Nadzór finansowy bezlitosny dla ubezpieczycieli, którzy zwlekali z wypłatami odszkodowań. Sprawdź, komu nie uszło na sucho złamanie prawa

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Ubezpieczyciele, którzy naruszyli przepisy zapłacą kary
Ubezpieczyciele, którzy naruszyli przepisy zapłacą kary 123rf.com/profile_rido
Firmy z sektora ubezpieczeń wzajemnych nie unikną kar finansowych za opóźnienia w wypłatach odszkodowań. Wczoraj Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o ostatecznej decyzji, jaką podjął urząd w kwestii kosztów, jakie będą musieli ponieść ubezpieczyciele, w związku z naruszeniem przez nich art. 14 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach.

Spis treści

Nie otrzymałeś na czas odszkodowania od swojego ubezpieczyciela? A może zwlekał on z uznaniem zasadności roszczenia? Możliwe, że ubezpieczyciel złamał prawo. KNF przyjrzał się firmom, które stosowały podobne praktyki i wymierzył im srogą karę. Tym razem padło na stosunkowo niewielkie podmioty, których specyfikę warto poznać, by właściwie zabezpieczyć swoje interesy.

Towarzystwo naruszyło przepisy aż 14-krotnie

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) w dniu 16 czerwca 2023 r. wydała ostateczną decyzję utrzymującą w mocy decyzję z 13 maja 2022 r. nakładającą na TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych („Towarzystwo”) kary pieniężne w łącznej wysokości 65 800 zł. KNF ukarał ubezpieczyciela za łącznie 14 przypadków naruszenia art. 14 ust. 1-3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, w związku ze stwierdzeniem przypadków opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowań. Po przeanalizowaniu wniosku Towarzystwa o ponowne rozpatrzenie sprawy, Komisja potwierdziła naruszenie przepisów. Kolejne ukarane Towarzystwo miało trochę więcej szczęścia.

Podjecie działań naprawczych może złagodzić karę

Drugim, ukaranym podmiotem przez KNF, okazał się być Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie („Towarzystwo”). W dniu 16 czerwca 2023 r. urząd nałożył kary pieniężne na ubezpieczyciela, w łącznej wysokości 14 800 zł. Decyzja o ukaraniu firmy była podyktowana stwierdzeniem trzech przypadków naruszeń art. 14 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, w związku z niewypłaceniem przez Towarzystwo odszkodowań w terminie. Naruszenia miały miejsce w latach 2017 – 2018. Jak wynika z komunikatu KNF, Towarzystwo podjęło działania organizacyjne i systemowe mające zapobiegać powstawaniu naruszeń prawa w przyszłości, co zostało uwzględnione przy wymiarze kary.

Kiedy ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie?

Wczoraj, w dniu 12 lipca Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o karach, jakie urząd potwierdził w czerwcu, w związku z naruszeniami przepisów przez niektórych ubezpieczycieli. Ukaranymi podmiotami okazały się towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych charakteryzujące się tym, że ewentualne szkody pokrywają ze składek swych członków.
Komentujący decyzję KNF, radca prawny Marek Stopczyński nie ma wątpliwości co do tego, że kwestia opóźnień w wypłacie odszkodowań, z punktu widzenia prawa jest oczywista.

– Zakład ubezpieczeń ma 30 dni na wypłatę tak zwanej kwoty bezspornej, w przypadku kiedy sprawca szkody. W przypadku kiedy sprawca szkody jest ustalony, przeciąganie tego terminu należy uznać za naruszenie przepisów i działanie na szkodę ubezpieczonych – wyjaśnia mec. Stopczyński.

Funkcjonowanie TUW przypomina spółdzielnię

Warto podkreślić, że ukarane towarzystwa należą do bardzo specyficznego sektora firm. O jego opisanie poprosiliśmy eksperta Juliusza Bolka, przewodniczącego Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

– Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych to interesująca formuła organizacji ubezpieczeń. W koncepcji trochę przypomina spółdzielnię, w której należące podmioty ubezpieczają swoich członków na zasadzie wzajemności, w ten sposób zapewniając sobie i innym uczestnikom ochronę ubezpieczeniową na wypadek wystąpienia ryzyka – wyjaśnia Juliusz Bolek.

Ekspert podkreśla, że powołanie tego typu przedsięwzięcia wymaga mniejszych kapitałów niż komercyjnego zakładu ubezpieczeń, który ponadto nastawiony jest na zysk. Działalność TUW skupiona jest przede wszystkim na oferowaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb członków usług ubezpieczeniowych – wyjaśnia przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Co jest istotne w działaniu towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych?

W przypadku TUW ważne jest, aby korzystający w ten sposób uczestnicy, reasekurowali zróżnicowane ryzyka, w ten sposób minimalizując prawdopodobieństwo powstania szkody. Jest to o tyle istotne, że jak sama nazwa wskazuje, są to ubezpieczenia wzajemne, a zatem w przypadku wypłaty odszkodowania pokrywane jest ono ze składek ubezpieczonych – członków przedsięwzięcia. – W Polsce towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych są mało popularne z powodu braku takich tradycji, silnej pozycji rynkowej i bogatej oferty komercyjnych zakładów ubezpieczeniowych oraz trudnością w znalezieniu grupy podmiotów, które maj zdywersyfikowane potrzeby asekuracji – mówi Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska