Na Opolszczyźnie będzie mniej ławników

Artur  Janowski
Artur Janowski
Rusza nabór na ławników sądowych. Wymagania dla chętnych zwiększyły się, a miejsc jest dużo mniej niż w poprzednich latach.

Ławnik to członek składu sędziowskiego, reprezentujący społeczeństwo w wymiarze sprawiedliwości.

W kończącej się w tym roku kadencji w opolskich sądy było ponad 600 ławników. W kadencji na lata 2012-2015 potrzebnych jest mniej niż 400.

Powodem są zmiany prawa, które ograniczają udział ławników w rozprawach, a także likwidacja wydziałów pracy w sądach rejonowych. I tak np. w Opolu rada miasta wybierze w październiku niewielu ponad 70 ławników, a przed czterema laty wskazywała ich ponad 140.

- Miejsc będzie mniej, ale zainteresowanie jest bardzo duże, choć na razie nie przyjmujemy zgłoszeń - zastrzega Donata Gajewska, naczelnik biura rady w urzędzie miasta. - Wciąż nie mamy nowego wzoru karty, która by to umożliwiała. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że do 14 czerwca sytuacja się zmieni i dlatego od tego dnia chcemy wydawać nowe karty zgłoszeń.

Gajewska radzi jednak wszystkim chętnym, aby już teraz zaczęli gromadzić potrzebne dokumenty. Tym bardziej, że w tej kadencji wymagania dla kandydatów na ławników zmieniły się.

- Np. do tej pory, aby zgłosić swoją kandydaturę potrzeba było zgromadzić 25 podpisów mieszkańców danego miasta, podczas gdy teraz 50 - informuje Gajewska. - Do dokumentów, które musi złożyć każdy kandydat na ławnika, dodano m.in. oświadczenie, że nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, a także to, że nie toczy się przeciwko niemu żadne postępowanie karne. Czasu na składanie dokumentów nie będzie wiele, bo ostatnie zgłoszenia przyjmiemy 30 czerwca.

Ławnik może zarobić 61 zł za jeden dzień pracy w sądzie. Ministerstwo Sprawiedliwości podaje, że tylko 40 procent ławników to osoby aktywne zawodowo.
Ważne dla kandydatów na ławników

Kandydat musi posiadać obywatelstwo polskie i korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich, posiadać co najmniej średnie wykształcenie a także ukończone 30 lat. Ale uwaga! Ławnik nie może mieć więcej niż 70 lat.

Kandydatów mogą zgłaszać prezesi sądów, stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie przepisów prawa z wyłączeniem partii politycznych oraz grupa co najmniej pięćdziesięciu obywateli, mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na danym terenie gminy.

Chętny na ławnika przedkłada: kartę zgłoszenia, informację z Krajowego Rejestru Karnego, oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, oświadczenie, że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, a także, że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona.

Konieczne jest też zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia i dwie aktualne fotografie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska