Na torach kolejowych znaleziono zaginioną figurę św. Nepomucena

fot. Sławomir Mielnik
Wojciech Koszembar i Bogusław Żyła ze znaleziona figurą.
Wojciech Koszembar i Bogusław Żyła ze znaleziona figurą. fot. Sławomir Mielnik
Kolejarze znaleźli XVIII figurę św. Jana Nepomucena skradzioną w ubiegłym roku z kapliczki przy ul. Św. Jacka w Opolu. Rzeźba leżała przy torach.

- Aż usiadałam z wrażenia, jak o tym usłyszałam - opowiada Krystyna Piecuch, miejski konserwator zabytków. - Szczerze mówiąc obawiałam się, że jej już nigdy nie zobaczymy. A to byłaby dla nas spora strata.

Drewniana figura św. Jana Nepomucena - datowana na przełom XVII i XVIII wieku zniknęła z kapliczki przy ulicy św. Jacka pod koniec ubiegłego roku. Żeby się do niej dostać sprawcy lub sprawca wyłamali kratę.

- Myślę, że sprawcy, bo figura wcale nie jest taka lekka - ocenia Piecuch. - Natychmiast kradzież zgłosiliśmy policji, a potem mogliśmy już tylko czekać.

Czekanie przerwał telefon z firmy PKP Energetyka, której pracownicy znaleźli figurę kilka dni temu w pobliżu torów, w okolicach wiaduktu przy ul. Struga.

- Nie przypuszczaliśmy, że jest cenna - przyznaje Bogusław Żyła, pracownik spółki. - Początkowo myśleliśmy, że może wyniesiono ją z jakiegoś kościoła? Dopiero potem zwróciliśmy się do konserwatora zabytków.
Jak się okazuje św. Nepomucen w latach 80. i 90 ubiegłego wieku też znikał z kapliczki. W czasie tych wędrówek zgubił krzyż, który trzymał w dłoni.

- Za każdym razem rzeźba wracała. Jak widać jest niezatapialna - uśmiecha się Piecuch.

I tylko czas jej nie oszczędził. Jest popękana, a zdobiąca ją farba odpada.

- Zanim wróci na miejsce będzie odrestaurowana - zapowiada Piecuch. - Być może uda się na niej odkryć i pokazać stare polichromie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska