Niemal 2,4 tys. studentów rozpoczyna studia na Politechnice...

  Niemal 2,4 tys. studentów rozpoczyna studia na Politechnice Opolskiej. Prawie 170 z nich to obcokrajowcy, m.in. z Indii i Kazachstanu

  Zdjęcie autora materiału
  Edyta Hanszke

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Politechnika Opolska rozpoczęła oficjalnie 53. rok akademicki w czwartek (4 października). Goszczący na uroczystości wiceminister Marcin Ociepa po raz kolejny zachęcił przedstawicieli politechniki i uniwersytetu do zawiązania federacji.
  Niemal 2,4 tys. studentów rozpoczyna studia na Politechnice Opolskiej. Prawie 170 z nich to obcokrajowcy, m.in. z Indii i Kazachstanu
  1/21
  przejdź do galerii
  Na siedmiu uczelnianych wydziałach naukę w tym roku rozpocznie 1725 studentów (na studiach stacjonarnych I I II stopnia) oraz 659 na niestacjonarnych. Razem to 2384 studentów, o 2 procent więcej niż w roku ubiegłym.

  Wśród przyjętych po raz pierwszy jest 21 obywateli Kazachstanu, którzy, co ciekawe, będą się uczyli w języku polskim.

  Studia w języku angielskim podejmie natomiast 70 Hindusów. Cudzoziemców spoza UE, którzy muszą płacić za studia, jest 168 (to 250 proc. więcej niż przed rokiem). Każdy z nich płaci 3 tys. euro za rok nauki na opolskiej politechnice.

  Rektor PO prof. Marek Tukiendorf mówił, że od 2016 roku, kiedy uczelnia odnotowała największy spadek liczby studentów, z roku na rok ta liczba rośnie o kilka procent.

  Bardzo cieszymy się ze studentów zagranicznych, bo to po pierwsze podnosi nasze miejsce w rankingach, jeśli chodzi o umiędzynarodowienie, po drugie podnosi kwalifikacje naszych pracowników, którzy prowadzą zajęcia na ścieżkach prowadzonych w języku angielskim. Wreszcie, ma to istotny wpływ na pejzaż miasta, cieszymy się, że różne kultury dobrze się w Opolu czują - komentował rektor.

  Największym zainteresowaniem cieszyła się w tym roku informatyka (zapisało się na nią ponad 200 studentów), co jest odpowiedzią uczelni na zainteresowanie zgłaszane przez pracodawców z Opola.

  - Chcemy rozwijać ten kierunek w samodzielny wydział - zapowiedział rektor.

  Wśród 23 kierunków są trzy nowości: lotnictwo i kosmonautyka, wzornictwo przemysłowe oraz architektura II stopnia.

  Na nowo utworzonym lotnictwie przygotowano 20 miejsc, a ostatecznie przyjęto 32 kandydatów. W przemówieniu inauguracyjnym rektor podkreślał, że ten kierunek oparto na współpracy z doświadczoną uczelnią z Kijowa.

  Nieudaną rekrutację w Kędzierzynie-Koźlu (nie zgłosił się tam żaden kandydat) Marek Tukiendorf skomentował tak: - Uruchomiliśmy ten wydział w 2016 r., w momencie najgłębszego niżu, kiedy mieliśmy bardzo ograniczoną liczbę miejsc, co groziło redukcjami etatów nauczycieli. Dzięki uruchomieniu tego wydziału pracę zachowało 25 nauczycieli i prowadzimy na nim studia. Jeśli będziemy się tak rozwijać jak dotychczas, to pojawią się na nim studenci z zagranicy potrzebni miastu.
  1 »

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Partnerzy

  Sponsorzy

  gorażdże

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal