Na co musimy zaszczepić dziecko?

fot. Paweł Stauffer
Szczepienia uodparniające przeciwko wielu chorobom zakaźnym są bezpłatne, ale coraz więcej rodziców opłaca swoim dzieciom szczepionki zalecane. Zdrowia na pieniądze nie da się przeliczyć...
Szczepienia uodparniające przeciwko wielu chorobom zakaźnym są bezpłatne, ale coraz więcej rodziców opłaca swoim dzieciom szczepionki zalecane. Zdrowia na pieniądze nie da się przeliczyć... fot. Paweł Stauffer
Wszystkie dzieci od chwili narodzin aż do ukończenia przez nie 19 lat są szczepione zgodnie z obowiązującym kalendarzem.

Obowiązkowe:

Obowiązkowe:

Przeciwko gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio (poliomyelitis), odrze, śwince, różyczce, tężcowi, WZW typu B (wirusowemu zapaleniu wątroby typu B) oraz przeciwko zakażeniom Hib (wywołanym przez bakterie Haemophilus influenzae typu b).
Szczepienia te sąbezpłatne.
Zalecane:
przeciwko WZW typu A, grypie, kleszczowemu zapaleniu mózgu, ospie wietrznej oraz zakażeniom wywołanym przez bakterie Streptococcus pneumoniae i neisseria meningitidis.
Szczepienia te są odpłatne.

Każdy maluch przez około pół roku od chwili narodzin ma tzw. odporność wrodzoną. Potem przeciwciała, broniące go przed bakteriami i wirusami, zaczynają w sposób naturalny zanikać i jego organizm staje się bezbronny. Dlatego trzeba poddawać dzieci systematycznym szczepieniom, które mają je uchronić przed najgroźniejszymi chorobami zakaźnymi.

Obecnie każdy noworodek, zanim jeszcze opuści szpital, otrzy
muje dwie szczepionki. - Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B , czyli przeciw zakażeniu żółtaczką wszczepienną oraz oraz przeciwko gruźlicy - informuje dr Anna Chirowska, zastępca ordynatora oddziału noworodków Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Ginekologiczno-Położniczego i Noworodków w Opolu. - Dzięki temu z czasem zostanie zaszczepiona przeciwko tym chorobome cała populacja. O terminach kolejnych szczepień obowiązkowych każdy rodzic zostaje już powiadomiony w poradni pediatrycznej.

W 6. tygodniu życia noworodek jest obowiązkowo szczepiony przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Na przełomie 3. i 4. miesiąca dostaje drugą dawkę wyżej wymienionych szczepionek oraz pierwszą przeciwko polio. W kolejnych miesiącach dawki tych szczepionek są powtarzane.
- Ostatnio przybywa rodziców, którzy decydują się też na przeprowadzenie u swoich pociech szczepień zalecanych, to wprawdzie kosztuje, ale zdrowie dzieci jest tego warte - podkreśla dr Chirowska. - Koszty leczenia chorób oraz ich powikłań są zawsze wyższe niż koszty profilaktyki poprzez szczepienia.

Coraz więcej rodziców decyduje się np. na zakup szczepionki przeciwko chorobom powodowanym przez bakterię Hib czy też przeciwko meningokokom typu C, sprawcom licznych przypadków sepsy. Kiedyś o tych bakteriach nikt nie słyszał, a teraz stały się kolejnym, nowym zagrożeniem. Na szczęście naukowcy wynaleźli już na nie najlepszą broń - szczepionki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska