Najpiękniej pachnące kwiaty do ogrodu. Polecam rośliny łatwe w uprawie, które ozdobią ogród i napełnią go aromatem

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Wiele kwiatów i kwitnących drzew oraz krzewów nie tylko ładnie wygląda, ale też pięknie pachnie. Warto je mieć w ogrodzie, bo będą cieszyć nie tylko oczy. Wybrałam rośliny, które mają najpiękniej pachnące kwiaty i nie sprawiają problemów w uprawie. Zobacz, co posadzić.

Spis treści

Pachnące kwiaty do ogrodu

W ogrodzie dobrze jest mieć rośliny o pachnących kwiatach. Oczywiście to, czy dany zapach nam się podoba, czy nie, to rzecz bardzo indywidualna. Aromat niektórych jest dość kontrowersyjny – zapach lawendy przez jednych uwielbiany, jest dla wielu trudny do zniesienia. Podobnie jest z pelargoniami, czarnym bzem czy berberysem – jedni je uwielbiają, inni nienawidzą.

Jest też sporo roślin, które pachną w sposób, powiedziałabym, nieoczywisty. Sama uwielbiam lekko pieprzny zapach tulipanów, kwaskowy aromat irysów bródkowych czy żywiczny chryzantem, są to jednak zapachy dość słabe i trzeba się „wczuć” w kwiat, by je docenić. Warto jednak próbować i szukać – w ogrodzie czy na łące – także tych mniej oczywistych aromatów.

Co najładniej pachnie w ogrodzie?

Przyjemny zapach mają nie tylko rośliny zielne, ale także drzewa i krzewy. Wśród nich wyróżniają się lipy i robinie akacjowe (zwane akacjami). To jednak spore drzewa, a robinie w dodatku mają sporo wad, i nie nadają się do każdego ogrodu. Są jednak takie krzewy, pnącza i inne rośliny, które pięknie pachną i nie sprawiają problemów. Wybrałam je na podstawie typów użytkowników naszego fanpage`u Ogród Marzeń (zapraszamy!) oraz własnych doświadczeń. Oto 13 najpiękniej pachnących roślin dla każdego i jedna dla nieco wytrwalszych ogrodników.

Azalia pontyjska to pięknie kwitnący i pachnący krzew

Wiosną przepięknie pachną niektóre azalie, w szczególności azalie pontyjskie o żółtych kwiatach. Ich zapach unosi się w promieniu kilkunastu metrów od krzewu. Azalie nie są specjalnie wymagające: lubią lekki cień i kwaśną ziemię. Nie należy ich przycinać.

Niektóre gatunki i odmiany azalii pięknie pachną. Do najmocniej pachnących należy azalia pontyjska.
Niektóre gatunki i odmiany azalii pięknie pachną. Do najmocniej pachnących należy azalia pontyjska. pixabay.com

Fiołki wonne na pachnący dywan w ogrodzie

Fiołki wonne często „same rosną” i choć są niewielkie, często można je najpierw poczuć, a dopiero potem zobaczyć. Kwitną wiosną, a ich kwiaty (i młode liście) są jadalne! Fiołkom wystarcza miejsce w lekkim cieniu i w miarę żyzna ziemia. Są wieloletnie. Dowiedz się więcej: jak uprawiać i wykorzystać pachnące fiołki.

Fiołki to dość niepozorne kwiaty, ale mają piękny i mocny zapach.
Fiołki to dość niepozorne kwiaty, ale mają piękny i mocny zapach. pixabay.com

Groszek pachnący delikatne pnącze o pięknie pachnących kwiatach

Groszek pachnący jest pnączem. Dobrze rośnie z nasion, które można siać przez całą wiosnę (to roślina jednoroczna). Kwiaty groszku pachnącego mają różne kolory i bardzo przyjemny zapach. Kwitnie przez całe lato do późnej jesieni. Lubi miejsca słoneczne, trzeba mu zapewnić podpory (chętnie pnie się np. po siatkowych płotach).

Groszek pachnący dobrze rośnie z nasion. Jego kwiaty mają bardzo przyjemny i dość mocny zapach.
Groszek pachnący dobrze rośnie z nasion. Jego kwiaty mają bardzo przyjemny i dość mocny zapach. pixabay.com

Heliotrop peruwiański zachwyca zapachem

To roślina o egzotycznej nazwie i pochodzeniu, ale nie jest szczególnie wymagająca. Najprościej kupić jego już kwitnącą sadzonkę i posadzić ją w słonecznym miejscu, a gdy nie pada - podlać. Doskonale nadaje się też do doniczek na balkony i tarasy. Heliotrop peruwiański na fioletowe kwiaty o pięknym i oryginalnym zapachu – mi kojarzą się z wanilią, ale z ostrą, pieprzową nutą. Te rośliny najczęściej uprawia się jako jednoroczne (nie są odporne na mróz). Dowiedz się więcej: jak zadbać o heliotrop peruwiański.

To niezbyt popularna roślina, ale zwróć na nią uwagę, jeśli chcesz mieć kwiat o pięknym zapachu. Nadaje się do ogrodu i na balkon.
To niezbyt popularna roślina, ale zwróć na nią uwagę, jeśli chcesz mieć kwiat o pięknym zapachu. Nadaje się do ogrodu i na balkon. pixabay.com

Jaśminowiec wonny, zwany jaśminem

To jeden z bardziej popularnych krzewów, który od dawna zdobi polskie ogrody, w czerwcu zachwyca zapachem białych kwiatów. Jaśminowiec ma minimalne wymagania. Właściwie wystarczy posadzić go w słonecznym miejscu (jeśli jest susza, doceni podlanie).

Jaśminowiec pięknie pachnie i jest łatwy w uprawie. Pamiętaj, że jaśmin to zupełnie inna roślina.
Jaśminowiec pięknie pachnie i jest łatwy w uprawie. Pamiętaj, że jaśmin to zupełnie inna roślina. pixabay.com

Hiacynty to wiosenne i pachnące kwiaty

Mocny i przyjemny zapach mają wiosenne hiacynty. Wyglądają też bardzo atrakcyjnie i mają kwiaty w różnych kolorach. To kwiaty cebulowe, które w ogrodach kwitną najczęściej w kwietniu (sadzi się je jesienią). Często wczesną wiosną są sprzedawane w doniczkach, z przeznaczeniem do domu – pamiętaj, żeby nie kupować ich zbyt dużo na raz, bo we wnętrzach ich zapach jest naprawdę mocny.

Hiacynty mają różne kolory. Ich kwiaty mocno pachną.
Hiacynty mają różne kolory. Ich kwiaty mocno pachną. pixabay.com

Konwalia majowa – delikatny kwiat o mocnym zapachu

Pięknym i mocnym zapachem wyróżniają się konwalie, które zwykle kwitną na początku maja. Ich kwiaty to delikatne, białe dzwoneczki, które idealnie nadają się też na bukiety. Konwalie są bardzo łatwe w uprawie, a bywa, że rosną aż za dobrze. Są wieloletnie. Najbardziej odpowiada im lekki cień i próchnicza ziemia. Pamiętaj, że to rośliny trujące!

Konwalie wyglądają bardzo wdzięcznie i wyróżniają się charakterystycznym aromatem.
Konwalie wyglądają bardzo wdzięcznie i wyróżniają się charakterystycznym aromatem. pixabay.com

Lilak, zwany bzem. Król majowego zapachu

Lilak, zwany powszechnie bzem, uchodzi za najpiękniej pachnący krzew, i trudno się z tym nie zgodzić. Najczęściej kwitnie w maju i bywa, że ugina się od kwiatów. A do szczęścia wystarcza mu słoneczne miejsce i zwykła ziemia ogrodowa. Pamiętaj tylko, żeby go nie przycinać wiosną, bo zetniesz zawiązki kwiatów (lilaki przycina się, gdy przekwitną). Nie wszyscy wiedzą, że z jego pachnących kwiatów można zrobić pyszną i zdrową herbatę. Sprawdź: jak przygotować kwiaty bzu lilaka na herbatę.

Lilaki (zwane bzami) to jedne z ulubionych pachnących krzewów.
Lilaki (zwane bzami) to jedne z ulubionych pachnących krzewów. pixabay.com

Lilie o pięknych i pachnących kwiatach

Wśród roślin o pięknie pachnących kwiatach trudno pominąć lilie. Szczególnie wyróżniają się lilie orientalne i tradycyjne, białe lilie św. Józefa (św. Antoniego), ale mocno i pięknie pachnie wiele gatunków. Lilie muszą mieć żyzną, przepuszczalną ziemię, słoneczne miejsce, trzeba też pamiętać o ich podlewaniu.

Lilie słyną z pięknego i bardzo intensywnego zapachu.
Lilie słyną z pięknego i bardzo intensywnego zapachu. pixabay.com

Maciejka niepozorna roślina o wspaniałym zapachu

Maciejka to jedna z ulubionych pachnących roślin naszych czytelników. I nic w tym dziwnego. Choć maciejka – w przeciwieństwie np. do lilii – ma bardzo niepozorne kwiaty, wydzielają one mocny i piękny zapach, szczególnie wyczuwalny wieczorem. Tę roślinę wystarczy posiać we w miarę słonecznym miejscu i na przepuszczalnej ziemi (jest jednoroczna). Warto wiedzieć, że oficjalna nazwa maciejki to lewkonia dwuroga/lewkonia długopłatkowa. Polecamy: kwiaty, które pachną wieczorem i w nocy.

Maciejka może nie zachwyca wyglądem kwiatów, ale pachnie wspaniale!
Maciejka może nie zachwyca wyglądem kwiatów, ale pachnie wspaniale! gettyimages.com/katerynap

Piwonie: piękne kwiaty o wspaniałym zapachu

Do pięknie pachnących kwiatów należą też piwonie. Ich aromat różni się w zależności od odmiany i koloru kwiatów, ale wszystkie są bardzo przyjemne. Piwonie czasem uchodzą za kapryśne, ale wystarczy je posadzić w jasnym miejscu i żyznej ziemi, podlać, gdy nie pada, a wiosną i jesienią zasilić nawozem i będą pięknie kwitły. Sprawdź: dlaczego piwonie nie kwitną i jak o nie zadbać.

Piwonie mają i piękne kwiaty, i bardzo przyjemny zapach.
Piwonie mają i piękne kwiaty, i bardzo przyjemny zapach. pixabay.com

Róże zachwycą kwiatami i zapachem

Róże mają mnóstwo odmian i wiele z nich pięknie pachnie. Z aromatu słyną przede wszystkim róże damasceńskie, które od tysiącleci doceniają twórcy perfum. Ale pachnące kwiaty, o zróżnicowanym aromacie, mają też inne gatunki (choć nie wszystkie). Różom trzeba zapewnić słoneczne miejsce oraz żyzną i wilgotną ziemię, ważne jest także regularne cięcie tych krzewów. Piękny zapach mają też róże pomarszczone (japońskie), które rosną niemal dziko.

Wiele gatunków i odmian róż pięknie pachnie, choć są i takie, które są niemal pozbawione aromatu.
Wiele gatunków i odmian róż pięknie pachnie, choć są i takie, które są niemal pozbawione aromatu. pixabay.com

Wiciokrzew – pnącze, które pięknie kwitnie i cudownie pachnie

Do najpiękniej pachnących roślin z powodzeniem można zaliczyć też wiciokrzewy. To ładne ogrodowe pnącza. Szczególnie zapachem wyróżnia się wiciokrzew przewiercień (znany też jako kapryfolium) oraz pomorski, ale i kilka innych. Te wiciokrzewy najlepiej rosną w niezbyt mocnym słońcu lub lekkim cieniu, na w miarę żyznej i przepuszczalnej, ale wilgotnej ziemi.

Wiciokrzewy to bardzo ładne pnącza, a ich kwiaty pięknie pachną, szczególnie wieczorem.
Wiciokrzewy to bardzo ładne pnącza, a ich kwiaty pięknie pachną, szczególnie wieczorem. pixabay.com

Pięknie pachnące frezje urosną w ogrodzie i doniczce

Na koniec mniej typowa i nieco bardziej wymagająca roślina. Wśród najczęściej wymienianych ulubionych pachnących kwiatów są frezje. Rzeczywiście mają one piękny zapach. Kiedyś były bardzo popularne jako kwiaty cięte, dziś w kwiaciarniach to rarytas. Za to wiosną można kupić ich cebulki! (coraz częściej pojawiają się nawet w sklepach i marketach typu dom i ogród). W ogrodzie sadzi się je w kwietniu-maju, można je także posadzić wcześniej do doniczki i przetrzymać w chłodnym i jasnym miejscu. Potrzebują słońca i żyznej ziemi, wymagają uważnego podlewania, bo nie lubią ani suszy, ani zalania. Ale kwitną i pachną przepięknie! Dowiedz się więcej: jak uprawiać frezje w ogrodzie i na balkonie.

Frezje to kwiaty o pięknym zapachu. Można je uprawiać w ogrodach i na balkonach.
Frezje to kwiaty o pięknym zapachu. Można je uprawiać w ogrodach i na balkonach. pixabay.com
Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najpiękniej pachnące kwiaty do ogrodu. Polecam rośliny łatwe w uprawie, które ozdobią ogród i napełnią go aromatem - RegioDom.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska