Motoryzacja. Jak uruchomić auto na mrozie?

Jerzy Stobiecki [email protected] 77 44 32 500
Podczas mrozów warto sprawdzić układ elektryczny samochodu. Przy okazji można też ustawić światła. (fot. Sławomir Draguła)
Podczas mrozów warto sprawdzić układ elektryczny samochodu. Przy okazji można też ustawić światła. (fot. Sławomir Draguła)
Nad Polskę nadciągnęła fala niskich temperatur. Wielu kierowców ma problemy z odpaleniem samochodu. Podpowiadamy, co zrobić, aby uniknąć kłopotów z uruchomieniem silnika.

Niska temperatura często oznacza kłopoty z uruchomieniem silnika. Jednak pierwszą barierą, i to dosłowną, mogą okazać się drzwi samochodu. Rozpuszczający się w czasie jazdy śnieg dostaje się w postaci wody w różne szczeliny, w tym w zamkach, a po zamarznięciu uniemożliwia jego otworzenie. W skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia zamka.

Zobacz: Ostatnia szansa aby kupić samochód rocznika 2009

Warto więc wydać kilka złotych na odmrażacz do zamków. Skuteczny, sprawdzający się w temperaturze poniżej minus 20 stopni Celsjusza kosztuje około 8 złotych. Pamiętajmy o tym, aby nosić go ze sobą, a nie zostawiać w samochodzie. Jeśli zapowiadane są mrozy, zrezygnujmy z mycia samochodu.

Możemy zapobiec zamarznięciu drzwi, konserwując odpowiednio zamki i uszczelki. Specjalny preparat do uszczelek to wydatek rzędu kilkunastu złotych. W ramach przygotowań do ataku mrozu warto również sprawdzić stan układu elektrycznego, a w szczególności akumulatora.

Zobacz: Bezpieczeństwo za kierownicą. Kierowca głodny to kierowca niebezpieczny

Podczas mrozów warto też sprawdzić poziom płynów w układzie chłodzącym i spryskiwaczu. Właściciele samochodów wyposażonych w instalację gazową starszego typu powinni pamiętać o tym, aby nie uruchamiać samochodu „na gazie”.

Należy również uzupełnić zapas paliwa

Zimą zalecane jest utrzymywanie poziomu paliwa powyżej jednej czwartej pojemności zbiornika. Można skorzystać z uszlachetniaczy do paliw. Jeżeli pomimo wcześniejszych przygotowań nie będziemy mogli uruchomić silnika, pamiętajmy, zwłaszcza w przypadku nowszych typów aut, aby nie próbować odpalać na tak zwany pych, ponieważ może dojść do poważnych uszkodzeń silnika.

Zalecanym sposobem jest połączenie akumulatora kablami z akumulatorem innego samochodu. Dobrej jakości kable kosztują od 40 do 80 zł.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska