Namysłowskie starostwo chce ocieplić mury wszystkich szkół średnich

fot. Tomasz Dragan
Natalia Jankowiak, uczennica liceum: - Mam nadzieję, że szkoła zostanie docieplona i będzie miała nową elewację.
Natalia Jankowiak, uczennica liceum: - Mam nadzieję, że szkoła zostanie docieplona i będzie miała nową elewację. fot. Tomasz Dragan
Tej zimy w klasach nie ma upałów, a placówki płacą ogromne rachunki za ogrzewanie.

Przy okazji szare budynki zyskają nową elewację, a stare kaloryfery zastąpią nowoczesne instalacje grzewcze.

- To bardzo dobrze, zwłaszcza, że nasza szkoła jest bardzo duża i trudno ją ogrzać. W klasach nigdy nie było upałów, ale tej zimy trzeba zabierać ze sobą dodatkowe okrycia - mowi Natalia Jankowiak, trzecioklasistka z liceum ogólnokształcącego. - Fajnie, że nasz ogólniak będzie wreszcie miał szansę na nową elewację. Szkoła jest ekstra, dlatego powinna być pomalowana na jakiś ciepły kolor.

Poza ogólniakiem kapitalny remont ogrzewania, murów oraz dachów mają przejść trzy pozostałe placówki należące do powiatu: Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Rolniczych oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Plany obejmują również ocieplenie należących do nich warsztatów oraz internatów. Tam, gdzie jest to konieczne, zostaną wymienione również okna oraz drzwi.

- Gdyby się to udało, mielibyśmy rozwiązany kolejny problem w powiecie - informuje Sławomir Hinborch, wicestarosta namysłowski. - Liczymy, że dzięki temu nasz wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego zyska akceptację władz województwa. Zdajemy sobie sprawę, że konkurencja w projektach jest bardzo duża. O pieniądze będą starać się inne samorządy. Jednak w naszym wypadku atutem jest rozmach inwestycji oraz to, że chodzi o szkoły. System ogrzewania w szkołach ma pracować z wykorzystaniem m.in. baterii słonecznych, co wpłynie pozytywnie na środowisko.

Urzędnicy starostwa policzyli, że na ocieplenie szkół potrzebują ponad 4 mln zł. Prace ruszyłyby latem tego roku w dwóch, maksymalnie trzech obiektach. W kolejnym sezonie zostałyby wykonane pozostałe budynki. Są też obliczenia, z których wynika, iż w wypadku ocieplenia szkół koszty ogrzewania spadną nawet o połowę. Średnio przy tak srogiej zimie jak obecna ogrzanie budynku szkoły kosztuje nawet 10-12 tys. zł miesięcznie.

O tym, czy starostwo dostanie pieniądze przekonamy się prawdopodobnie wiosną. Jeśli się nie uda, wówczas szkoły będą remontowane po kolei z pieniędzy powiatu. Na pierwszy ogień w tym roku pójdzie ogólniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska