Nie tylko węgiel

Materiał informacyjny Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.
Jastrzębska Spółka Węglowa to nie tylko największy w Unii Europejskiej producent węgla koksowego, gdyż zatrudniający 31 tysięcy koncern zajmuje się także produkcją koksu, produktów węglopochodnych, a nawet soli.

Proces produkcji węgla rozpoczyna się pod ziemią, dlatego można powiedzieć, że sercem koncernu są kopalnie. Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej należą cztery kopalnie (skupiające łącznie osiem ruchów) Pniówek w Pawłowicach, Knurów-Szczygłowice w Knurowie, Budryk w Ornontowicach oraz Borynia-Zofiówka-Bzie w Jastrzębiu-Zdroju. Wszystkie te górnicze zakłady zatrudniają łącznie ponad 21 tys. pracowników. Jastrzębska Spółka Węglowa rocznie produkuje około 14 milionów ton węgla, z czego około 80 proc. stanowi węgiel koksowy (metalurgiczny).

Od węgla do stali

Węgiel koksowy nie nadaje się do wykorzystania w energetyce, jest za to surowcem, bez którego niemożliwa byłaby produkcja stali w technologii wielkopiecowej. To z węgla wytwarzany jest koks, który jest niezbędnym materiałem wsadowym w wielkich piecach, w których wytapiana jest stal. Stal jest dziś powszechnie wykorzystywana niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, m.in. w budownictwie, inżynierii, przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym, więc śmiało można powiedzieć, że węgiel wciąż jest jednym z filarów światowej gospodarki. Właśnie dlatego węgiel koksowy od 2014 roku znajduje się na liście surowców krytycznych Unii Europejskiej. Lista zawiera surowce, które mają kluczowe znaczenie dla gospodarki państw unijnych i rozwoju nowoczesnych technologii mających zastosowanie w sektorach strategicznych, takich jak: energetyka odnawialna, technologia cyfrowa, przemysł kosmiczny i obronność.

Poszukiwany węgiel

Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej produkują węgiel koksowy, który ma bardzo dobre parametry - cechuje się niską zawartością popiołu, wilgoci, siarki i fosforu, przy jednoczesnej wysokiej spiekalności i plastyczności. Węgiel z Jastrzębskiej Spółki Węglowej jakością odpowiada najlepszym węglom produkowanym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Australii, co sprawia, że jest produktem cenionym i poszukiwanym przez czołowe koncerny stalownicze, które wykorzystują go w swoich koksowniach do produkcji koksu.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej, a już za kilka lat – gdy w 2025 roku w Czechach zostanie zamknięta ostatnia kopalnia węgla – spółka będzie jedynym producentem tego surowca w Unii Europejskiej. Węgiel z zakładów należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaspokaja prawie 20 proc. rocznego zapotrzebowania europejskiej branży hutniczej. Spółka posiada udokumentowane zasoby operatywne węgla wynoszące 1,2 mld ton, co oznacza że kopalnie będą mogły prowadzić wydobycie przez kolejne 30-50 lat.

Koks i węglopochodne

Jastrzębski koncern nie tylko sprzedaje węgiel koksowy, ale sam jest również jednym z czołowych producentów koksu w Unii Europejskiej. W skład Grupy Kapitałowej JSW wchodzą bowiem trzy koksownie: Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Radlin w Radlinie oraz Jadwiga w Zabrzu, które należą do spółki JSW Koks. Zatrudniają one łącznie ponad 2 tysiące pracowników. Roczna produkcja koksu we wszystkich trzech koksowniach JSW przekracza 3 mln ton, z czego większość jest sprzedawana za granicę, między innymi do Niemiec, Austrii, Czech oraz krajów Azji, takich jak Indie. To jednak nie wszystko. Koksownie JSW oprócz głównego produktu, jakim jest koks, wytwarzają również produkty węglopochodne (smołę koksowniczą, benzol, siarkę, siarczan amonu oraz gaz koksowniczy) oraz energię elektryczną i ciepło.

Eksportowa sól spożywcza

Co ciekawe Jastrzębska Spółka Węglowa jest także drugim największym producentem warzonej soli spożywczej w Polsce (wyprzedza tak znane marki jak np. Kopalnia Soli w Wieliczce). Na rynku sól wywarzana przez górniczy koncern jest znana jako „Sól Dębieńska”. Sól jest produkowana poprzez oczyszczanie solanek, które są uwalniane z górotworu w trakcie prac górniczych. Proces ten ma również ogromne znaczenie dla ekologii, bo zapobiega wypuszczaniu mocno zasolonych wód do rzek. Otrzymana w ten sposób sól warzona posiada właściwości fizykochemiczne, które są szczególnie cenione przez przemysł spożywczy. Produkcją soli zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji, będące częścią Grupy Kapitałowej JSW, a „Sól Dębieńska" trafia nie tylko na rynek polski, ale także do Czech, Słowacji i Niemiec.

PGWiR rocznie oczyszcza prawie 1,6 miliona metrów sześciennych solanek, co pozwala wyprodukować około 65 tysięcy ton wysokogatunkowej soli spożywczej, której czystość wynosi 99,4 proc. chlorku sodu. Sól z Jastrzębskiej Spółki Węglowej zawiera również wiele cennych dla zdrowia.

https://www.jsw.pl/biuro-prasowe/swiat-bez-wegla-koksowego-to-swiat-bez-stali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie tylko węgiel - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska