Mundurowi tracą przywileje. Co się zmieni?

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Związkowcy: "Państwo zabiera nam kolejne przywileje w imię sprawiedliwości społecznej, ale nie zauważa tego, że nie mamy dodatków za nadgodziny, za pracę w nocy, w niedzielę i święta, tak jak gwarantuje to kodeks pracy innym pracownikom".
Związkowcy: "Państwo zabiera nam kolejne przywileje w imię sprawiedliwości społecznej, ale nie zauważa tego, że nie mamy dodatków za nadgodziny, za pracę w nocy, w niedzielę i święta, tak jak gwarantuje to kodeks pracy innym pracownikom".
Od 1 czerwca służby mundurowe dostaną 80 procent zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Dziś biorą na zwolnieniu lekarskim 100 procent pensji.

Chodzi m.in. o policjantów, żołnierzy, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy służby więziennej i służb specjalnych. Według aktualnie obowiązujących przepisów gdy przebywają na zwolnieniach lekarskich lub biorą opiekę nad dzieckiem, bądź innym chorym członkiem rodziny, dostają za ten okres 100 procent wynagrodzenia.

Tymczasem wszyscy inni objęci powszechnym systemem ubezpieczeń otrzymują jedynie 80 proc. pensji.

Od 1 czerwca to się zmienia. Mundurowi również będą otrzymywali na chorobowym 80 proc. wynagrodzenia.

Pełna stawka zostanie natomiast utrzymana, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki w pracy i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej) czy choroby w czasie ciąży.

- Byliśmy przeciwni tym zmianom, ale rząd nas nie słuchał - mówi aspirant sztabowy Benedykt Nowak, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji Województwa Opolskiego. - Państwo zabiera nam kolejne przywileje w imię sprawiedliwości społecznej, ale nie zauważa tego, że nie mamy dodatków za nadgodziny, za pracę w nocy, w niedzielę i święta, tak jak gwarantuje to kodeks pracy innym pracownikom.
W związku z tym związkowcy zamierzają przygotować obywatelski projekt ustawy zakładającej wprowadzenie płatnych nadgodzin oraz ekwiwalentu za służbę pełnioną w nocy i dni ustawowo wolne od pracy.

Benedykt Nowak wskazuje też na niedoskonałość nowego prawa. - Jestem ciekawy jak będzie rozstrzygana kwestia, czy choroba ma związek ze służbą - mówi Nowak. - Przecież zawału serca, udaru mózgu można dostać w domu, ale wpływ na niego może mieć nasza praca - dodaje.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które opracowało projekt zmian, informuje, że codziennie średnio 6 tysięcy policjantów w całym kraju przebywa zwolnieniu lekarskim. Urzędnicy są przekonani, że duża część z nich z różnych przyczyn nadużywa zwolnień.

Według danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu tylko od czerwca do grudnia ubiegłego roku na chorobowym w całym regionie przebywało 1147 policjantów, a przypomnijmy, że opolski garnizon liczy 2462 funkcjonariuszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska