Monitoring w Nysie. Wszystko jak na dłoni

UM Nysa, sxc.hu
Ruch uliczny można śledzić wchodząc na stronę internetową urzędu, gdzie przekaz z kamer odbywa się  online.
Ruch uliczny można śledzić wchodząc na stronę internetową urzędu, gdzie przekaz z kamer odbywa się online. UM Nysa, sxc.hu
Kamery w centrum, z których obraz każdy z nas może śledzić w internecie, to kolejny etap programu informatyzacji i monitoringu miasta.

- Upubliczniliśmy obraz z dwóch kamer zainstalowanych w ramach monitoringu nie w celu inwigilowania mieszkańców, a bardziej dla potrzeb promocji i turystyki - uspokaja Marcin Zynczewski z Biura Informatyki w Urzędzie Miejskim w Nysie. - Dla oglądających w sieci obraz jest na tyle niewyraźny, że pozwala zachować anonimowość przechodniom. Ale służbom porządkowym w razie potrzeby pozwoli na identyfikację łamiących prawo

Kamerki zainstalowane są na placu przed nyską bazyliką oraz nieopodal fontanny Trytona, czyli w okolicach najważniejszych zabytków w mieście. Obraz z kamer można natomiast śledzić na stronie internetowej nyskiego magistratu, gdzie przekaz odbywa się online.

Jak zapowiada Marcin Zynczewski, takich kamer w Nysie pojawi się więcej, między innymi w okolicach mostu Kościuszki i tamtejszego koryta rzeki Nysy Kłodzkiej.

Wszystko to w ramach rozbudowy przeszło milionowej inwestycji, dzięki której instalowany jest nie tylko monitoring, ale również sieć światłowodowa, która już niebawem da mieszkańcom i turystom bezpłatny dostęp do internetu miejskiego.

- Wstępne testy logowania się do sieci trwają już od kilku miesięcy. Na razie w ramach pilotażu z darmowego dostępu do treści publikowanych na stronie naszego urzędu można korzystać w centrum miasta, okolicach alei Lompy, na ulicy "zamkniętej" i częściowo na Prudnickiej - tłumaczy pan Marcin.

Równolegle z pilotażem gmina stara się o oficjalną zgodę prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na świadczenie usługi bezpłatnych punktów dostępu do internetu. Stąd też jego ostateczne uruchomienie przewidziane jest do końca tego roku.

Ale to nie wszystko. W ramach tego samego przedsięwzięcia nyski magistrat spodziewa się juz w najbliższych tygodniach pewnych ułatwień dla swoich petentów.

- Niebawem uruchomimy pierwsze w pełni elektroniczne usługi. Na początek będzie to sprawa związana z gospodarką odpadami. Dzięki elektronicznym formularzom każdy właściciel nieruchomości będzie mógł poprzez internet uaktualnić swoje dane, bez potrzeby stawiania się w urzędzie - wyjaśnia Zynczewski. - W planach mamy również specjalne platformy cyfrowe, na których każdy - mieszkaniec i inwestor - będzie miał wgląd w miejscowe plany zagospodarowania. Tym samym nie będzie musiał fatygować się do urzędu, by obejrzeć mapy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska