Nie ma miejsca dla PiS w prezydium sejmiku

Redakcja
Norbert Krajczy:- PiS chce tylko trafić do mediów.
Norbert Krajczy:- PiS chce tylko trafić do mediów. Mariusz Jarzombek
Prawo i Sprawiedliwość już drugą kadencję nie ma swojego przedstawiciela w prezydium Sejmiku Województwa Opolskiego. A chce.

Taki stan jest pogwałceniem niepisanego obyczaju obowiązującego choćby w polskim parlamencie - oburza się poseł Sławomir Kłosowski, szef PiS w regionie. - To nie tylko lekceważenie naszych radnych, ale policzek wymierzony tysiącom mieszkańców Opolszczyzny, którzy na nich głosowali.

25-osobową koalicję w 30-osobowym sejmiku tworzą PO, PSL i Mniejszość Niemiecka.

Przewodniczącym jest Norbert Krajczy z PSL, a wiceprzewodniczącymi Bogusław Wierdak i Elżbieta Kurek z PO oraz Józef Kotyś z MN.

- Taki skład ustalony został przez koalicyjne ugrupowania i nie ma powodu, by go zmieniać - wyjaśnia Norbert Krajczy. - Obyczaje polityczne są różne, ale myśmy żadnego nie złamali. PiS-owi zależy przede wszystkim na tym, by trafić do mediów, a koalicjantom na tym, by sesje sejmiku odbywały się sprawnie, bez scysji.
Norbert Krajczy odrzuca też zarzut, że mniejszość, która dostała mniej głosów, odebrała PiS-owi należne miejsce w prezydium.

- PiS ma tylu radnych, ilu zostało wybranych - przekonuje. - Cóż, mieszkańcy Opolszczyzny są rozsądnymi ludźmi.

Dr Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, uważa jednak, że w opolskim sejmiku złamano dobry obyczaj.

- Dążenie do politycznego wyniszczenia przeciwnika jest szkodliwe - mówi. - Rządzący nie ustępują, zachowują się tak, jakby nigdy nie mieli oddać władzy. A tymczasem w stabilnej demokracji powinna obowiązywać zasada, że rządzący może mniej. Czasem warto cofnąć się o krok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska