Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach

fot. Witold Chojancki
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach fot. Witold Chojancki
10-hektarowy park etnograficzny to jedyne takie muzeum na Opolszczyźnie. Składa się z 48 zabytkowych budynków, pośród których najstarszy jest kościół z Gręboszowa, pochodzący z początku XVII wieku.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach wyślij SMS o treści:

OPOLE.3 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Zwiedzający mogą zobaczyć także chaty, stodoły, spichlerze oraz ule, młyny i wiatraki. Jest nawet kuźnia z połowy XVIII wieku, w której odbywają się pokazy pracy kowala. Skansen to także prawie 7000 eksponatów, które stanowią wyposażenie budynków. Dzięki nim możemy się przekonać, jak dawniej żyli, pracowali i bawili się mieszkańcy wsi opolskiej.

Dawne budowle łączą drogi i ścieżki, którymi można spacerować od obiektu do obiektu. Na zwiedzenie całego skansenu trzeba przeznaczyć co najmniej 1,5 godziny. Na terenie muzeum nie brakuje drzew, krzewów podkreślających autentyzm i naturalność ekspozycji. Zadbano także o to, by przy zagrodach były ogródki warzywne i kwiatowe. A na polu uprawia się dawne rośliny, np. len, pasternak czy grykę. Po raz pierwszy muzeum otwarto dla publiczności w 1970 roku, choć formalnie zaczęło działać już w 1961 roku.

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach
Obecnie udostępniane jest od 15 kwietnia do 14 października. Skansen działa siedem dni w tygodniu od godziny 10.00 do 18.00 z wyjątkiem poniedziałku, kiedy można je zwiedzić od godz. 10.00 do 15.00. Wtedy też wstęp jest bezpłatny. Poza sezonem zwiedzać można jedynie tereny parkowe, bez wnętrz budynków i stałych wystaw, a godziny otwarcia ulegają skróceniu.

Jeśli będziemy mieli szczęście albo dobrze zaplanujemy wyprawę, trafimy na jedną z imprez propagujących kulturę ludową. Można wtedy przyjrzeć się z bliska nie tylko oczepinom czy topieniu marzanny, ale również skosztować pysznego chleba prosto z pieca z domowym smalcem czy miodu bez konserwantów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska