Między pomnikami

Zbigniew Marcinkiewicz
W Łambinowicach, na trudnej technicznie trasie wyznaczonej między pomnikami upamiętniającymi ofiary II wojny światowej, odbył się bieg crossowy na dystansie 10 km.

Mimo zimna i deszczu zmagania obserwowała duża grupa kibiców. Obsada biegu w tym roku była nieco skromniejsza, niemniej kilka nazwisk uczestników wskazywało na spore emocje.

Istotnie, tuż po starcie zarówno wśród pań, jak i panów utworzyły się trzyosobowe czołówki nadające mocne tempo. Beata Monica, Dorota Kata i Wioletta Uryga (ubiegłoroczna zwyciężczyni), a wśród panów Norbert Smuda, Dominik Golec i Rafał Krafczyk dominowali od początku do końca. Ostatecznie rywalizację pań wygrała Monica (Racibórz), osiągając na mecie 7-sek. przewagę nad rywalkami. Natomiast zwycięstwo wśród panów odniósł Smuda (Wrocław), wyprzedzając Golca i Krafczyka. Warto odnotować, że najstarszy uczestnik biegu, 71- letni Michał Stadniczuk, mimo kontuzji ukończył konkurencję, osiągając czas 50,02 min. (!).

Bieg główny poprzedziła rywalizacja dzieci i młodzieży na dystansach od 500 do 2500 m w 16 kategoriach wiekowych. Na starcie stanęło prawie 200 uczniów szkół z całej Opolszczyzny oraz z czeskiego Bruntala. W najciekawszym biegu w kat. juniorów wygrał zdecydowanie Damian Bogusz (Smyk Prudnik), wyprzedzając następnego na mecie o prawie 100 m. Trenujący od niespełna dwóch lat pod okiem Stanisława Rosińskiego zawodnik Smyka, tegoroczny absolwent prudnickiego LO, stanął po dwóch godzinach przerwy na starcie biegu głównego, zajmując w nim dobre, 6. miejsce. Teraz przed ambitnym zawodnikiem mistrzostwa kraju na bieżni, gdzie na dystansie 1500 m będzie walczył o uzyskanie II klasy sportowej.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii: dziewczęta: K. Nemcowa (Bruntal), E. Pałac (Korfantów), E. Góralik (Bielice), K. Wojtowicz, A. Wojtowicz (obie Korfantów); chłopcy: D. Roguski (Bielice), M. Hamadyk (Lasocice), Ł. Krąpiec, K. Szwedo (obaj Korfantów) i D. Bogusz (Prudnik).
Bieg główny. Kobiety: 1. Beata Monica-Szyjka (Spójnia Racibórz) - 34,00 min, 2. Dorota Kata-Ustianowska (Nysa) -34,07, 3. Wioletta Uryga (KKS Kluczbork) -34,37. Mężczyźni: 1. Smuda (Śląsk Wrocław), 2. Golec (Piast Wrocław), Krafczyk (Śląsk) .
Sędzią głównym zawodów był Józef Szymura z K.- Koźla.