Nadchodzi szczyt zachorowań na grypę. Jeszcze warto się zaszczepić!

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Grypa zwala z nóg. Objawia się wysoką gorączką, suchym kaszlem, bólami mięśni i stawów. Jedyną skuteczną ochroną przed grypą są szczepienia.
Grypa zwala z nóg. Objawia się wysoką gorączką, suchym kaszlem, bólami mięśni i stawów. Jedyną skuteczną ochroną przed grypą są szczepienia. pixabay
Od września w Polsce na grypę zachorowało już 2,5 mln osób, piętnaście z nich zmarło. Ostatnia ofiara to 9-letnia dziewczynka. Najgorsze dopiero przed nami - zbliża się szczyt zachorowań. Jeszcze można się zaszczepić.

W drugim tygodniu lutego (8-15.02) na Opolszczyźnie na grypę i podobne jej choroby zapadło 2396 osób. To ponad 500 więcej, niż na początku lutego. O tej porze roku bywało już gorzej. Rok temu chorowało ponad 3 tysiące Opolan, a dwa lata temu aż 4200 osób.

Nie zmienia to faktu, że grypa jest w natarciu. Najwięcej zachorowań przypada w Polsce od stycznia do marca.

Od początku września zachorowało 2,5 miliona Polaków, w tym blisko 29 tysięcy Opolan. Największa zapadalność (liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców) jest w Pomorskiem, Wielkopolsce i na Mazowszu. Najbezpieczniej jest w Lubuskiem, na Podkarpaciu i na Opolszczyźnie.

- Przypuszczalnie szczyt zachorowań nastąpi w przyszłym tygodniu - poinformował wczoraj Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Tylko w minionym tygodniu z powodu grypy do szpitali w całym kraju trafiło 1325 osób. Wśród nich było 9 Opolan.

Grypa zbiera niestety także śmiertelne żniwo. W tym sezonie zmarło z jej powodu 15 osób. Cztery zgony odnotowano w ostatnim tygodniu - to trzy osoby w wieku 65+ i 9-letnia dziewczynka w Bielsku-Białej. To pierwsza w tym roku ofiara w tak młodym wieku. Dziewczynka była w bardzo ciężkim stanie, traciła przytomność, na pomoc jednak było już za późno. Dziecko nie było szczepione.

Grypę łatwo odróżnić od zwykłego przeziębienia. To drugie rozwija się przez kilka dni. Narasta katar, kaszel, ból gardła, dreszcze, gorsze samopoczucie.

Grypa atakuje gwałtownie. Człowiek kładzie się spać zdrowy, rano wstaje ciężko chory, a właściwie nie wstaje, bo grypa zwala z nóg - mówi dr Wiesława Błudzin, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. Pojawia się wysoka gorączka, suchy kaszel, brak apetytu, światłowstręt, bóle mięśniowo-stawowe.

Grypa bardzo łatwo się przenosi drogą kropelkową - podczas kichania, kaszlu, rozmowy. Ponieważ jest chorobą wirusową, nie ma na nią lekarstwa, można tylko łagodzić objawy.

Jedyną skuteczną ochroną przed grypą są szczepienia. Zmniejszają one ryzyko powikłań pogrypowych, a te są najgroźniejsze (zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność oddechowa, zapalenie opon mózgowych). Szczególnie narażone na powikłanie są dzieci do 4. roku życia oraz seniorzy). Do osób podwyższonego ryzyka zalicza się także pacjentów po przeszczepach, z chorobami kardiologicznymi, onkologicznymi, układu oddechowego, układu moczowego oraz cukrzycą.

Warto jednak jeszcze się zaszczepić. Odporność nabywamy już po tygodniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska