Młodzi plastycy malowali pałac w Mosznej i jego otoczenie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Fundacja Rozwoju Śląska
W słynnym pałacu odbył się plener malarski pod hasłem „Moszna - widok z niemiecką historią w tle”. Zorganizowała go Fundacja Rozwoju Śląska.

W plenerze uczestniczyła grupa 30 uczniów (w wieku 16-18 lat) Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu. Równie ważnym jak wsparcie utalentowanych młodych ludzi aspektem pleneru jest pogłębienie wiedzy na temat wielokulturowego dziedzictwa Śląska Opolskiego. Komisja konkursowa, w której w skład wchodzą będą przedstawiciele FRŚ oraz Liceum Plastycznego w Opolu, wybiera prace tych uczniów którzy najbardziej wyróżnili się talentem i zaangażowaniem.

- Byłem zarówno na otwarciu, jak i na zakończeniu pleneru - mówi Henryk Wróbel, prezes Fundacji Rozwoju Śląska. - Ci młodzi i utalentowani ludzie byli bardzo zadowoleni, że mogą się spotkać. Nie marnowali czasu. Przemieszczali się po pałacu i terenach wokół niego od rana do wieczora, rysując i malując. Te prace będą własnością naszej fundacji. Mam nadzieję, że za jakiś czas ujawni się, że niektóre z nich mają znaczącą wartość materialną. Będziemy dzięki temu pomagać innym młodym ludziom.

Kompleks pałacowo-zamkowy w Mosznej jest miejscem o wielowiekowej historii, w której silne piętno odcisnęły dokonania możnych śląskich - niemieckich rodów szlacheckich, m.in. von Seherr-Thoss czy von Tiele-Winckler. Budowla powstała w połowie wieku XVIII jako obiekt barokowy. Obecna forma budynku została nadana po roku 1896, kiedy to w nocy z 2 na 3 czerwca barokowy pałac częściowo spłonął. W 1904, 1911 oraz 1912 roku gościem podczas polowań urządzanych przez Franza-Huberta hr. Tiele-Wiencklera był cesarz Wilhelm II. Rodzina Tiele-Winckler opuściła pałac wiosną 1945 roku.

Pierwszego dnia pleneru uczestnicy zwiedzali zamek w Mosznej z przewodnikiem, a następnie wykonywali co najmniej trzy prace zainspirowane widokiem z miejsca pobytu w wybranej technice plastycznej: akryl, akwarele, rysunek. Nad przebiegiem pleneru czuwali nauczyciele rysunku i malarstwa Liceum Plastycznego w Opolu.

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na początek września, a od 2 do 17 IX w Centrum Biznesu odbędzie się wystawa poplenerowa. W trakcie jej otwarcia wręczone zostaną nagrody autorom prac wybranych przez komisję. Wykonane przez młodzież prace - wydrukowane na płytach PCV - będzie też można oglądać od 20 września do 1 października w Starostwie Powiatowym w Krapkowicach oraz od 4 do 15 X w UMWO na opolskim Ostrówku.

Plener malarski został zorganizowany przez Fundację Rozwoju Śląska wraz z partnerami już po raz czwarty. W latach poprzednich projekty o tym samym charakterze realizowane były w Kamieniu Śląskim w roku 2011, w Pławniowicach w roku 2012 oraz na Górze św. Anny w roku 2013.

- Tego typu działania, które są związane z rozwojem młodych ludzi, mamy wpisane w nasz statut i staramy się je realizować - podkreśla Henryk Wróbel. - Jesteśmy fundacją, która udziela pożyczek i wspomaga działalność gospodarczą i to jest nasza działalność podstawowa. Ale zajmujemy się także wspieraniem organizacji pozarządowych oraz młodych ludzi. Nie tylko w ramach plenerów. Także poprzez stypendia im. Johanna Krolla adresowane do młodzieży MN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska