Na Politechnice Opolskiej niepełnosprawni mogą uczestniczyć w zajęciach sportowo-rehabilitacyjnych

fot. Sławomir Mielnik
10-letni Piotruś Śpiebura uczy się pokonywać przeszkody.
10-letni Piotruś Śpiebura uczy się pokonywać przeszkody. fot. Sławomir Mielnik
Niepełnosprawni regularnie spotykają się na Politechnice Opolskiej (hala, ul. Prószkowska) na zajęciach sportowo-rehabilitacyjnych prowadzonych przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji.

- Najtrudniej jest przełamać strach przed upadkiem i trochę...własne lenistwo - mówi Ilona Śpiebura, mama dziesięcioletniego Piotrka, który uczy się jeździć na inwalidzkim wózku. - Podczas nauki cały czas ktoś za nim musi czuwać, żeby nic się nie stało - tłumaczy Dorota Grzela, instruktor Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. - Właśnie taka asekuracja też pomaga Piotrowi i innym pokonać ten strach. To konieczne, żeby potem bez problemu wjeżdżać na krawężniki, omijać przeszkody, po prostu radzić sobie.

W każdy poniedziałek w hali Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej spotykają się niepełnosprawni.
- Zajęcia są skierowane przede wszystkim do osób po uszkodzeniu rdzenia kręgowego, które poruszają się na wózkach - wyjaśnia Zbigniew Jankowski z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która wspólnie z Opolskim Stowarzyszeniem Rehabilitacji Neurologicznej i Funkcjonalnej oraz politechniką organizują zajęcia. - Zapraszamy na nie wszystkich chętnych z województwa opolskiego i nie tylko.

Przez dwie godziny, od 17.00 do 19.00, można między innymi pograć w koszykówkę czy postrzelać z łuku.
- Te dyscypliny nie zostały wybrane przypadkowo - tłumaczy Jankowski. - Poprawiają one sprawność dużej ilości mięśni, a to w przypadku osób po uszkodzeniu rdzenia kręgowego ma ogromne znaczenie.

W programie zajęć są też ćwiczenia, dzięki którym na co dzień niepełnosprawni mogą normalnie funkcjonować (ubieranie się, siadanie i schodzenie z wózka, a także poprawne siedzenie na nim). - Bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej sylwetki - dodaje Zbigniew Jankowski. Sebastian Drewnik na zajęciach sportowo-rehabilitacyjnych jest regularnie.

- Dzięki nim czuję się dużo sprawniejszy - mówi chłopak. - Dlatego staram się być tu co tydzień, bo warto.
Organizatorzy ćwiczeń otwarci są także na różne dyscypliny sportowe, m.in. tenis stołowy czy kajakarstwo. - Myślimy nawet o stworzeniu drużyny rugby - uśmiecha się Jankowski. - Wszystko zależy od zainteresowania uczestników. Staramy się je dopasować do ich potrzeb.

Kontakt

Kontakt

W sprawie zajęć można się kontaktować z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji pod numerem telefonu 774103688 lub mailowo [email protected]. Na stronie internetowej fundacji można także znaleźć kontakt do wszystkich osób, które prowadzą zajęcia.

W każdą środę od 17.00 do 18.00 niepełnosprawni mogą mieć do dyspozycji także basen. Kto chce skorzystać, musi tylko wcześniej się zgłosić. To konieczne, bo większą liczbą osób, musi się opiekować więcej wolontariuszy.
- Basen to również doskonała forma rehabilitacji - tłumaczy Zbigniew Jankowski. - Przyznam, że początkowo sam miałem lęki, zwłaszcza, że właśnie po skoku do wody, usiadłem na wózek. Warto spróbować, zwłaszcza, że cały czas są obok wolontariusze.

W zajęciach nie chodzi tylko o poprawę kondycji, ale również o rozrywkę i spotkanie się z innymi.
- Chodzi o to, żeby nie zamykać się w domu - mówi Jankowski. - Często organizujemy także “wypady w miasto" i wymieniamy się wiedzą i doświadczeniami. Osoby niepełnosprawne mogą żyć normalnie, uprawiać sport, jeździć samochodem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska