Nasi w środku stawki

Tadeusz Wyspiański
Ekstraligowe duety Włókniarza i Atlasa wywalczyły wczoraj w Opolu awans do finału mistrzostw Polski. TŻ zajął czwarte miejsce.

Zawody były ciekawe, nie brakowało w nich walki, a opolanie do półmetka zachowywali szansę na awans, prowadząc po trzech seriach wyścigów. Szkoda tylko, że ogólny dobry obraz zawodów zepsuł brak polewaczki i kurz utrudniający ich obserwację. Sytuację uratowali dopiero strażacy z ZNTK.
Opolski duet rozpoczął od 5-1 z Unią Tarnów, a w kolejnym wyścigu zremisował z faworyzowanymi wrocławianami. Wygrał wprawdzie Ułamek, ale Sawina przyjechał na metę ostatni. W kolejnym biegu Łabędzki i Mikuta pokonali Kolejarza Rawicz i objęli prowadzenie w zawodach. W czwartej serii wyścigów opolanie sromotnie przegrali z G. Rempałą i Winiarzem, który dotąd nie zdobył punktów, co przy wygranych Włókniarza zepchnęło ich w dół klasyfikacji. W kolejnym starcie także Walasek i Pietrzyk okazali się lepsi od opolskiej pary, która pogrzebała już szansę na zajęcie jednej z dwóch czołowych lokat.

Bardzo dobrze spisywali się w zawodach rzeszowianie, jednak o ich porażce zadecydował 16. wyścig z Unią Tarnów. Po starcie G. Rempała miał defekt, a widząc, że Winiarz jedzie z tyłu, położył się na torze. Został wykluczony z powtórki, a tarnowianie wygrali 4-2, grzebiąc w ten sposób szanse Stali. Wrocławianie i zawodnicy Włókniarza wykorzystali natomiast to, że w końcówce zawodów mieli słabszych rywali i swoje starty kończyli wynikami po 5-1. Bardzo dobrze jeździł także Osumek (wygrał także w ostatnim wyścigu z parą opolską) ze Śląska, jednak nie miał żadnego wsparcia, a tercet z Rawicza jedynie statystował na torze.
Wyniki: 1. Włókniarz Częstochowa - 24 (Walasek 16, Pietrzyk 7, Jędrzejak 1), 2. Atlas - 24 (Ułamek 15, Sawina 7, Krzyżaniak 2) - awans do finału, 3. Stal Rzeszów - 23 (G. Rempała 15, Winiarz 8, T. Rempała ns), 4. TŻ Opole - 18 (Łabędzki 9, Mikuta 9, Czechowicz ns), 5. Śląsk Świętochłowice 15 (Osumek 14, Maliński 1, Marczak 0), 6. Unia Tarnów - 13 (Wardzała 11, Kołodziej 2), 7. Kolejarz Rawicz 9 (Walczak 6, Szmanda 3, Krakowski 0).
Z zawodów w Ostrowie awansowały Polonia Bydgoszcz i RKM Rybnik, a turniej w Gdańsku zakończył się po zamknięciu numeru.

Dziś o godz. 15.30 na stadionie rozpocznie się żużlowy festyn dla dzieci. W programie gry i zabawy, konkursy, wyścigi na rowerkach oraz trening żużlowców.