Na Babiej Górze zima nie odpuszcza. Na ten szczyt jeżdżą tłumy Opolan. Jest pięknie, ale trzeba być przygotowanym na trudne warunki

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Przyszło niewielkie ocieplenie, ale w górach zima nie odpuszcza. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przyszło niewielkie ocieplenie, ale w górach zima nie odpuszcza. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE BgPN
W Beskidach panuje zimowa aura. Jest pięknie, ale trzeba uważać, bo warunki są trudne. Na szlakach turystycznych zalega sporo mokrego i ciężkiego śniegu, a miejscami mogą występować oblodzenia.

Beskidy. Sporo śniegu w wyższych partiach

Zima panuje w Beskidach. Zwłaszcza w wyższych partiach np. powyżej Markowych Szczawin na Babiej Górze. Tam wciąż zalega ok. 100 cm warstwa śniegu. Nieco niżej leży średnio 60-70 cm białego puchu. I to takiego, który jest mokry i ciężki, co nie sprzyja wędrówce. Z kolei w zacienionych miejscach na szlakach mogą występować oblodzenia.

Przypomnijmy, że pierwszy weekend kwietnia był intensywny dla goprowców z Grupy Beskidzkiej, którzy kilkukrotnie wyjeżdżali do akcji ratunkowych. O tym, jak łatwo zgubić szlak turystyczny przekonało się kilku turystów. Jednak co istotne ich dokładną lokalizację udało się ustalić po wysłaniu koordynatów za pośrednictwem aplikacji „Ratunek”.

Jak zaznaczyli ratownicy z Grupy Beskidzkiej, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie, czyli rozsądne planowanie wycieczek, sprawdzanie prognoz pogody, a także dostosowanie ubioru i wyposażenia plecaka do panujących warunków.

Nie przeocz

Pięknie i zimowo na Babiej Górze

Na Babiej Górze obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Występuje na bardzo stromych stokach, głównie w miejscach odłożenia większych ilości śniegu i nie dotyczy popularnych szlaków turystycznych. Wędrówka na szczyt Królowej Beskidów i zejście nie powinny być niebezpieczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby podążać szlakiem.

Niezbędne jest odpowiednie obuwie, przydadzą się też raki. Warto zaopatrzyć się w kijki, które pomogą zachować równowagę. Ważne, by mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek”, która w sytuacji zagrożenia, pomoże zlokalizować miejsce zdarzenia z dokładnością do kilku metrów. Przydatny może okazać się też powerbank i - zwłaszcza podczas tej zimowej aury - termos z ciepłą herbatą.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601-100-300. Także w tej sytuacji zadziała międzynarodowy numer ratunkowy 112.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska