Na PMWSZ w Opolu pielęgniarki uzyskają tytuł magistra

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Studenci pierwszego roku pielęgniarstwa podczas "czepkowania”. Najlepszym czepki przypinała dyrektor Mariola Wojtal. Będą oni mieli teraz możliwość kontynuowania studiów w rodzimej uczelni.
Studenci pierwszego roku pielęgniarstwa podczas "czepkowania”. Najlepszym czepki przypinała dyrektor Mariola Wojtal. Będą oni mieli teraz możliwość kontynuowania studiów w rodzimej uczelni. pmwsz
Opolska uczelnia medyczna może kształcić na II stopniu studiów z pielęgniarstwa. Od października trzyletnią naukę rozpoczną pierwsi studenci na tym kierunku.

To duży sukces uczelni świadczący o jej dynamicznym rozwoju - podkreśla mgr Mariola Wojtal, dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa. - W trwającym roku akademickim studia drugiego stopnia uruchomił Instytut Fizjoterapii. W nowym roku będzie to możliwe także w naszym instytucie.

- Większość pielęgniarek województwa opolskiego to absolwentki pielęgniarstwa Medycznego Studium Zawodowego i Liceum Medycznego oraz naszej uczelni po stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia - dodaje mgr Teresa Niechwiadowicz-Czapka, zastępca dyrektora instytutu. - Do tej pory nie mieli oni możliwości zdobycia tytułu magistra w naszym regionie. W efekcie wielu zdolnych absolwentów pielęgniarstwa nie uzyskało wyższego, zgodnego z aspiracjami i możliwościami poziomu wykształcenia - komentuje.
Pierwsi studenci na tym kierunku pojawią się na uczelni w październiku.

- Możliwość kontynuacji studiów na uczelni, która jest blisko, którą znam i wysoko oceniam, jest bardzo atrakcyjna - mówi Joanna, jedna ze studentek pierwszego roku pielęgniarstwa w PMWSZ w Opolu, która w miniony piątek w gronie 98 innych "pierwszaków" otrzymała symbolicznych czepek podczas uroczystości symboli zawodowych.

Teresa Niechwiadowicz-Czapka ocenia, że możliwość kształcenia pielęgniarek na studiach magisterskich wpłynie na wzmocnienie kadry, której coraz bardziej brakuje na rynku pracy. - Działania te wpisują się także w politykę utworzenia specjalnej strefy demograficznej w województwie opolskim i tym samym zatrzymania pielęgniarek w regionie - dodaje.

- Także zapotrzebowanie na prowadzenie badań medycznych z zakresu pielęgniarstwa jest zależne od odpowiedniej ilości kadry przynajmniej z wykształceniem magisterskim - dodaje dyrektor Mariola Wojtal.

W opolskiej PMWSZ na kierunku pielęgniarstwo studiuje obecnie ok. 290 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska