Naukowcy z całego kraju rozmawiają w Nysie o bezpieczeństwie. Trwa IV Nyskie Forum Bezpieczeństwa i Administracji

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie trwa konferencja poświęcona bezpieczeństwu
W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie trwa konferencja poświęcona bezpieczeństwu Marcin Żukowski
„Prawo w służbie bezpieczeństwa i administracji” to temat przewodni IV Nyskiego Forum Bezpieczeństwa i Administracji. Dwudniowa konferencja naukowa organizowana jest w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie.

IV Nyskie Forum Bezpieczeństwa i Administracji skupia naukowców z całego kraju. Do Nysy na dwudniową (11-12 maja) konferencję naukową przyjechali przedstawiciele świata nauki zajmujący się problematyką bezpieczeństwa.

- Dzielimy się doświadczeniami naszymi i także czerpiemy z doświadczeń naszych kolegów z różnych ośrodków akademickich w najważniejszych chyba w dzisiejszych czasach kwestii, czyli bezpieczeństwa. Pandemia korona wirusa, konflikt zbrojny na Ukrainie uwidocznił nam, jak bardzo są to aspekty, które przekładają się na każdą dziedzinę naszego życia - mówi rektor PANS dr. inż. Przemysław Malinowski, prof. ucz.

Co ciekawe, jednoznaczne zdefiniowanie pojęcia „bezpieczeństwo” nie jest zadaniem prostym. Osoby zajmujące się bezpieczeństwem stosują różne kryteria, patrzą z różnych perspektyw.

- Najczęściej stosowanymi kryteriami są stan, proces, ale bezpieczeństwo może być równie dobrze postrzegane przez pryzmat dobra, wartości, usługi - ba! - substytutu szczęścia, fenomenu, czy zjawiska - wyjaśniał prof. Bernard Wiśniewski z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. - Uważam, że każde definiowanie bezpieczeństwa, pod warunkiem, że będzie poparte wiedzą i będzie stanowić jednocześnie logiczny wywód, będzie prawidłowe.

Wydarzenie jest współorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Urząd Miejski w Nysie i Starostwo Powiatowe w Nysie.

Powiat nyski jest jednym z największych powiatów w Polsce, gdzie w 9 gminach żyje około 133 tys. ludzi. W ostatnim czasie nyskie starostwo musiało stawić czoła nie tylko wyzwaniom związanym z koronawirusem, czy migracją uchodźców z Ukrainy, ale również sprawom weterynaryjnym, jak śnięte ryby czy przypadki ptasiej grypy.

- Te nasze działania, jako powiatu, w kwestii bezpieczeństwa zmieniają się. Nie ma miesiąca, żeby sztab kryzysowy w jakiejś sprawie nie musiał się spotykać – podkreśla starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz - Mamy mnóstwo pracy, ale dzięki współpracy z Akademią, z komendantami służb, udaje się nam te wszystkie bariery pokonać.

Nyska uczelnia jest jedną z pierwszych w Polsce, która kilkanaście lat temu rozpoczęła kształcenie na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Od dwóch lat tamtejsi studenci mogą również zgłębiać wiedzę na kierunku administracja w trzech specjalizacjach: polityka społeczna, administracja publiczna, administracja celno-skarbowa.

Konferencja odbywa się w budynku PANS przy ul. Obrońców Tobruku 5 w Nysie.

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie