Narodowy Fundusz Zdrowia wycofał się z kontrowersyjnego zarządzenia

fot. Archiwum/WIC
fot. Archiwum/WIC
Ból piersi już nie ogranicza kobietom w wieku 50-69 lat dostępu do badań profilaktycznych.

Przez szereg lat kobiety z wymienionych roczników mogły się zgłaszać na bezpłatne badania mammograficzne co 24 miesiące. Wystarczyło, że spełniały kryteria wiekowe. Jedynym przeciwwskazaniem do mammografii, bez uprzedniej wizyty u onkologa, był wykryty wcześniej u pacjentki nowotwór piersi.

Pod koniec 2009 r. prezes NFZ jednak zmienił to rozporządzenie. Na badania profilaktyczne nie mogły się już zgłaszać kobiety, które zauważyły w piersiach (i podały to w ankiecie, jaką należało wcześniej wypełnić) niepokojące zmiany lub dolegliwości: zgrubienia, ból, kłucie. Musiały najpierw pójść do poradni chorób piersi, co wydłużyło drogę do diagnostyki.

W miniony piątek prezes NFZ wycofał niefortunny zapis.

- Tym samym ból, ani inne zmiany w piersiach, nie są już przeszkodą do zgłaszania się na skryningowe badania mammograficzne - podkreśla Krystyna Raczyńska z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przy Opolskim Centrum Onkologii. - Nadal mogą na nie bez żadnych przeszkód przychodzić panie w wieku 50-69 lat. Programem nie są objęte jedynie kobiety, jak było poprzednio, u których wcześniej zdiagnozowano raka piersi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska