Modernizacja wydziału węglopochodnych w Zakładach Koksowniczych w Zdzieszowicach za półmetkiem

Oprac. Edh
Na terenie wydziału węglopochodnych widać nowe instalacje: kolumny odkwaszająco-odpędowe, nowy reaktor katalitycznego rozkładu amoniaku, instalację Clausa, nowe zbiorniki i kilometry nowych rurociągów
Na terenie wydziału węglopochodnych widać nowe instalacje: kolumny odkwaszająco-odpędowe, nowy reaktor katalitycznego rozkładu amoniaku, instalację Clausa, nowe zbiorniki i kilometry nowych rurociągów archiwum firmy
Prace prowadzone przez ArcelorMittal Poland przy realizacji pierwszego etapu modernizacji polegają na budowie III ciągu katalitycznego rozkładu amoniaku i instalacji Clausa z magazynem i załadunkiem siarki płynnej.

Modernizacja instalacji oczyszczania gazu koksowniczego w zdzieszowickiej koksowni rozpoczęła się w lipcu 2013 roku. Planowany termin zakończenia tego etapu to wrzesień bieżącego roku.

- Głównym celem projektu jest spełnienie wymagań BAT (Najlepszych Dostępnych Technik) w zakresie dopuszczalnych poziomów emisji środowiskowych obowiązujących od 2018 roku. Przewidujemy, że prace modernizacyjne zakończymy pod koniec roku 2016, a więc dwa lata przed wymaganym prawem terminem – mówi Czesław Sikorski, członek zarządu ArcelorMittal Poland i dyrektor zarządzający ds. produkcji koksu i projektów specjalnych. - Poza korzyściami środowiskowymi modernizacja instalacji poprawi także warunki pracy oraz przyczyni się do unowocześnienia procesu technologicznego. Łączna wartość inwestycji to 205 mln zł. Projekt w całości finansowany jest ze środków własnych ArcelorMittal Poland – dodaje.

Na terenie wydziału węglopochodnych widać nowe instalacje: kolumny odkwaszająco-odpędowe, nowy reaktor katalitycznego rozkładu amoniaku, instalację Clausa, nowe zbiorniki i kilometry nowych rurociągów. W kolejnych etapach planowane jest dobudowanie reaktorów Clausa do dwóch istniejących ciągów katalitycznego rozkładu amoniaku.

Modernizacja Wydziału Węglopochodnych w Oddziale w Zdzieszowicach nie jest pierwszą tego typu inwestycją ArcelorMittal Poland. W 2012 roku instalacja oczyszczania gazu koksowniczego powstała w Krakowie.

Sama koksownia w Zdzieszowicach w ciągu ostatniej dekady zrealizowała projekty modernizacyjne o wartości ponad 800 mln zł.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie.

Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 000 osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 000. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.

Przez 10 lat obecności w Polsce firma zainwestowała ponad 5 mld złotych, unowocześniając każdy etap produkcji. Ograniczyła częstotliwość wypadków o 90 proc.,  znacząco podnosząc standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmniejszyła emisję CO2 o 25 proc.,  dzięki czemu zakłady ArcelorMittal Poland stały się bardziej przyjazne dla środowiska.

Firma jest jedynym w Europie i jednym z trzech na świecie producentów szyn o długości 120 m.

ArcelorMittal Poland angażuje się też we wspieranie społeczności lokalnych, realizując liczne programy edukacyjne, ochrony zdrowia czy poprawiające bezpieczeństwo. W ciągu minionych 10 lat firma przeznaczyła na te cele 12 mln złotych.

Natomiast ArcelorMittal to największy na świecie producent stali, obecny w ponad 60 krajach z zakładami zlokalizowanymi w 19 z nich. Firma jest liderem we wszystkich czołowych sektorach rynku stali, w tym motoryzacyjnym, budowlanym, artykułów gospodarstwa domowego i opakowań. Zajmuje wiodącą pozycję w obszarze badań i rozwoju, jak również posiada rozbudowaną sieć dystrybucji.

ArcelorMittal jest jednym z pięciu największych producentów rudy żelaza oraz węgla metalurgicznego, a działalność górnicza stanowi istotną część strategii wzrostu firmy. Posiadając zróżnicowane pod względem geograficznym złoża rudy żelaza oraz węgla, firma jest strategicznym dostawcą zarówno dla własnej sieci hut stali, jak i dla rynku zewnętrznego. Pomimo, że huty ArcelorMittal są kluczowymi klientami, to jednak popyt na rynku zewnętrznym wzrasta wraz z rozwojem firmy.

W 2014 roku obroty ArcelorMittal sięgnęły 79,3 miliardów dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 93,1 milionów ton, zaś produkcja rudy żelaza osiągnęła poziom 63,9 miliona ton.

ArcelorMittal jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku (pod symbolem MT), Amsterdamie (MT), Paryżu (MT), Brukseli (MT), Luksemburgu (MT) oraz hiszpańskich indeksach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji (MTS).
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska