Motocykliści nie są dawcami ogranów

Archiwum
Archiwum
Kierowcy jednośladów byli sprawcami tylko nieco ponad 3 procent ubiegłorocznych wypadków.

Ważne

Ważne

W 2009 roku na Opolszczyźnie doszło do 67 zdarzeń, w których brali udział motocykliści. 28 to wypadki, a 39 to kolizje. Zginęło w nich 6 motocyklistów, a 42 zostało rannych. Natomiast w Polsce w ubiegłym roku motocykliści uczestniczyli w 2576 wypadkach, w tym z ich winy zaistniały 1151 wypadki. Zginęły w nich 194 osoby, a 1228 osób zostało rannych. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu - 622 wypadki, nieprawidłowe wyprzedzanie - 163 wypadki, nie zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami - 93 wypadki.

Według danych Komendy Głównej Policji, motocykliści spowodowali w 2009 roku 1151 wypadki, co stanowi 3,3 proc. wszystkich zdarzeń w Polsce z winy kierujących. Dla porównania kierowcy samochodów przyczynili się do ponad 77 proc. wypadków. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że motorów i motorowerów jest mniej na drogach niż samochodów, a sezon na jednoślady trwa kilka miesięcy.

Statystyki potwierdzają, że najwięcej wypadków na drodze powodują motocykliści w wieku 25-39 lat (44,4 proc) oraz 18-24 lata (35 proc.). Liczba wypadków rośnie w miesiącach maj-wrzesień. Wynika to z warunków klimatycznych, które sprzyjają szybkiej jeździe.

W powszechnej opinii kierujących, motocyklista na drodze kojarzony jest głównie z niebezpieczeństwem oraz z przysłowiowym “szpanem", nie musi tak być. Motocykl może być alternatywnym środkiem transportu dla samochodu, szczególnie w dużych miastach, jak również źródłem przyjemności dla pasjonatów. Jednak co w przypadku, gdy na motor zasiądzie osoba niedoświadczona? Sposobem na zwiększenie umiejętności mogą być kursy doskonalące technikę jazdy.

- Szkolenia bezpiecznej jazdy dla motocyklistów są niezbędne zarówno dla początkujących, jak również dla doświadczonych kierowców - mówi Violetta Bubnowska, instruktor techniki jazdy z ośrodka Tor Rakietowa we Wrocławiu - Ćwiczenia pod okiem profesjonalistów uczą hamowania w sytuacji awaryjnej, właściwego pokonywania zakrętów, przeszkód, jak również sprawdzają umiejętności w różnych, często krytycznych okolicznościach. Dobrze, aby każdy po zimowej przerwie mógł oswoić się z pojazdem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska