MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mikołajki i Święta w pracy. Trzeba zapłacić podatek od podarunków?

(oprac. ms)
Jeśli pracodawcy finansują paczki mikołajowe i świąteczne dla dzieci pracowników z funduszu socjalnego lub związkowego - nie trzeba od nich płacić podatku. (fot. sxc)
Jeśli pracodawcy finansują paczki mikołajowe i świąteczne dla dzieci pracowników z funduszu socjalnego lub związkowego - nie trzeba od nich płacić podatku. (fot. sxc)
Jeśli pracodawcy finansują paczki mikołajowe i świąteczne dla dzieci pracowników z funduszu socjalnego lub związkowego - nie trzeba od nich płacić podatku.

Wszelkiego rodzaju świadczenia rzeczowe lub pieniężne, otrzymane od pracodawcy nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie są przychodem pracownika wynikającym ze stosunku pracy. Należy od nich zapłacić podatek.

Zobacz: Nie będzie już bonów na święta?

A co z podarunkami na mikołajki i święta?

W niektórych przypadkach można skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Zwolnienie zależeć będzie od wartości paczek, a także od tego, czy zostały one sfinansowane ze środków własnych pracodawcy czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

W przypadku finansowania paczek w całości ze środków funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych prawo przewiduje, że pracownik może być zwolniony z PIT, gdy ich wartość nie przekroczy w roku 380 złotych.

Jeśli wartość podarunku przekroczy tę kwotę, od nadwyżki ponad ten limit należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Zwolnienie to nie obejmuje jednak bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi.

Zobacz: Co zrobić z niechcianym prezentem?

W przypadku gdy paczki kupione będą ze środków własnych pracodawcy, dla pracownika będą one przychodem, wynikającym ze stosunku pracy i od tej kwoty należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy oraz odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska