Mieszkańcy Strzelec Opolskich bronią Jana Rychla

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Przy ul. Jana Rychla w Strzelcach Opolskich zameldowanych jest blisko 1000 mieszkańców.
Przy ul. Jana Rychla w Strzelcach Opolskich zameldowanych jest blisko 1000 mieszkańców.
Mieszkańcy Strzelec Opolskich zbierają głosy pod petycją wojewody. Nie zgadzają się na skreślenie patrona ulicy, który był zasłużoną osobą.

Wniosek w sprawie usunięcia nazwy ulicy Jana Rychla z przestrzeni publicznej przyszedł z urzędu wojewódzkiego. Pracownicy wojewody, powołując się na przepisy o dekomunizacji, domagają się od burmistrza i radnych Strzelec Opolskich, by w terminie do trzech dni zmienili patrona. Problem w tym, że do wniosku nie dołączono uzasadnienia historyków IPN-u - nie wiadomo zatem co zarzuca się Janowi Rychlowi. Tymczasem termin wyznaczony przez wojewodę upływa dzisiaj.

Żadnych argumentów

- Jan Rychel był postacią zasłużoną dla miasta, a IPN nie przedstawił żadnych argumentów przeciw jego osobie. Będę głosowała przeciwko zmianie nazwy ulicy - deklaruje Danuta Foryt, radna.

Podobnie mówią inni radni i starsi mieszkańcy, którzy pamiętają Rychla. Przed II wojną światową zakładał on w Niemczech polskie szkoły i bankowość spółdzielczą, za co trafił do obozu zagłady. Cudem przeżył. W PRL-u, choć dostał się do sejmu, to został z niego usunięty za opozycyjną postawę.

- Rychel sprzeciwiał się komunizmowi, co w tamtych czasach wymagało odwagi - zauważa Piotr Smykała, znawca lokalnej historii i autor książek o ziemi Strzeleckiej.

- Pomagał tym Ślązakom, których SB chciało aresztować. Stawiał się za zwykłymi ludźmi - dodaje prof. Dorota Simonides, która osobiście poznała Jana Rychla. - To tak, jakby w Opolu chciano skreślić nagle Papę Musioła.

Co mówi IPN?

Mieszkańcy Strzelec Opolskich także są przeciwko zmianie nazwy. Zaczęli zbierać głosy pod petycją w tej sprawie. Planują przekazać ją wojewodzie.

IPN we Wrocławiu przesłał informację, w której czytamy, że „Jan Rychel został zakwalifikowany jako patron do zmiany, po analizie spisów nazw ulic dokonanej przez zespół kierowany przez ogólnopolskiego koordynatora w IPN dr. Macieja Korkucia”.

Dr Korkuć był dla nas niedostępny pod telefonem. Nie odpowiedział także na zapytanie przesłane mailem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska