Ministerstwo zachęca samorządy do tworzenia Centrów Usług Społecznych

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
O programie Centrów Usług Społecznych wiceminister poinformował podczas konferencji prasowej.
O programie Centrów Usług Społecznych wiceminister poinformował podczas konferencji prasowej. Krzysztof Ogiolda
Gminy, które chcą takie centrum u siebie stworzyć, mogą się zgłaszać do programu pilotażowego. Niektóre gminy z regionu już to zrobiły.

W czwartek w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja „Upowszechnianie modelu Centrum Usług Społecznych”. Wziął w niej udział Kazimierz Kuberski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

- Chcemy w czasie konferencji rozmawiać z samorządami na temat tej nowej jednostki polityki społecznej w gminie – mówił wiceminister Kuberski. - Na rynku usług społecznych zachodzą zmiany. Potrzebny jest – obok klasycznej opieki społecznej – szerszy wachlarz usług zarówno dla całej społeczności gminy, dla konkretnych grup, rodzin i osób. Chcemy, by centrum było swego rodzaju sztabem integrującym usługi społeczne. Po to by realizować je lepiej i taniej. Katalog usług jest w ustawie. Mieszczą się w nim m.in. integracja zawodowa, kultura, edukacja publiczna, opieka nad rodziną czy piecza zastępcza. Jakie programy są potrzebne określą – po diagnozie – same gminy, słuchając głosu mieszkańców. CUS jest instytucją dobrowolną.

Ministerstwo uruchomiło program pilotażowy i konkurs dla gmin.Trzydzieści samorządów różnej wielkości w Polsce będzie mogło skorzystać z grantów na utworzenie CUS.

- Trwa nabór wniosków – dodaje Kazimierz Kuberski. - Przedłużyliśmy go do końca marca. Gminy, które przystąpią do pilotażu, będą mogły otrzymać od 2,5 do 5 mln zł. Mamy nadzieję, że te gminy będą wzorcem dla pozostałych.

Jednym z uczestników konferencji był burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. - Przygotowujemy się do stworzenia takiego centrum na bazie istniejącego ośrodka pomocy społecznej. Jako gmina prowadzimy dom opieki społecznej, świadczymy usługi w zakresie terapii i pomocy osobom niepełnosprawnym itp. Tych potrzeb w środowisku jest coraz więcej, chcemy je koordynować w jednym miejscu. Ukierunkowujemy się zwłaszcza na pomoc z dziedziny psychologii, psychiatrii, wsparcia rodzin z dysfunkcją. Taka działalność wymaga intymności. Chcemy stworzyć jedno miejsce, gdzie z tych usług będzie można korzystać. Złożyliśmy już akces do programu, czekamy na ocenę wniosku.

Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora MOPR w Opolu przyznaje, że skorzystała z zaproszenia na konferencję by rozwiać wątpliwości związane z działaniem CUS-ów.

- Na razie dostaliśmy regulamin konkursu - mówi. - Jeśli powstanie centrów miałoby prowadzić tylko do zmiany pieczątek, to niekoniecznie ma sens. Ale jeśli obywatelowi będzie łatwiej konkretne sprawy załatwić, na pewno się nad tą propozycją pochylimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska