Mobilna łąka kwietna stanęła na pl. Kopernika w Opolu. Wkrótce ma powstać kolejna. Co myślą o tym mieszkańcy?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Mobilna łąka kwietna na pl. Kopernika w Opolu
Mobilna łąka kwietna na pl. Kopernika w Opolu Piotr Guzik
Pierwsza mobilna łąka kwietna stanęła na pl. Kopernika. Druga pojawić ma się pod koniec wakacji na pl. Jana Pawła II. Opolanie są mile zaskoczeni i chwalą inicjatywę. - Szkoda tylko, że od razu o tym nie pomyślano - mówią

- Przychodzę z dziećmi na plac Kopernika, ponieważ tutaj mogą się swobodnie wyszaleć na rolkach. To jego atut, co nie zmienia faktu, że trochę tu pusto - mówi pani Justyna.

- Dlatego bardzo pozytywnie zaskoczył mnie dzisiaj widok tych pojemników z dziesiątkami kolorowych roślin. Od razu zrobiło się tutaj piękniej i bardziej przyjemnie. Aż chce się siedzieć, pomimo gorąca! - podkreślała.

Mobilna łąka kwietna pojawiła się na pl. Kopernika w poniedziałek 17 sierpnia. Wzbudzała duże zainteresowanie wśród przechodniów. Budziła pozytywne wrażenia, choć zdarzały się osoby, które przekonywały, że miasto mogłoby wydawać pieniądze na co innego.

- Albo chociaż dbać o to, co już powstało. Można też było to zaplanować i wykonać od razu podczas przebudowy, a nie najpierw robić betonową pustynię, a potem próbować w ten sposób zmazać to złe wrażenie - mówiła jedna ze spacerowiczek.

Większość komplementowała jednak mobilną łąkę kwietną. Jej zamysł jest taki, że ma upiększać plac Kopernika, a w razie potrzeby możliwe będzie przeniesienie jej w inne miejsce, na przykład na rynek.

Mobilna łąka kwietna na pl. Kopernika składa się z 50 drewnianych pojemników na kwiaty, pomiędzy którymi ulokowano również siedziska. Wykonawcą jest Zakład Komunalny, który ma za nią odpowiadać do 2022 roku. To samo tyczy się drugiej, mniejszej łąki, składającej się z 35 segmentów, które pod koniec wakacji mają być rozmieszczone na pl. Jana Pawła II.

- W tych pojemnikach znajduje się ponad 50 gatunków roślin. Są to rośliny lecznice, miododajne oraz przyprawowe - wylicza Anna Konowalczuk-Żołud z Zakładu Komunalnego, która odpowiadała za realizację tego projektu.

Przypomnijmy, że w tym roku w Opolu wysiano też łąki kwietne na terenach przy ul. Wrocławskiej, na wysokości Kanału Ulgi, a także w Parku Edukacyjno-Sensorycznym oraz w Parku 800-lecia.

Natomiast realizacji zgodnej z pierwotnymi deklaracjami nie doczekała się inicjatywa wykonania pól słoneczników w kilkunastu punktach miasta. Ratusz postanowił odłożyć ten projekt na 2021 rok, ponieważ koszty okazały się wyższe od założeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska