Szczepienia ratują życie. Mimo to coraz więcej Polaków z nich rezygnuje

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Szczepionki chronią nie tylko jednostki, ale także całe społeczności przed szerzeniem się chorób zakaźnych. Mimo to ruch antyszczepionkowy rośnie w siłę
Szczepionki chronią nie tylko jednostki, ale także całe społeczności przed szerzeniem się chorób zakaźnych. Mimo to ruch antyszczepionkowy rośnie w siłę Robert Wozniak / Polska Press
„Szczepionki chronią pokolenia” – to hasło Europejskiego Tygodnia Szczepień, który obchodzimy w dniach 21 – 27 kwietnia. Jednak mimo olbrzymich sukcesów medycyny w przezwyciężeniu wielu groźnych chorób, w Polsce obserwujemy niepokojący wzrost liczby odmów szczepień obowiązkowych.

Szczepienia ochronne to jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Dzięki nim prawie zapomnieliśmy o chorobach takich jak polio, błonica, tężec, krztusiec, różyczka, czy świnka. Są one szybkie, skuteczne i co najważniejsze – ratują życia.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH alarmuje jednak, że liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień wzrosła dramatycznie.

Dane z ostatnich lat są niepokojące:

  • W 2020 roku odnotowano 1329 odmów,
  • W 2021 roku liczba ta wzrosła do 1649,
  • W 2022 roku było już 2127 odmów,
  • W 2023 roku liczba odmów osiągnęła poziom 2999

Szczepienia ratują życie - mówią zgodnie wszyscy lekarze

Dr Małgorzata Bihun, pediatra z wieloletnim doświadczeniem, podkreśla znaczenie szczepień.

- Jestem lekarzem, który opieką medyczną obejmuje kolejne pokolenia, a moi pacjenci zawsze mogą liczyć na kompleksową informację o szczepieniach. Szczepienia chronią nas na wiele sposobów. Powinniśmy szczepić nie tylko dzieci, ale również dorosłych oraz osoby starsze. Szczepienia mają ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz zdrowie naszych bliskich – tłumaczy dr Bihun.

Szczególną uwagę warto zwrócić na szczepienia przeciwko wirusowi HPV, który jest odpowiedzialny za wiele chorób nowotworowych, w tym raka szyjki macicy. Szczepienia przeciw HPV są zalecane dla każdego dziecka po ukończeniu 9 lat. A szczepienie należy wykonać najlepiej przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Od września 2023 r. szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 roku życia. Szczepionka ta zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych i nowotworów związanych z typami wirusa HPV.

Bezpieczeństwo szczepień przeciw HPV

Szczepienia przeciwko HPV są bezpieczne. Są to szczepionki rekombinowane, które nie zawierają wirusowego DNA i nie mogą zakazić zaszczepionej osoby. Najczęstsze działania niepożądane to niewielkie odczyny miejscowe takie jak zaczerwienienie czy ból w miejscu wstrzyknięcia.

- Decyzja o zrezygnowaniu ze szczepień obowiązkowych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia publicznego. Szczepionki chronią nie tylko jednostki, ale także całe społeczności przed szerzeniem się chorób zakaźnych – podkreślają zgodnie lekarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska