Na tę konferencję czekali cały rok. Warto było

Redakcja
- Na naszej uczelni zawsze odbywają się ciekawe konferencje. Na tę czekałyśmy cały rok - mówi Agnieszka Kalus (pierwsza z lewej) z I roku fizjoterapii PMWSZ. Na zdjęciu z Martą Kowalczyk, Pauliną Bednarczyk i Małgorzatą Krotlą.
- Na naszej uczelni zawsze odbywają się ciekawe konferencje. Na tę czekałyśmy cały rok - mówi Agnieszka Kalus (pierwsza z lewej) z I roku fizjoterapii PMWSZ. Na zdjęciu z Martą Kowalczyk, Pauliną Bednarczyk i Małgorzatą Krotlą. Sławomir Mielnik
O powracającej odrze, szczepieniach dla obcokrajowców i maluchów, które jadą na wakacje - dyskutowało środowisko medyczne podczas konferencji o zdrowiu dzieci, które zorganizowała PMWSZ w Opolu.

- Jeśli chodzi o oczekiwania uczestników to z tematem konferencji trafiliśmy w dziesiątkę. Bo w kwestii szczepień jest wciąż bardzo dużo wątków dyskusyjnych. Dzięki m.in. tej konferencji środowisko medyczne mogło spotkać się, porozmawiać i rozwiać ewentualne wątpliwości - mówi dr Lucyna Sochocka, dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa i organizator konferencji dotyczącej zdrowia dzieci i młodzieży w
Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu.

Piątkowa konferencja odbywała się po raz ósmy, a jej hasłem przewodnim była immunoprofilaktyka, czyli profilaktyka odporności wśród dzieci i młodzieży.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wykład prof. Leszka Szenborna z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Zwrócił on uwagę na problem powracającej odry. Wydawało się, że ta choroba zakaźna w ciągu ostatniego dziesięciolecia praktycznie zniknęła. Tymczasem teraz zaczyna wracać, bo choruje na nią coraz więcej dzieci. Dlatego tak ważne - co podkreślał prof. Szenborn - są szczepienia. Dzięki nim maluchy wzajemnie się chronią. To tzw. teoria kokonu. W związku z tym ogromną dyskusję wywołała także kwestia braku prawnego obowiązku sczepiania różnych grup etnicznych żyjących na terenie naszego kraju.

- To spory problem, bo obcokrajowcy nie szczepiąc się stanowią zagrożenie. Taka sytuacja ma miejsce np. w przypadku Romów - mówi dr Sochocka.

Jeśli ktoś na konferencji nie był, a interesuje się immunoprofilaktyką, wszystkie wystąpienia znajdzie w okolicznościowej publikacja. Książka jest dostępna w bibliotece PMWSZ, a także w wersji elektronicznej w Bibliotece Śląskiej (www.bs.katowice.pl).

Kolejna konferencja już za rok. - Będzie dotyczyła zaburzeń wzroku, słuchu i czucia u dzieci - mówi dr Sochocka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska