adam Guz
Narodowcy po raz kolejny zorganizowali w Warszawie Marsz Niepodległości. Ulicami miasta przeszły także marsz KOD i marsz antyfaszystowski organizacji lewicowych. Oto zapis naszej relacji na żywo.

***

Marsz Niepodległości 2016

Źródło: AIP/x-news

Marsz KOD 11 listopada w Warszawie

Źródło: AIP/x-news

MARSZ ANTYFASZYSTÓW W WARSZAWIE

Źródło: TVN24/x-news

18:48 Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wraz z komendantem głównym policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem i komendantem stołecznym insp. Robertem Żebrowskim podsumowali wydarzenia związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości jakie miały miejsce w Warszawie.

Jak poinformował minister Błaszczak, według szacunków policji w marszu Komitetu Obrony Demokracji „KOD Niepodległości” wzięło udział ok. 10 tys. osób, a w końcowym momencie mniej niż 1000 osób. W Marszu Niepodległości szło ok. 75 tys. osób.

Szef MSWiA podkreślił, że uroczystości związane z 11 listopada przebiegły spokojnie, a przygotowania policji trwały od dłuższego czasu. - (…) polska policja zapewniła bezpieczeństwo wszystkim tym, którzy chcieli manifestować dziś, związku ze Świętem Niepodległości. Dziś obserwowaliśmy rezultat pracy policji, bardzo dobry rezultat, ale te prace trwały przez ostatnie tygodnie. To dzięki zaangażowaniu polskich policjantów, rozmowom, negocjacjom z organizatorami poszczególnych marszów, udało się doprowadzić do tego, że uroczystości przebiegły w spokojnej atmosferze – wyjaśniał minister.

Błaszczak pogratulował i podziękował policjantom za zaangażowanie. W zabezpieczaniu piątkowych obchodów brało udział ok. 7 tys. funkcjonariuszy.

18:31 W Krakowie rozpoczynają się obchody Święta Niepodległości zorganizowane przez PiS z udziałem Jarosława Kaczyńskiego.

18:20 Marsz Niepodległości 206 już oficjalnie zakończony. Według policji wzięło w nim udział ok. 75 tys. osób. W marszu KOD uczestniczyło ok. 10 tys. ludzi.

Marsz Niepodległości 2016 fot. Szymon Starnawski

18:03 W galerii znajdziecie również nowe zdjęcia z marszu antyfaszystów.

Marsz antyfaszystowski w Warszawie fot. Marek Szawdyn
Marsz antyfaszystów w Warszawie fot. Polska Press Grupa

17:46 A tymczasem PiS ze swoimi obchodami Święta Niepodległości przeniosło się do Krakowa. O 18.30 wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.

17:25 Przed chwilą na scenie Marszu Niepodległości Jerzy Zalewski, reżyser "Historii Roja", dziękował m.in. nieco zapomnianemu już byłemu prezesowi TVP Piotrowi Farfałowi, stwierdził też, że w kulturze żadna "dobra zmiana nie zastąpiła". Trwa kolejny koncert. A w galerii zdjęć znajdziecie już obszerną fotorelację naszych fotoreporterów.

Marsz Niepodległości 2016 fot. Adam Guz
Marsz Niepodległości 2016 fot. Szymon Starnawski
Marsz Niepodległości 2016 fot. Szymon Starnawski
Marsz Niepodległości 2016 Fot. Marek Szawdyn
Marsz Niepodległości 2016 Fot. Marek Szawdyn

16:42 Oświadczyny na scenie też stają się powoli tradycją Marszu Niepodległości. Nie inaczej jest w tym roku. Zespół Irydion gra "Obławę" Jacka Kaczmarskiego.

16:33 Marsz Niepodległości i marsz antyfaszystów wciąż trwają. Zakończyła się natomiast demonstracja KOD, w której wzięli udział politycy opozycji m.in. Grzegorz Schetyna, Ewa Kopacz, Ryszard Petru i Kamila Gasiuk-Pihowicz. Służby porządkowe na razie nie oszacowały liczby uczestników. Obszerną fotorelację znajdziecie w naszej galerii zdjęć.

Marsz KOD 11 listopada w Warszawie

Źródło: TVN24/x-news

Marsz KOD 11 listopada w Warszawie fot. Marek Szawdyn
Marsz KOD 11 listopada w Warszawie fot. Marek Szawdyn
Marsz KOD 11 listopada w Warszawie fot. Marek Szawdyn

16:22 Przed Stadionem Narodowym wciąż trwa rapowy koncert, więc rzucamy okiem na drugą demonstrację. Tak wyglądało czoło marszu antyfaszystowskiego, który przeszedł Traktem Królewskim na plac Postańców Warszawy.

16:11 - Nie możemy iść w tym rozkroku hedonimzu i wiary katolickiej. Albo będziemy iść wyznaczoną drogą, albo zginiemy jak Zachód - słychać ze sceny. Teraz występuje raper Basti.

15:59 Narodowcy spalili flagi z logiem Facebooka, następnie odśpiewali hymn i odmówili modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych.

15:47 A po godz. 15 wystartowała również demonstracja antyfaszystów. Na placu Zamkowym zebrało się kilkaset osób z flagami m.in. Partii Razem, organizacji anarchistycznych i LGBT. Były też oczywiście flagi Polski. Zdjęcia znajdziecie w naszej galerii.

Marsz antyfaszystów w Warszawie fot. Marek Majewski
Marsz antyfaszystów w Warszawie fot. Marek Majewski

15:45 Witold Tumanowicz ze dziękuje portalowi Facebook za to, że "rozreklamował marsz", blokując strony narodowców. - Nie będzie jakaś organizacja decydować, czy w Polsce symbol falangi jest legalny, czy symbol Polski Walczącej jest legalny - mówi.

15:42 Na błoniach Stadionu Narodowego trwają już przemówienia. Uczestnicy Marszu Niepodległości skandują m.in. "Śląsk Opolski zawsze Polski", "Niepodległość nie na sprzedarz", "Narodowe Siły Zbrojne NSZ", "Armia Krajowa - cześć i chwała bohaterom".

15:34 Jeszcze jedno zdjęcie z MN:

15:27 Marsz Niepodległości 2016 dotarł już na błonia Stadionu Narodowego. Tuż przed nadejściem manifestacji grupa niezidentyfikowanych osób - według PAP straż porządkowa marszu - zasłoniła ustawioną za ogrodzeniem pikietę organizacji Obywatele RP czarnymi płachtami. Mimo apeli liderów pikiety, policja nie interweniowała.

Źródło: TVN24/x-news

15:20 Czoło Marszu Niepodległości:

15:07 Oto zdjęcia użytkowników Twittera z marszu KOD:

14:45 Oto zdjęcia z Marszu Niepodległości umieszczone przez użytkowników Twittera:

14:03 Z ronda Dmowskiego wyruszył Marsz Niepodległości.

13:32 W Warszawie odbył się dziś też tradycyjny Bieg Niepodległości 2016. Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii.

13:27 Marsz KOD już na trasie. A to przemówienia polityków i działaczy wygłoszone na placu Narutowicza.

MARSZ KOD 11 LISTOPADA | TRANSMISJA

13:21 A za około 40 min. z ronda Dmowskiego powinien ruszyć Marsz Niepodległości 2016. Ludzie już się gromadzą.

13:14 Lider PO Grzegorz Schetyna też jest dziś na marszu KOD w Warszawie, ale jeszcze rano złożył kwiaty na grobie Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Apelował o wspólne świętowanie w dniu 11 listopada.

To ciągle nie jest dzień, który jednoczy. Pokażmy, że mimo politycznych różnic potrafimy czcić odzyskanie niepodległości wspólnie. Mam nadzieję, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości, ci wszyscy, którzy teraz tego nie rozumieją, będą wiedzieli, że właśnie w takich dniach musimy być razem.

Źródło: TVN24/x-news

13:04 Oto przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone dziś na placu Piłsudskiego.

Wierzę, że może już za rok, ale przede wszystkim w tym roku wielkiej rocznicy - w 2018 r., nie tylko będziemy mogli uczestniczyć w jednych uroczystościach obchodów 100. rocznicy niepodległości, ale że będziemy mogli wszyscy razem pójść w jednym marszu. W jednym marszu ku czci niepodległej, suwerennej i wolnej Polski. (...) Abyśmy razem krzyknęli jednym głosem: niech żyje niepodległa Polska, a ci, którzy będą chcieli dodadzą niech Bóg błogosławi naszą wolną, niepodległą suwerenną ojczyznę, niech Bóg błogosławi nam, którzy w niej żyjemy i niech bóg błogosławi naszym rodakom rozsianym po całym świecie.

Źródło: TVN24/x-news

12:40 Na demonstracji KOD trwają przemówienia. Teraz były prezydent Bronisław Komorowski.

12:37 Mateusz Kijowski zapewniał, że KOD nie planował żadnych prowokacji 11 listopada, a trasa została wytyczona tak, by nie przecinała się z innymi pochodami. Czy będzie dziś spokojnie? Zobaczymy.

MARSZ KOD 11 LISTOPADA KOMENTUJE MATEUSZ KIJOWSKI

Źródło: TVN24/x-news

12:32 Z placu Narutowicza startuje właśnie marsz Komitetu Obrony Demokracji. KOD swoje obchody organizuje z dala od centrum Warszawy. Są oczywiście politycy opozycji.

12:27 PiS swoje obchody Święta Niepodległości rozpoczęło już wczoraj. Rozpoczęło mocnymi politycznymi akcentami. Antoni Macierewicz w swoim przemówieniu nawiązywał do Targowicy. Capstrzyk, wzorowany na tych odbywających się w wigilię świąt narodowych przed II wojną światową, został zorganizowany przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Minister obrony stwierdził przy tym, że w tamtych czasach "nikomu nie przyszło do głowy, żeby pisać listy, wywołujące interwencję wobec własnego państwa".

Źródło: TVN24/x-news

Niepodległościowe akcenty miało również przemówienie Jarosława Kaczyńskiego z okazji 79. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. - Ta Rzeczpospolita, którą dziś mamy, jest wolna, ale to jest Rzeczpospolita, w której wolność jest ciągle słaba, to wolność, na którą podnoszona jest ręka, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naszego kraju - mówił prezes PiS. Lider PiS podkreślał, że cały czas trwa walka o "wolność Polaków we własnym kraju oraz o wolność Polski w Europie".

Źródło: TVN24/x-news

12:25 Kwiaty przed pomnikami Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego złożył również prezes PiS Jarosław Kaczyński.

12:19 A tak to wygląda teraz na placu Piłsudskiego. Jest premier Beata Szydło i ministrowie.

12:12 Rozpoczęły się oficjalne uroczystości na placu Piłsudskiego. Wczoraj prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odsłonili tablicę poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza.

- Skłaniamy czoła przed bohaterami polskiej niepodległości. Nie byłoby niepodległości, którą odzyskaliśmy w 89 - 90 roku, gdyby nie tamten ich czyn. Chciałem skłonić czoła przed tymi wszystkimi, którzy wtedy o tę pamięć walczyli. Trzeba było często o nią walczyć, żeby się przebić przez poprawność niby polityczną - mówił prezydent Andrzej Duda.

W czasie uroczystości wystąpił też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. - Spełniamy wasz testament. Czynimy Polskę silną i niepodległą. Polskę czynimy dostatnią i sprawiedliwą. To właśnie o taką Polskę walczyli ci, którzy uwalniali, rozbijali sowieckie więzienia w Radomsku, Radomiu, Kielcach, Pułtusku i wielu innych miastach. Cześć i chwała bohaterom!

Święto Niepodległości 2016 | Tablica dla Wyklętych na Grobie Nieznanego Żołnierza

Źródło: TVN24/x-news

11:51 W związku ze Świętem Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył nominację generalską oraz odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Pośmiertną nominację generalską otrzymał płk Ryszard Kukliński, odznaczeni zostali m.in. Anita Włodarczyk, ks. Bogdan Bartołd, Małgorzata Kożuchowska, Halina Frąckowiak i Roman Kluska.

Źródło: TVN24/x-news

11:45 Ważna informacja, dla tych którzy chcieliby zobaczyć, gdzie mieszkał i pracował Józef Piłsudski. Belweder będzie dziś otwarty dla zwiedzających od godz. 12 do 17. Kancelaria Prezydenta informuje:

Zwiedzający będą mogli zobaczyć zrekonstruowany Gabinet Marszałka, Salonik, Pokój Adiutanta, kolekcję pamiątek, a także Gabinet Orderu Wojennego Virtuti Militari, sale historyczne, kaplicę pw. NMP Królowej Polski oraz miejsca, w których Prezydent Rzeczypospolitej przyjmuje gości.

UWAGA! Wejście do Belwederu od strony Pomnika Marszałka Piłsudskiego.

Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem; nie wolno wnosić niebezpiecznych przedmiotów, a także plecaków, dużych toreb, walizek. Nie ma możliwości pozostawienia depozytu.

11:40 W związku z obchodami Dnia Niepodległości w Warszawie zarejestrowano 15 zgromadzeń publicznych, odbędzie się także Bieg Niepodległości i uroczystości państwowe z udziałem prezydenta. Stołeczną policję będą wspierać funkcjonariusze z całej Polski. Główne marsze będzie ochraniać policja, wspierana - na wniosek premier Beaty Szydło - przez Żandarmerię Wojskową.

- Od samego rana służby będą w pełnej gotowości. Policjantów będzie 7 tys., dołączy do nich Żandarmeria Wojskowa i Straż Miejska. W pełnej gotowości będzie straż pożarna, BOR. Na jutrzejszy dzień przygotowuje się wiele służb - mówi Ewa Gawor, dyrektor warszawskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

7 tys. policjantów i wsparcie Żandarmerii Wojskowej. Służby gotowe na Święto Niepodległości

Źródło: TVN24/x-news

11:33 W Świątyni Opatrzności Bożej trwa uroczysta msza święta z udziałem prezydenta RP.

11:28 Oficjalne obchody 11 listopada prezydent Andrzej Duda rozpoczął od złożenia wieńców przed pomnikami ojców polskiej niepodległości - Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego.

Źródło: TVN24/x-news

11:20 Dziś Święto Niepodległości. Rozpoczynamy relację na żywo z wydarzeń, które odbędą się z tej okazji w Warszawie.

Marsz KOD 11 listopada na żywo | Relacja w serwisie polskatimes.pl od godz. 12.30

Święto Niepodległości 2016 | Zapowiedź

Jako pierwszy w Święto Niepodległości wystartuje marsz KOD. Uczestnicy wyruszą o 12.30 z Placu Narutowicza. Następnie podążą na Pole Mokotowskie ulicą Grójecką i Banacha. Tam mają zostać wygłoszone przemówienia, a całość marszu ma zostać zwieńczona koncertem.

Organizatorzy przewidują, ze w marszu weźmie udział ok. 100 tys. osób. Liczba uczestników może jednak stopnieć, biorąc pod uwagę zapowiedzi niektórych środowisk lewicowych oraz sympatyków KOD, że w marszu nie wezmą udziału. Wszystko przez wykorzystanie przez Komitet grafiki z Romanem Dmowskim (którego środowiska lewicowe uważają za antysemitę), którą na swoim koncie umieścił lider KOD Mateusz Kijowski.

Marsz Niepodległości 2016 na żywo | Relacja w serwisie polskatimes.pl od godz. 14.00

Półtorej godziny po rozpoczęciu marszu Komitetu Obrony Demokracji, tj. o 14.00, wyruszy coroczny Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Marsz poprzedzi msza św. w Parafii Rzymskokatolickiej św. Barbary „w intencji Ojczyzny i poległych za wolną Polskę” o godz. 12.00

Tegoroczny marsz odbędzie się pod hasłem „Polska bastionem Europy”. Uczestnicy zbiorą się na rondzie Dmowskiego. Stamtąd przejdą Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego, aby ostatecznie zgromadzić się na błoniach stadionu PGE Narodowy. Organizatorzy Marszu Niepodległości - Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo- Radykalny Mazowsze - przewiduje, ze w pochodzie weźmie udział ok. 50 tysięcy osób.

- „11.11.2016 spotkajmy się w Warszawie, by zamanifestować naszą narodową dumę i przywiązanie do suwerennego państwa polskiego. Niepodległa Polska to wartość bezcenna. Naród silny i nowoczesny musi kształtować swój byt w niezależnym państwie, będącym podmiotem, a nie przedmiotem stosunków międzynarodowych. Prawdziwie suwerenna, oparta o solidne fundamenty narodowej tożsamości i przywiązania do tradycji, Rzeczpospolita, to najlepszy gwarant sukcesu - zarówno całego społeczeństwa, jak i poszczególnych jednostek. 11 listopada przemaszerujemy, by wyrazić naszą wolę walki o silną i wielką Polskę” - czytamy na stronie organizatora.

Marsz Niepodległości może na swojej trasie natrafić na kontrmanifestacje. Jedną z nich zapowiedziała organizacja „Obywatele RP”.

Marsz antyfaszystowski 2016 na żywo | Relacja w serwisie polskatimes.pl od godz. 15.00

Przy trasie Marszu Niepodległości nieformalna grupa Obywatele RP planuje zorganizowanie kontrpikiet. „Protest przeciw faszystowskim treściom Marszu Niepodległości i łamaniu prawa przez narodowe środowiska ONR i Młodzieży Wszechpolskiej będziemy prowadzić około dwudziestoosobową grupą 11 listopada” - napisali Obywatele RP na swojej stronie internetowej. Druga taka pikieta również ma się odbyć w bezpośrednim sąsiedztwie trasy Marszu Niepodległości - przy pomniku de Gaulle’a.

Marsz antyfaszystowski pod hasłem „Za wolność naszą i waszą rozpocznie się o godz. 15 na Placu Zamkowym. Do koalicji, która organizuje tegoroczny marsz należy kilkanaście organizacji lewicowych, antyfaszystowskich i anarchistycznych, w tym m.in. Partia Razem, Warszawska Federacja Anarchistyczna, Antyfaszystowska Warszawa, kolektyw Syrena oraz fundacja Feminoteka. Manifestanci mają przejść przed gmach Zachęty - miejsce zabójstwa pierwszego prezydenta przedwojennej Polski Gabriela Narutowicza. Następnie manifestanci mają przejść przed gmach Zachęty - miejsce zabójstwa pierwszego prezydenta przedwojennej Polski Gabriela Narutowicza - a stamtąd na Plac Powstańców Warszawy. Organizatorzy spodziewają się wysokiej frekwencji, ponieważ - ich zdaniem - przejawy agresywnego nacjonalizmu stały się w Polsce „powszechnie odczuwalną codziennością”.

Ogółem, ulicami Warszawy 11 listopada przejdą trzy duże marsze. Oprócz Marszu Niepodległości, ulicami stolicy przejdą demonstracje KOD-u i marsz antyfaszystowski organizacji lewicowych. Wyruszy kilkanaście mniejszych pochodów.

Eliza Stępień (AIP), Leszek Rudziński (AIP)
Postanowieniem z dnia 2 września 2016 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Obrony Narodowej mianował na stopień generała brygady pośmiertnie pułkownika Ryszarda KUKLIŃSKIEGO. Akt nadania stopnia generalskiego odebrał Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego.

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi dla nauki polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju medycyny:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 • Marek KRAWCZYK

, wybitny specjalista w dziedzinie transplantologii

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 • Wiesław KREMENTOWSKI

, działacz opozycji demokratycznej na Wybrzeżu, od drugiej połowy lat 60.

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 • Zenon ZŁAKOWSKI, działacz opozycji demokratycznej, pisarz i dziennikarz

za wybitne osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej:

 • Anita WŁODARCZYK, lekkoatletka, złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.

za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej, za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu:

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 • Krzysztof KALISZEWSKI

, lekkoatleta, działacz sportowy, trener Anity Włodarczyk

za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski,za działalność na rzecz Polonii na świecie, za osiągnięcia w działalności na rzecz społeczności lokalnej:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 • Aleksandra ŚLUSAREK

, Prezes Związku Repatriantów Rzeczypospolitej Polskiej

za wybitne zasługi w propagowaniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej:

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 • ksiądz Bogdan BARTOŁD

, ksiądz prałat jest proboszczem Archikatedry Warszawskiej, wieloletnim duszpasterzem akademickim

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej:
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 • Mieczysław JASTRZĘBSKI, żołnierz wojny obronnej 1939 r.

za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej:
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 • Halina FRĄCKOWIAK, piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów
 • Paweł WOLDAN, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 • Małgorzata KOŻUCHOWSKA

, aktorka filmowa i teatralna

za wybitne zasługi w działalności na rzecz ujawniania prawdy historycznej o zbrodniach nazistowskich i komunistycznych, za działalność państwową i publiczną:

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 • Mieczysław GÓRA

, jako prokurator prowadził śledztwa w sprawie zbrodni niemieckich i komunistycznych w Polsce

za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej:
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 • Piotr BĄK, starosta Powiatu Tatrzańskiego
 • Wojciech LUBAWSKI, prezydent Kielc

za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu ekumenicznego:

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 • ksiądz biskup Jan CIEŚLAR

, biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

za wybitne zasługi w działalności na rzecz informatyzacji i cyfryzacji państwa,
za wkład w promocję i rozwój polskiej przedsiębiorczości:

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 • Roman KLUSKA

, polski przedsiębiorca i filantrop, współfundator Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach

za wybitne zasługi dla rozwoju nauki polskiej:

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI,
 • Olga MALINKIEWICZ

, naukowiec, fizyk i wynalazczyni nowej metody wytwarzania ogniw słonecznych

Wideo

Komentarze 60

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lukasz

Antifa z symbolami komunistycznymi może maszerwać przez Warszawe. Narodowcy za hasło raz sierpem raz młotem czerwoną ... są pacyfikowani. Jak spotkam Wałese to napluję mu w twarz bo komunizm w Polsce nie upadł on zmienił formę i to za sprawą tego nieudacznika

i
i opisuję

Byłem na MN. Nie było żadnych incydentów poza tym, że kilku pewnie praskich palantów-zadymiarzy odpaliło kilka petard. Przy Rondzie de Gaulle'a za wysokim metalowym ogrodzeniem (wzniesionym tymczasowo ze wzgl bezpieczeństwa) jakaś lewacka menda nadawała przez megafon, że to ostatni taki marsz. A żebyś, lewacka mendo i zdrajco Ojczyzny, nie dożyła następnego.

Nie wszyscy uczestnicy MN poszli na wiec na błoniach Stadionu - część idących w pochodzie, z ulicy Siwca od razu skierowała się do przystanku kolejowego Wawa Stadion i pobliskiej stacji metra.

W NM wzięło udział bardzo dużo ludzi młodych, ale byli też 40-50-60 latkowie oraz rodziny z dziećmi, w tym na spacerówkach.

Oprócz gliniarzy umundurowanych w liczbie trzech nie widziałem innych mundurowych - na pewno byli w tłumie, ale po cywilnemu. Marsz był spokojny - nie to, co za rządów mafii PO. Dla mnie to oczywisty dowód na to, że wówczas działali pełowscy prowokatorzy.

P
Precz z pIS

PIS I kler to faszysci, zaplute karły faszystowskiej reakcji.

o
owe

Precz z PIS! Precz z Rydzykiem! Bydgoszcz zwyciezy!

G
Gość

po tym swiecie sie blakala ?

i
i bez kroplowek zdychacie

muzulmanie waszym babom zadki obrabiaja, bo impotenci i pedaly jestescie wielcy kroplowkarze.

w
wursta w pysk

bo po krupniokach smierdzisz ty psinco Helmuta

l
lewak

jak nie zlodziejem i oszustem, ci gorsi to na socjalu i jurgielcie obcych fundacji

ktos ladnie miesza

w pustych kalarepkach. Czy Hitler, Stalin i Mussolini to prawica ? Te glupkimi i nieuki lewackie to zawsze falsz, obluda i zaklamanie. Zadnych lekcji z historii nie wyciagaja, dzisiaj na razie morduja prawde.

s
stawili się w komplecie.

Czy doczekam dnia i zobaczę ich za kratkami ?

I
Igor Wojtczak

To gorzej, czy lepiej dla przyszłości Polski? Bo jestem zatroskany :-)

c
czyli

Hitler jeszcze przed nami?

Z
Zbyszek

?

b
bo, że troll śmierdzący

to czuc na kilometr. W dodatku kradnie nicka prawdziwej małpie w czerwonym.
Tak to jest z lewakami - kradną na potęgę!

m
małpa w czerwonym

złożono wieńce i kwiaty na grobach polskich bohaterów, bestialsko zamordowanych przez siepaczy Piłsudskiego w czasie przewrotu majowego? Czczono mordercę, a nie jego ofiary.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3