Nastroje w rolnictwie są najgorsze od 20 lat. Instytut SGH wskazuje na gwałtowne załamanie w IV kwartale 2021 roku

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com
Badanie przeprowadzone w październiku i listopadzie na próbie 2163 gospodarstwach rolnych przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH przyniosło zaskakująco złe wyniki. W czwartym kwartale 2021 r. nastąpiło załamanie koniunktury w polskim rolnictwie.

Instytut Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie 4 razy w roku przygląda się nastrojom w rolnictwie. 9 grudnia naukowcy opublikowali informację sygnalną dotyczącą IV kwartału 2021 roku. Czytamy w nim, że "obecny poziom nastrojów w gospodarstwach rolnych jest najniższy od 20 lat".

Nastroje w rolnictwie gwałtownie spadły

Wartość wskaźnika koniunktury rolnej IRG SGH (IRGAGR) spadła w porównaniu z III kwartałem o 13,6 pkt, do wysokości -11,7 pkt. Jest niższa niż przed rokiem o 6,2 pkt. Na wynik składają się 2 główne mierzone parametry, oba wskaźniki w ostatnim kwartale obniżyły się:

  • wskaźnik wyrównanych przychodów pieniężnych, o 7,1 pkt, do wysokości -8,6 pkt,
  • wskaźnik zaufania, o 26,5 pkt, do poziomu -17,8 pkt.

Instytut podaje: "Wartości obu wskaźników są niższe niż rok temu o, odpowiednio: 1,6 i 15,4 pkt. Spadek przychodów o tej porze roku jest zjawiskiem typowym; średnia zmiana wartości wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych w IV kwartale wynosi -1,7 pkt. Pogorszenie się koniunktury jest więc skutkiem przede wszystkim bardzo silnego załamania się nastrojów rolników".

To też może Cię zainteresować

Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH w krótkiej informacji sygnalnej nie podaje szczegółowych powodów takiego stanu. Śledząc branżę można zauważyć, że z jednej strony w bieżącym sezonie mamy do czynienia z wysokimi cenami zbóż (co przekłada się na drogie pasze), dobre ceny skupu mleka czy wołowiny.

Z drugiej strony są rekordowo drogie od wielu tygodni nawozy, paliwo, brakuje opłacalności hodowli świń, sektor wciąż jest nękany przez ASF. Swoje problemy mają producenci drobiu w postaci grypy ptaków. Do tego niepewność co do Zielonego Ładu i zmian, które wymusi na rolnictwie i inflacja, która podnosi koszty życia również rolników. I tak można wymieniać.

To największy spadek wartości wskaźnika zaufania w historii badania koniunktury rolnej, większy (o 3,1 pkt) od zanotowanego w II kwartale 2020 r. (będącego wynikiem wybuchu pandemii COVID-19), a obecny poziom nastrojów w gospodarstwach rolnych jest najniższy od 20 lat.

Pogorszenie się koniunktury w skali kwartału i roku jest powszechne, niezależne od typu gospodarstw rolnych; najsilniej odczuły je
gospodarstwa położone w makroregionie północnym (spadek wartości wskaźnika koniunktury o 17,6 pkt), o powierzchni 15-50 ha (o 15,5 pkt) oraz zajmujące się chowem i hodowlą zwierząt (o 20,8 pkt).

Rolnicy ograniczyli wydatki

Według informacji, jakie uzyskali badacze, w IV kwartale 2021 roku "drastycznie spadły wydatki na zakup pasz treściwych, nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, osiągając poziomy nienotowane o blisko dekady". Trudno się temu dziwić wobec rekordowo wysokich cen oraz problemów z dostępnością nawozów, które sygnalizowali rolnicy. Większość wstrzymała się z zakupami, czekając na obniżki cen.

To też może Cię zainteresować

Poziom nakładów inwestycyjnych jest najniższy od blisko 20 lat i niemal równy temu z drugiego kwartału 2020 r. Skłonność do finansowania produkcji z kredytu jest najniższa w historii badania. Przewidywania rolników dotyczące rozwoju sytuacji w kolejnym kwartale są bardzo pesymistyczne. W polskim rolnictwie panuje ogromna niepewność.

Ci, którzy mieli odłożony kapitał, inwestowali m.in. w sprzęt, o czym świadczą dobre wyniki sprzedaży np. ciągników rolniczych.

Źródło: Kolegium Analiz Ekonomicznych SGW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.