Niemal 9,5 tys. wniosków o zasiłek opiekuńczy w województwie opolskim do 24 kwietnia. Na razie przysługuje on do 3 maja

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zasiłek wypłacany jest rodzicom i opiekunom dzieci do  lat 8, ale też niepełnosprawnych, w związku z zamknięciem placówek opiekuńczych i wychowawczych.
Zasiłek wypłacany jest rodzicom i opiekunom dzieci do lat 8, ale też niepełnosprawnych, w związku z zamknięciem placówek opiekuńczych i wychowawczych. pixabay
Zasiłek opiekuńczy przysługuje matce lub ojcu albo opiekunom prawnym dziecka, a jego długość nie zależy od liczby dzieci. Przedłużenie zasiłku obowiązuje obecnie do 3 maja.

Zgodnie z przepisami specustawy, w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

- W kwietniu do opolskich placówek ZUS wpłynęło 9486 wniosków o wypłatę zasiłku opiekuńczego związanego z nieczynnymi placówkami oświatowymi, zaś w całym kraju już 361 tysięcy. To dane od 1 kwietnia do minionego piątku - podaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS przypomina, że obecnie dodatkowy zasiłek przysługuje też ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

- Rodziców ponownie prosimy o rzetelne wypełnianie oświadczeń, a pracodawców lub zleceniodawców o przekazywanie do ZUS kompletu dokumentów czyli oświadczeń od rodziców oraz odpowiednich zaświadczeń z wszystkimi danymi, które są potrzebne w ZUS do wyliczenia i wypłaty świadczeń - apeluje Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą - bezpośrednio ZUS.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę.

Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku ZUS przypomina, że nie zmieniły się zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom - jego długość nie zależy od liczby dzieci. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego).

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Morawiecki: Państwo będzie mogło pokrywać 40 proc. wynagrodzenia do wysokości wynagrodzenia średniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska