Monika Bank zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Polski w dżudo

fot. Sławomir Jakubowski
Monika Bank (po prawej)
Monika Bank (po prawej) fot. Sławomir Jakubowski
414 zawodniczek i zawodników ze 107 klubów wzięło udział w Mistrzostwach Polski juniorek i juniorów rozegranych w Opolu.

Opolanie reprezentowani byli przez 10 zawodników z dwóch klubów: AZS- u i Gwardii Opole. Jedna z pierwszych na matę wyszła Monika Bank z Gwardii w kat. + 78 kg. Dwie pierwsze walki rozstrzygnęła w niespełna kilkadziesiąt sekund i przybliżyła się do medalu.

- Było łatwo, ale każdy walczy inaczej i te walki nic jeszcze nie znaczą - przekonywała Bank. - Spodziewam się punktowanego miejsca, bo ciężko trenowałam podczas przygotowań. Ale było naprawdę warto.

Ostatecznie Bank zdobyła brązowy medal i jak się później okazało był to jedyny krążek zdobyty przez naszych reprezentantów.

- To bardzo przyjemna niespodzianka, gdyż to pierwszy rok Moniki w kategorii juniorek - cieszył się Tomasz Błach, kierownik klubu Gwardia Opole i biura organizacyjnego mistrzostw. - Trenuje niedługo, jest utalentowana ruchowo i ma bardzo dobre warunki fizyczne. To córka byłej reprezentantki kraju i mistrzyni Polski seniorek Ireny Hrycyszyn.
- Nie porównuję się do mamy i chcę żyć własnymi osiągnięciami - dodała Bank.
- Mama nie namawiała mnie na uprawianie dżudo, tylko samo tak wyszło. To mój największy sukces w karierze. Nie byłam w stanie osiągnąć nic więcej, chociaż trenerzy są innego zdania. Zabrakło mi doświadczenia w walce z wielokrotną mistrzynią Polski Joanną Jaworską.

Z naszych zawodniczek najbardziej zawiodła Natalia Znojek z Gwardii. Jak przypominał Błach to dwukrotna medalistka MP w tej kategorii wiekowej. Tym razem przyszło jej zadowolić się zaledwie 7. lokatą.

- To dla mnie wielkie rozczarowanie - podkreślała Znojek. - Fakt, że zawody rozgrywano w Opolu i stres z tym związany usztywnił mnie. Pierwszą z walk przegrałem przez błąd, a w drugiej nie poradziłam sobie ze zbyt dużym napięciem. Zabrakło też trochę wiary w to, że można wygrywać.

Wyniki

Wyniki

Miejsca reprezentantów Opolszczyzny: Natalia Znojek (Gwardia, 48 kg - 7. miejsce), Justyna Karpała (AZS, 57 kg - 5. miejsce), Martyna Wittke (AZS, 63 kg - zwycięstwo i porażka), Alina Mielczarek (Gwardia, 63 kg - porażka w I walce), Elżbieta Bensz (Gwardia, 70 kg - 5. miejsce), Monika Bank (Gwardia, +78 kg - 3. miejsce), Jakub Ostrowski (Gwardia, 55 kg - porażka w I walce), Piotr Wilk (AZS, 66 kg - zwycięstwo i 2 porażki), Piotr Warzęchowski (Gwardia, 73 kg - zwycięstwo i porażka), Maciej Knapik (Gwardia, 81 kg - 2 zwycięstwa i 2 porażki).

Zdecydowanie więcej oczekiwano też po Elżbiecie Bensz z Gwardii, która w tym sezonie zdobyła Puchar Polski wśród juniorek.

- Na jej usprawiedliwienie trzeba jednak powiedzieć, że walczyła tuż po zaleczeniu ciężkiej kontuzji barku - tłumaczył brak zdobyczy medalowej Błach.

W rozegranych w Opolu mistrzostwach wzięło udział 414 zawodniczek i zawodników ze 107 klubów.

- Ostatni raz w naszym mieście impreza tej rangi odbyła się w 1983 roku
- wspomina Błach. - Sam wtedy startowałem i zająłem piąte miejsce. Do obecnych zawodów przygotowania rozpoczęliśmy dwa miesiące temu. Najwięcej pracy było przy zakwaterowaniu uczestników. Z zawodnikami, trenerami i działaczami to łącznie przeszło 600 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska