Miliony na biznes w Krapkowicach i Strzelcach Opolskich

Radosław Dimitrow [email protected] - 77 44 01 827
Ewa Hajduk ze Strzelec Opolskich (po lewej) sięgnęła po pieniądze z urzędu pracy. Kupiła za nie maszyny do zakładu szwalniczego przy ul. Leśnej. Dziś zatrudnia 7 osób. (fot. Radosław Dimitrow)
Ewa Hajduk ze Strzelec Opolskich (po lewej) sięgnęła po pieniądze z urzędu pracy. Kupiła za nie maszyny do zakładu szwalniczego przy ul. Leśnej. Dziś zatrudnia 7 osób. (fot. Radosław Dimitrow)
Powiatowe urzędy pracy mają do rozdania aż 6,6 mln złotych. Pieniądze dostaną osoby, które mają pomysł na otwarcie własnej firmy.

Do zgarnięcia jednorazowo jest 40 tys. złotych. Tyle można dostać na zakup sprzętu, który będzie niezbędny do otwarcia własnego biznesu. Po gotówkę mogą sięgnąć osoby bezrobotne.

Zobacz: Fryzjerka z Kluczborka z nagrodą od Krzysztofa Ibisza

- Te unijne pieniądze to spory zastrzyk gotówki dla urzędów pracy, które będą mogły pomóc bezrobotnym - przyznaje Norbert Jaskóła, dyrektor strzeleckiego urzędu pracy.

Projekt „Po klucz do biznesu” będzie realizowany w całym województwie. Ale miejscowe urzędy pracy wiążą z nim szczególną nadzieję, bo w tegorocznych budżetach mają wyjątkowo mało pieniędzy na pomoc dla bezrobotnych - oba po zaledwie 1,3 mln złotych. Dla porównania pośredniak w Brzegu będzie miał w tym samym czasie ok. 4 mln złotych do wydania.

Ogromne różnice w finansach wynikają ze sposobu, w jaki Ministerstwo Pracy dzieli pieniądze. Ustalając pośredniakom budżety, bierze pod uwagę głównie poziom bezrobocia. Dla powiatów strzeleckiego i krapkowickiego wynosi ono kolejno 11,3 i 10,9 proc. W Brzegu jest ono dwukrotnie wyższe (dane ze stycznia br). Resort nie bierze przy tym pod uwagę faktu, że w tej części regionu wiele osób wyjechało za pracą za granicę, co zdaniem urzędników z pośredniaków jest niesprawiedliwe.

Brygida Piosek, wicedyrektor krapkowickiego urzędu pracy, uważa, że dodatkowe pieniądze z Unii rozruszają lokalny biznes.

- Z naszych analiz wynika, że ok. 70 proc. firm, które powstały dzięki dotacjom z powodzeniem funkcjonuje na rynku - mówi Piosek. - Niektóre z nich zatrudniły nawet kolejnych pracowników. To oznacza, że takie programy są bardzo skuteczne.

Zobacz: Raport. Gdy bezrobotny zostaje biznesmenem

Dzięki tym pieniądzom w obu powiatach powstanie 165 firm. Bezrobotni mogą składać wnioski o dotacje od 12 marca br. Zanim dostaną pieniądze będą musieli przejść szereg szkoleń. Po zakupie sprzętu muszą się rozliczyć z każdej złotówki.

Na taką dotację w minionym roku temu zdecydował się choćby Waldemar Stolorz z Krapkowic. Za 15 tys. zł dotacji, którą dostał, kupił sprzęt komputerowy, oprogramowanie, wielkoformatową drukarkę. Otworzył biuro projektowe. Dziś projektuje budynki marketów dla dużych sieci działających w całym kraju.

- Zanim otworzyłem swoją działalność, pracowałem dla innej firmy projektowej i tam wykonałem kilka zleceń - mówi Stolorz. - Ponieważ klienci byli zadowoleni z moich usług, dziś nadal się do mnie zgłaszają. Ale pracuję już na własny rachunek.

Ewa Hajduk ze Strzelec Opolskich dostała z kolei dotację w wysokości 16 tys. zł. Przeznaczyła ją na ratowanie miejsc pracy w zakładzie szwalniczym przy ul. Leśnej. Poprzedni właściciel zostawił firmę, bo zdecydował się przejść na emeryturę.

- Odkupiłam maszyny do szycia i dokupiłam kilka nowych - przyznaje pani Ewa. - Dziś firma rozwija się coraz prężniej. Szyjemy ubrania zarówno na rynek krajowy, jak i na eksporty do Niemiec. Zatrudniam obecnie 7 pracowników, a jeżeli zleceń przybędzie, to być może przyjmę kolejne osoby.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się sięgnąć po unijne pieniądze, muszą prowadzić firmę przez minimum rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska