Psycholog i dietetyk mają zadbać o zdrowie młodych opolan. Nowe programy w stolicy regionu

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Młodzi opolanie mogą za darmo skorzystać z przesiewowych badań słuchu i wzroku oraz z konsultacji psychologicznej czy psychiatrycznej. Wkrótce ruszy także program dietetyczny.
Młodzi opolanie mogą za darmo skorzystać z przesiewowych badań słuchu i wzroku oraz z konsultacji psychologicznej czy psychiatrycznej. Wkrótce ruszy także program dietetyczny. Mirela Mazurkiewicz
Bezpłatne konsultacje psychologiczne i psychiatryczne dla dzieci i młodzieży oraz opieka dietetyków to kolejne działania, jakie podejmuje samorząd Opola, by zadbać o zdrowie najmłodszych mieszkańców.

- Wskaźniki zarejestrowane w roku 2022 są niepokojące, ponieważ świadczą one o kilkusetprocentowym wzroście prób samobójczych. Dlatego staramy się otoczy dzieci i młodzież dobrą opieką – mówił podczas piątkowej (10 maja) konferencji prasowej Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.

Program skierowany jest dla osób w wieku od 12 do 16 lat, mieszkających na terenie Opola. Ma służyć wczesnemu rozpoznaniu problemów u dzieci i młodzieży oraz podjęciu odpowiedniej interwencji. Pierwszym etapem jest kwalifikacja przeprowadzana na podstawie wypełnienia ankiety przesiewowej (można ją znaleźć na stronie centrum.przychodniemiastaopole.pl). Ankiety kwalifikacyjne wraz ze zgodą opiekuna na udział dziecka w projekcie należy złożyć w zaklejonej kopercie do 31 maja 2024 r. bezpośrednio w rejestracji przy ul. Waryńskiego 30 lub przy ul. Kosmonautów 3a.

Osoby, które zakwalifikują się do udziału w projekcie zostaną poinformowane o tym telefonicznie (niezakwalifikowani otrzymają wiadomość mailową). Kolejnym etapem będzie spotkanie z psychologiem, w trakcie którego dziecko wraz z rodzicami przejdzie wstępną konsultację psychologiczną, a w razie potrzeby zostanie umówione na konsultację z lekarzem psychiatrą.

Częścią programu są również warsztaty psychoedukacyjne dla dzieci i opiekunów (odbędą się one między czerwcem a październikiem). Dwa spotkania dla rodziców, każde po 6 godzin, planowane są na soboty. Dzieci natomiast spotkają się 4 razy w czasie wakacji (każde spotkanie potrwa 6 godzin lekcyjnych). Przewidziane są również indywidualne spotkanie z psychologiem. Z programu skorzysta 100 osób.

- W tych wszystkich obszarach zdrowotnych kluczowym elementem jest czas. Dziś na badanie psychologiczne czy przyjęcie na oddział psychiatryczny dla dzieci czeka się kilka lub kilkanaście miesięcy, to jest to zdecydowanie za długo. Dlatego stawiamy na szybką diagnozę i na to chcemy przeznaczyć dodatkowe pieniądze – mówi Łukasz Sowada z klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego.

Tomasz Halski, prezes Centrum Zdrowia w Opolu, podkreśla, że zdrowie psychiczne oraz zaburzenia odżywiania u najmłodszych łączą się ze sobą, dlatego lada moment ruszy też program dietetyczny dla 250 młodych mieszkańców Opola.

- Dzieci i młodzież będą mogły skorzystać m.in. z analizy składu ciała, bardzo dokładnych badań krwi i moczu, które są potrzebne do ustalenia indywidualnego programu żywienia – mówi Tomasz Halski. - Każde dziecko będzie miało swój program, dostosowany do jego potrzeb. Część rodziców już teraz korzysta z takich usług, ale komercyjnie, co wiąże się ze sporymi wydatkami. U nas będzie można tę opiekę mieć za darmo

Realizatorem obu programów jest miejska spółka Centrum Zdrowia w Opolu. Obecnie trwa tu również trzeci program – przesiewowych badań słuchu i wzroku wśród najmłodszych. Mogą z nich skorzystać uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych. Ci, którzy skończą szkołę w czerwcu, mają na to czas do 31. sierpnia.

Od września ruszą badania kolejnego rocznika, a więc dzieci, które po wakacjach rozpoczynają szkołę. W ramach programu ma zostać przebadanych 400 pierwszoklasistów, mieszkających w stolicy regionu, czyli ok. 1/3 populacji pierwszoklasistów w mieście. Pieniądze na ten cel pochodzą z niewykorzystanej puli 260 tys. złotych, która pozostała w budżecie Opola z programu in vitro (jego finansowanie przejęło ministerstwo).

- Program przesiewowych badań słuchu i wzroku cieszy się dużą popularnością wśród rodziców. Do jego realizacji wykorzystaliśmy zasoby ludzkie i sprzętowe, dzięki czemu jest to bardzo głęboka profilaktyka. Podobnie będzie w przypadku dwóch pozostałych programów, z którymi startujemy – mówi prezes Centrum Zdrowia w Opolu.

Na tym jednak nie koniec. Na najbliższej sesji rajcy prezydenta Wiśniewskiego mają zachęcać radnych innych klubów, by dodatkową pulę 100 tys. złotych, pochodzących z koncesji na sprzedaż alkoholu w mieście, przeznaczyć na walkę z uzależnieniami wśród młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska