Mieszkaniec Praszki protestuje: - To jest okaleczenie drzew!

Paweł
Drzewa przy ul. Kościuszki w Praszce
Drzewa przy ul. Kościuszki w Praszce Paweł
Pan Paweł z Praszki po wycince drzew przy ul. Kościuszki wysłał list w tej sprawie do urzędu miejskiego w Praszce, do wydziału ochrony środowiska w starostwie powiatowym w Oleśnie oraz do Nowej Trybuny Opolskiej.

Oto treść listu:

W związku z okaleczeniem drzew przy ul. Kościuszki mając na uwadze obowiązujące podstawy prawne dotyczące zabiegów w obrębie koron drzew - to art. 82 ust. 1a ustawy z dnia 16.04.2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.). Zgodnie z jego treścią zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewienia mogą obejmować wyłącznie:

- usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi,

- kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat,

- utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

Zgodnie z powyższymi, cięcie koron drzew możliwe jest tylko w ściśle określonych przypadkach i nie może być tutaj mowy o dowolności takiego działania.

Podstawowe zasady dotyczące prawidłowego cięcia drzew, zgodnego z prawem:

1. Cięcia pielęgnacyjne należy ograniczyć do usuwania suchych i uszkodzonych konarów i gałęzi.

2. W przypadkach, gdy drzewa stwarzają zagrożenie dla obiektów budowlanych i urządzeń technicznych (w tym przyłączy sieciowych do budynków), usunąć należy jedynie gałęzie wchodzące w kolizję z tymi obiektami.

3. Dla drzew w wieku do 10 lat można dokonać redukcji korony, jednak należy ją przeprowadzić zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej i nie powinna ona przekraczać 50%. Taki zabieg są w stanie przeżyć tylko młode, witalne drzewa. W żadnym wypadku nie wolno dokonywać takiej redukcji dla drzew starych, gdyż mogą one po takim zabiegu obumierać.

4. Gdy drzewo ma od młodego wieku utrzymywaną formę korony, można dokonywać zgodnej ze sztuką ogrodniczą redukcji gałęzi w celu utrzymania uformowanego kształtu korony. Fachowa literatura akademicka poświęcona zagadnieniom ogławiania podaje, że oprócz młodych: wierzb, lip, kasztanowców, katalp, bożodrzewów i głogów, żadnych innych gatunków drzew nigdy nie poddaje się ogławianiu, formowaniu kolistych kształtów koron.

5. Jeśli już musimy dokonać cięć pielęgnacyjnych w związku z powyższymi przypadkami, należy przestrzegać podstawowych zasad technicznych:

a) wszystkie cięcia powinny być wykonane narzędziami ostrymi, które zostawiają gładkie rany,

b) nie należy prowadzić cięć blisko płaszczyzny pnia, gdyż powstaje wtedy duża rana, która trudno się goi, ani za daleko, gdyż pozostaje sęk, który zasycha i butwieje. Należy zatem ciąć na tzw. "obrączkę", czyli nieco skośnie w tym miejscu, gdzie kończy się pierścieniowe zgrubienie gałęzi czy konara zwane obrączką. Usuwając gruby konar należy go najpierw podciąć od dołu, a potem tnąc od góry podtrzymywać ręką, aby się nie oderwał od pnia wraz z paskiem kory,

c) jedną z podstawowych zasad, jeśli już usuwa się gałęzie, jest przycięcie ich tak, aby najbliższa gałąź, która ma przejąć rolę tej uciętej, miała minimum 1/3 jej średnicy. Ma to zapewnić dopływ asymilatów do uciętego fragmentu. Gałąź ta powinna również wyrastać w pożądanym kierunku. Patrząc na dokonywane ostatnio cięcia, nawet ta podstawowa zasada, nie jest przestrzegana,

d) po usunięciu dużego konaru, koronę drzewa należy uformować w miarę symetrycznie, aby uniknąć deformowania, a następnie przechylania się drzew,

e) cięcie gałęzi powinno być wykonywane w trakcie okresu wegetacyjnego, a ograniczane w fazie spoczynku, z powodu zagrożenia patogenami, oraz wiosną, gdy drzewa wypuszczają liście. Prac nie należy przeprowadzać w kwietniu, maju i czerwcu, gdyż w tym okresie drzewa korzystają z energii zmagazynowanej w poprzednim sezonie, większość z niej przeznaczając na formowanie liści (rys. 1). Jest to również aktywny okres dla wielu chorób i patogenów grzybowych. Nie należy także ciąć drzew późną jesienią i wczesną zimą, gdyż może to prowadzić do uszkodzeń mrozowych. Najlepszym okresem są miesiące letnie i późna zima.
Zgodnie z art. 88 ust.1 pkt.3 ustawy o ochronie przyrody Prezydent /Burmistrz Miasta ma prawo wymierzyć karę administracyjną m.in. za zniszczenie drzew, krzewów lub terenów zieleni spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych.

Zwracam się z pytaniem jakie jest stanowisko Burmistrza Praszki w sytuacji, gdy zabiegi przy ulicy Kościuszki zostały wykonane z naruszeniem postanowień ustawy.

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kolumb
W Praszce ludzie mają w D... przyrodę ,czyste powietrze -liczy się tylko WÓDA ,PIWO i "LIKIERY",a z rozrywek intelektualnych hitem są od wielu lat pornusy !

Jak w większości podobnych wsiomiasteczek, które cały swój "rozwój" czytaj-wybudowanie kilku blokowisk , zawdzięczały dużemu zakładowi produkcyjnemu.
P
PRASZKA POD WPŁYWE

W Praszce ludzie mają w D... przyrodę ,czyste powietrze -liczy się tylko WÓDA ,PIWO i "LIKIERY",a z rozrywek intelektualnych hitem są od wielu lat pornusy !

a
alik

tak samo była awantura o drzewa koło kortu naprzeciwko przedszkola. Trzeba troche poczekać na rezultaty

a
alojz

A mi śię podoba jak ładnie uformowali drzewa przynajmiej będą rosnąć w góre a nie zwisać na dół

G
Gość

Ten pan niech poogląda jak po 2-3 latach wyglądają drzewa, które przycięto ZNACZNIE mocniej niż te na zdjęciu

k
ktoś

Takie zabiegi były wykonywane nie tylko na powyższej ulicy ale także na ul. 3 Maja, tam drzewa zostały dodatkowo wycięte

b
bik

koles idz do roboty bo widac ze masz duzo wolnego czasu wypisujac te pier***y w liscie.

a
anik

Do roboty by się wziął nierób, a nie pewnie siedzi w bloku cały dzień i pierdzi w stołek biorąc emeryturę wyglada przez okno "klatki". niech zrobi coś bardziej pożytecznego!!!

D
Dendrolog

Ludzie w Polsce mają potrzebę tylko jeść i brudzić po tym co zjedzą. Mało tego, ingerować w krajobraz który wpływa na wrażliwość ich umysłóww. Do rzeczy firma "fachowcy" wygrała przetarg i zniszczyła drzewa. Szkoda że następne jeśli urosną będą nas wrażliwych fascynować za 20-30 lat. Jestem zdania aby nie ruszać jeśli ma się coś zniszczyć.
A z komentarzami w sprawie drzew - polecam powstrzymywać się od wypowiedzi w tematach w których nie ma się zielonego pojęcia ( do wypowiedzi poprzedniczki),. Lepiej byłoby pani mieszkać na księżycu albo marsie. Przy tym pdejściu wkrótce będziemy mieli ten widok w miejscowościach miejskich i wiejskich. Liście jej przeszkadzają a ile szamba sama wypuszcza do kanalizacji.

y
yolka

ja proponuję wziąść się temu panu do pracy... a nie zajmować się takimi problemami. może następnie będzie siedział w oknie i skarżył na sąsiadów którzy nie zaparkowali w liniach ewentualnie myjącego auto pod blokiem.... Boshe takie rzeczy to tylko w Praszce. Dajcie takim ludziom grabie i niech liście zagrabiają bo mają za dużo wolnego czasu

Dodaj ogłoszenie