Nie wyrzucaj, wykorzystaj. Angielska budka telefoniczna na rynku w Opolu została zamieniona w całoroczny kwietnik

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Angielska budka telefoniczna stojąca na rynku w Opolu ma nową funkcję. Została zamieniona na oryginalny kwietnik
Angielska budka telefoniczna stojąca na rynku w Opolu ma nową funkcję. Została zamieniona na oryginalny kwietnik Marcin Żukowski
Angielska budka telefoniczna, która od ćwierczwiecza stoi na opolskim rynku, ma nowe zastosowanie. Od teraz będzie to oryginalny, całoroczny kwietnik. Ratusz ma nadzieję, że będzie to kolejna atrakcja na turystycznej mapie Opola.

Charakterystyczna czerwona budka telefoniczna stanęła na rynku w Opolu ćwierć wieku temu. Była związana z nieistniejącym już pubem. Początkowo faktycznie w jej środku znajdował się aparat telefoniczny, później - gdy wraz z rozwojem telefonii komórkowej - publiczne telefony straciły rację bytu, budka była hot spotem, czyli miejscem darmowego udostępniania sieci internetowej. Dziś takie urządzenia również przestają być potrzebne. Teraz zamieniono ją w kwietnik.

- To dla nas jest bardzo ważne, by pokazywać, że z rzeczy, które straciły swoją pierwotną funkcjonalność, można zrobić coś nowego, atrakcyjnego i wartościowego – tłumaczy Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji w opolskim ratuszu.

W budce już pojawiły się kwiaty i inne rośliny. Część z nich jest sezonowa, inne całoroczne. Opiekę nad instalacją będzie sprawowała kwiaciarnia „Zielona gęś”.

- To było dla nas wyzwanie, ponieważ budka stoi w miejscu mocno nasłonecznionym. W zimie, gdy jest mróz, zimno łatwo przenika przez metal. Dlatego wybraliśmy rośliny, które są odporne na zmiany pogodowe i temperaturę – tłumaczy Marta Stelmach z „Zielonej gęsi”.

Budkę opatrzono szyldem „Zielono mi”, co nawiązuje do piosenki powstałej w 1970, do której tekst napisała Agnieszka Osiecka, a autorem muzyki jest Jan Ptaszyn Wróblewski. Ma to być kolejna atrakcja turystyczna na muzycznej mapie Opola.

Adaptacja budki i utrzymanie do końca roku to koszt 10 tys. złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Młody
Naprawdę UM w Opolu nie ma na co wydawać pieniędzy? Wychodzi na to, że 2,5 tys miesięcznie na utrzymanie tej wątpliwej atrakcji. Takiej niegospodarności to nawet nie PRLu nie było. Ręce opadają.
W
Wow
Inwestycja godna filmu Miś.
h
haczyk
Jakby co to w Warszawie przy ul. Wiejskiej 4/6/8 jest jedna budka do wyrzucenia
Z
Zofian
Poproszę dać mi te dziesięć tysięcy to zrobię dwie takie budki i utrzymam.
P
Prezydęt
Naprawdę? Hahahahah
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska